Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 20 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
Gruodžio 19 d. 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
Gruodžio 19 d. 17:27
Žaidybinimas: efektyvus švietimo įrankis ar bėgimas nuo tikrovės?
Gruodžio 19 d. 14:27
Orkaitės darbymetis prasideda: 5 paprasti patarimai, kurie kalėdinius kepinius leis paruošti elektrą naudojant taupiau
Gruodžio 19 d. 11:15
Proveržis magnetų tyrimuose: ištisas savaites tarnaujanti telefono baterija ir 1000 kartų didesnė jo sparta
Gruodžio 19 d. 08:14
Gaisrą sukelti gali ir kalėdiniai papuošimai: ekspertai pataria, kaip to išvengti
Gruodžio 18 d. 20:22
Pastebėjus vieną iš šių ženklų savo telefone – reaguoti būtina tučtuojau
Gruodžio 18 d. 17:28
KTU mokslininkas apie energetikos transformaciją: energijos perteklius gali būti kaupiamas ir miesto infrastruktūroje
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Naujienos » Švietimas, studijos Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

Mokykla Vilniuje įdarbina dirbtinį intelektą: mokiniai AI įrankius naudoja kūrybai, darbui ir net namų darbams

Publikuota: 2024-12-11 09:23
Tematika: Švietimas, studijos
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Vilniuje veikiantis „Vitlio licėjus“ jau kurį laiką savo ugdymo veikloje aktyviai naudoja dirbtinio intelekto (AI) įrankius ir priemones. Mokiniai pasitelkia AI sprendimus kūrybinėms užduotims, mokantis IT ir inžinerijos dalykų, analizuojant pamokų medžiagą ir netgi ruošiant namų darbus.

Mokykla Vilniuje įdarbina dirbtinį intelektą: mokiniai AI įrankius naudoja kūrybai, darbui ir net namų darbams

Mokyklos informacinių technologijų mokytojas Dominykas Beištaras dalinasi, kad vaikų noras bandyti įvairius AI įrankius auga nenumaldomai jau kurį laiką. „Pastebiu, kad dirbtinio intelekto sprendimai ir programėlės mokinių veikloje užima vis didesnę laiko dalį. Jie patys sužino apie skirtingus įrankius, patys pradeda juos testuoti ir bandyti. Dažniausiai, viskas prasideda nuo žaidimų ar programėlių, o tada domėjimasis AI įrankiais plečiasi ir į kitas sritis“, – pasakoja D. Beištaras. Pasak jo, tuomet tampa svarbu šį vaikų susidomėjimą nukreipti tinkama, į mokslą orientuota, linkme, kad naujausios technologijos sietųsi ne tik su žaidimais, bet ir su naudinga veikla.

Tam naudojami skirtingi dirbtinio intelekto įrankiai, rodantys didžiules AI galimybes. Tarkime, pasitelkdami kompiuterio mokymo (machine learning) principus, vaikai moko kompiuterius „mąstyti“ ir atpažinti veidus, valdyti procesus, rankų ženklus, veido išraiškas ir kita. Tam naudojama programa „Teachable machine“ sužino įvairius gestus ar vaizdus tiesiai iš vaikų, treniruojasi tai atpažinti ir vėliau transformuoja šias žinias į skirtingus projektus ar eksperimentus. Lygiai taip pat ši programėlė atpažįsta ir balsus, moka pasakyti sakinius, atlieka balso generavimo užduotis.

AI padeda informacijos paieškoje – tada, kada paieška vykdoma ne žodžiais, o vaizdais. Tam pasitelkiamas „Google Lens“ įrankis, kuris veikia lyg įprastas Google paieškos variklis, tačiau jis funkcionuoja, remdamasis vaizdo, o ne teksto algoritmais. Kitas AI įrankis „Websim.ai“ padeda web puslapių programavimo eigoje – procesas vyksta „no-code“ principu, o HTML kodą rašo AI pagalbininkas.

„Lengviausia dirbtinio intelekto galimybes įsivaizduoti, pasitelkiant populiariausią AI programą „ChatGPT“, o ji buvo ir yra populiariausias mokinių pasirinkimas kasdieninėje jų veikloje. Čia mes galime užduoti klausimus, prašyti dokumentų analizės, struktūrizuoti tekstus, spