Elektronika.lt
 2025 m. balandžio 16 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Balandžio 16 d. 20:23
Daugiau jokių dramų ir keistų įrašų: 7 paprasti socialinio tinklo „Facebook“ triukai
Balandžio 16 d. 17:02
„RESTA“ parodoje – JUNG naujienos išmaniųjų namų ir dizaino entuziastams
Balandžio 16 d. 14:35
Iš mokyklos suolo į „Google“ remiamą akceleratorių: kaip lietuvių startuolis kuria ateities mokymosi sprendimus
Balandžio 16 d. 11:20
Dirbtinis intelektas tampa autonomiškas: keturios technologijų tendencijos, keičiančios visuomenę
Balandžio 16 d. 08:19
Studentų kūrybiškumas ir iššūkiai „EBEC Challenge“
Balandžio 15 d. 20:22
Jeigu galvojate, kad dirbtinis intelektas telefone yra nesąmonė – jūs labai stipriai klystate
Balandžio 15 d. 17:24
LG pristato naujausią 2025 m. televizorių ir monitorių liniją
Balandžio 15 d. 14:53
Kai skaitmeninis pasaulis susitinka su smėlio dėže: technologijų vaidmuo darželiuose auga
Balandžio 15 d. 11:32
SUV įveikė universalus ir vienatūrius, o ar gali pakeisti keleivinius furgonus?
Balandžio 15 d. 08:25
KTU docentas apie gilųjį mokymąsi: tai veikia panašiai kaip žmogaus smegenys
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Naujienos » Švietimas, studijos Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

Skirtos 2024 metų Lietuvos mokslo premijos

Publikuota: 2025-02-07 13:38
Tematika: Švietimas, studijos
Inf. šaltinis: Lietuvos mokslų akademija

Vasario 6 d. Lietuvos mokslų akademijoje Lietuvos mokslo premijų (LMP) komisija paskelbė, kas tapo 2024 metų LMP laureatais. Skirtos šešios premijos.

Humanitarinių mokslų srityje premiją pelnė Tamara Bairašauskaitė už darbų ciklą „Lietuvos visuomenė ir imperija XIX amžiuje (2011–2023)“. Gamtos mokslų srities laureatais tapo Justas Dapkūnas, Darius Kazlauskas, Kliment Olechnovič, Česlovas Venclovas už darbų ciklą „Baltymų struktūrinės bioinformatikos metodų kūrimas ir taikymas (2010–2023)“ ir Juozas Vidas Gražulevičius, Jūratė Simokaitienė, Dmytro Volyniuk už darbų ciklą „Naujos medžiagos ir metodai organinės optoelektronikos prietaisų efektyvumo ir stabilumo didinimui (2009–2023)“. Medicinos ir sveikatos mokslų srityse įvertinti Rūta Navakauskienė, Dalius Navakauskas, Veronika Viktorija Borutinskaitė, Dalius Matuzevičius už darbų ciklą „Epigenetiniai ir genetiniai biožymenys ligų diagnostikai ir individualizuotai terapijai: mechanizmų tyrimas, metodų kūrimas ir pritaikymo sritys (2009–2023)“, taip pat Skaidrė Supronienė ir Gražina Kadžienė už darbų ciklą „Javų varpų fuzariozės sukėlėjų populiacijos pokyčiai ir ekologinis paplitimas kintančio klimato ir agropriemonių poveikyje (2009–2023)“. Technologijos mokslų srityje apdovanoti Jonas Adamonis, Rimantas Budriūnas, Andrejus Michailovas, Tomas Stanislauskas ir Arūnas Varanavičius už darbų ciklą „Didelės galios kelių optinių ciklų impulsų šaltiniai ekstremalios šviesos technologijoms (2009–2023)“.

Lietuvos mokslo premija yra lygi 780 bazinių socialinių išmokų dydžių (54 600 eurų).

LMP laureatų pagerbimo ceremonija bus tiesiogiai transliuojama iš Lietuvos mokslų akademijos kovo 4 d. nuo 13 val. per „LRT Plius“ kanalą.

Plačiau apie laureatų darbus:

1. Tamaros Bairašauskaitės mokslo darbų ciklą sudaro trys monografijos, dviejų knygų dalys, dvi šaltinių publikacijos ir 33 straipsniai. Juose paskelbti rezultatai fundamentinių tyrimų, apimančių sociokultūrinius pokyčius, per ilgąjį XIX amžių vykusius praradusioje valstybingumą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės visuomenėje. Tyrimų pagrindą sudaro pirmą kartą panaudoti istorijos šaltiniai, padėję pagrįsti ir išplėtoti autorės koncepciją apie pavergtos visuomenės pertvarkymą pagal Rusijos imperijos modelį, jos lėtą modernėjimą, aktyvias bajorų elito pastangas išlaikyti visuomenės lyderio poziciją, pakitusią bajorų socialinę, tautinę ir kultūrinę tapatybę, oficialiai pripažintos bajorų grupės – Lietuvos totorių integraciją į visuomenę ir jos dalyvavimą tautinio, kultūrinio ir valstybinio atgimimo procesuose. XIX a. vidurio ir antrosios pusės visuomenė tirta nagrinėjant valdžios, bajorų žemvaldžių ir iš baudžiavos paleistų valstiečių konfliktus, kurie pasireiškė valstiečių pasipriešinimu laisvėjimo sąlygoms, kova dėl žemės, 1863–1864 m. sukilimu ir represijomis prieš valstybingumo atkūrimo siekusią visuomenę. Monografijoje autorė kritiškai analizuoja iki tol istoriografijoje „kanoniniais“ laikytus Lietuvos totorių istorijos šaltinius, diskutuoja su įsisenėjusiais istoriografiniais teiginiais.

2. Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biotechnologijos instituto mokslininkų Justo Dapkūno, Dariaus Kazlausko, Klimento Olechnovič ir Česlovo Venclovo darbų ciklą sudaro 65 moksliniai straipsniai ir 5 monografijų skyriai, paskelbti 2010–2023 metais ir apibendrinantys rezultatus baltymų struktūrinės bioinformatikos metodų kūrimo ir taikymo srityse. Dalis sukurtų metodų skirti evoliucinės giminystės ryšiams tarp baltymų aptikti ir taip susieti dar neištirtus baltymus su gerai ištirtais. Kiti metodai skirti baltymų bei jų kompleksų struktūroms modeliuoti, analizuoti ir vertinti. Šie metodai padėjo autoriams pasiekti aukščiausius rezultatus pasauliniuose baltymų struktūrų modeliavimo konkursuose ir reikšmingai prisidėjo prie struktūrinės bioinformatikos pažangos, prie CRISPR-Cas sistemų, genominės DNR replikacijos ir pažaidų taisymo, taip pat įvairių virusų replikacijos baltymų tyrimų. Net šeši autorių moksliniai straipsniai patenka tarp 1 % gausiausiai cituojamų pasaulyje.

3. Juozo Vido Gražulevičiaus, Jūratės Simokaitienės ir Dmytro Volyniuk darbų ciklas susijęs su organinių puslaidininkių kūrimu, sinteze, tyrimais ir jų taikymu organinės optoelektronikos prietaisuose. Sukurti junginiai panaudoti tobulinant organinės optoelektronikos prietaisus. Jie puikiai užsirekomendavo ne tik organinių šviesos diodų (OLED) struktūrose, bet ir kaip perspektyvūs perovskitinių fotovoltinių elementų, organinių jutiklių, organinių lazerių komponentai. Gauti rezultatai padeda identifikuoti naujas organinių puslaidininkių kūrimo tendencijas. Sukurti nauji organiniai spinduoliai, pasižymintys skirtingais emisijos mechanizmais, įskaitant įprastą termiškai aktyvinamą uždelstąją fluorescenciją, sužadintų kompleksų (eksipleksų emisiją), tripletų anihiliaciją. Jie panaudoti konstruojant mėlyna, žalia, raudona bei balta elektroliuminescencija pasižyminčias OLED struktūras, kurių išorinis kvantinis efektyvumas siekia 30,5 %. Sukurtos kelios serijos naujų skylinių organinių puslaidininkių, tinkamų perovskitiniams saulės elementams, kurie stabilumu ir sintezės paprastumu pranoksta įprastus skyles pernešančius organinius puslaidininkius.

4. Rūtos Navakauskienės, Daliaus Navakausko, Veronikos Viktorijos Borutinskaitės ir Daliaus Matuzevičiaus darbų ciklas apibendrina Vilniaus universiteto ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto mokslininkų pasiekimus, išaiškinant žmogaus vėžio ir kamieninių / stromos ląstelių epigenetinius ir genetinius biožymenis. Tai svarbus mokslinis proveržis ligų diagnostikoje ir individualizuotos terapijos kūrime, atveriantis naujas galimybes personalizuotai sveikatos priežiūrai, kai gydoma pagal individualius paciento genetinius ir epigenetinius profilius. Ištirti molekuliniai mechanizmai ir sukurti metodai skatina naujų vėžio gydymo strategijų formavimą, o rekomenduojamos naujos kamieninių / stromos ląstelių panaudojimo galimybės terapijai spartina ligų gydymą. Autorių kolektyvo tarpdisciplininė veikla, sujungusi eksperimentinę biologiją ir skaičiuojamąją informatiką – pirmoji tokio pobūdžio iniciatyva Lietuvoje. Moksliniais atradimais pagrindžiama, kad genetiniai ir epigenetiniai tyrimai pasitelkus transliacinę mediciną gali keisti medicinos praktiką, kuriant personalizuotą – efektyvesnį ir saugesnį kiekvienam pacientui – gydymą.

5. Skaidrės Supronienės ir Gražinos Kadžienės darbų ciklas svarbus praktiškai, nes fuzariozė susijusi su didele rizika maisto saugai ir žmonių sveikatai. 2009–2023 m. vykdytų tyrimų metu sukurtas tikrojo laiko PGR metodas, skirtas 11-ai Fusarium rūšių augaluose aptikti. Fiksuotas varpų fuzariozės sukėlėjų komplekso pasikeitimas, siejamas su didesniu grūdų derliaus praradimu ir mikotoksinų tarša. Patvirtinta, kad cheminių apsaugos priemonių nuo fuzariozės efektyvumą lemia aplinkos sąlygos bei augalų genetinės savybės. Identifikuotas dirvožemio bakterijų Bacillus spp. kamienų antagonistinis potencialas prieš žalingiausią ligos sukėlėją. Sukurti modeliai, tiksliai prognozuojantys didelio deoksinivalenolio užterštumo grūduose riziką. Nustatyti agrotechniniai veiksniai, padedantys išvengti varpų fuzariozės. Publikuoti 65 moksliniai straipsniai.

6. Vilniaus universiteto, Fizinių ir technologijos mokslų centro, lazerių gamybos įmonių „Šviesos konversija“ bei „Ekspla“ mokslininkų Jono Adamonio, Rimanto Budriūno, Andrejaus Michailovo, Tomo Stanislausko ir Arūno Varanavičiaus darbų ciklas skirtas unikalių parametrų lazerinių sistemų sukūrimui. Šį darbą sudaro 47 moksliniai straipsniai, paskelbti Lietuvos ir užsienio mokslinėje spaudoje, 9 Europos ir Lietuvos patentų biuruose registruoti patentai. Šio darbų ciklo pagrindu sukurtos eksperimentinės ir komercinės didelės galios, itin trumpų impulsų optinio parametrinio šviesos stiprinimo sistemos, iš kurių svarbiausios yra SYLOS lazeriai, instaliuoti žymiausiame Europos lazerinių tyrimų centre „Ekstremaliosios šviesos infrastruktūra“. Šios sistemos jau naudojamos moderniems fizikos, chemijos, medicinos, gamtos ir technologijos mokslų taikymams, o Lietuvos lazerių įmonėms atvėrė naujas rinkas ir dar labiau padidino Lietuvos vardo žinomumą pasaulinėje lazerių mokslo bendruomenėje.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Jaunieji mokslininkai bus kviečiami burti savo tyrėjų grupes ir inicijuoti tyrimus

Jaunieji mokslininkai šiemet bus kviečiami burti savo pirmąją komandą ir vadovauti mokslinių tyrimų grupėms, kurių inicijuotiems projektams įgyvendinti valstybė skirs finansavimą. Vieno projekto biudžetas galėtų siekti iki 350 tūkst. eurų.

„Airtech“ ir „Scalewolf“ surengė pirmuosius Lietuvoje vaikų dronų mokytojų mokymus

Š. m. balandžio 4–6 d. Lietuvos neformaliojo švietimo agentūra kartu su inovacijų akceleratoriumi „Scalewolf“ surengė specializuotus mokymus būsimiems „Airtech“ vaikų dronų būrelių vadovams.

Dirbtinis intelektas priimtas studijuoti universitete

Vienos taikomojo meno universitetas į istoriją įrašė dar vieną unikalų įvykį – pirmą kartą pasaulyje studijuoti priimtas ne žmogus, o dirbtinis intelektas.

2025 m. balandis
2025-04-16 19:14
Už virtualius dviejų dėstytojų dvynius VU Teisės fakultetui skirtas Lietuvos-Amerikos inovacijų apdovanojimas
2025-04-15 09:25
KTU EEF inovacijų ir mokslo savaitė: nuo Lustų akademijos atidarymo iki didžiausių šalies energetikos problemų sprendinių
2025-04-11 12:28
Lietuvos universitetai: generatyvinis dirbtinis intelektas – galimybė stiprinti studijų kokybę
2025-04-06 19:43
Vytauto Didžiojo universitetas kviečia mokytojus dalyvauti virtualiuose seminaruose
2025 m. kovas
2025-03-28 09:23
Visos profesinio mokymo įstaigos kviečia į atvirų durų dienas balandžio 10–11 d.
2025-03-25 21:09
Renkuosi profesiją: kur ieškoti informacijos ir kokių dviejų klaidų vengti
2025-03-21 09:21
Bus parengtos rekomendacijos visoms mokykloms dėl mobiliųjų telefonų naudojimo
2025-03-17 18:34
KU išankstinis priėmimas – tavo šansas planuoti ateitį, o ne laukti nežinioje
2025-03-13 13:21
Kazickų šeimos fondas tęsia paramą talentingiausiems Universiteto studentams
2025-03-13 10:32
„Founderz“ ir „Microsoft“ Lietuvos moterims pristato nemokamus DI įgūdžių mokymus
2025-03-07 21:06
Dronai vaikams: nuo įtraukiančių varžybų iki profesionalaus pilotavimo
2025-03-05 12:29
„Vilnius Tech“ iš „Google.org“ gaus 669 000 eurų paramą Lietuvos kibernetinio saugumo specialistų ugdymui
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
„MokslasPlius“ – mokslui skirtų svetainių portalas
www.mokslasplius.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
LTV.LT – lietuviškų tinklalapių vitrina
www.ltv.lt/technologijos/
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama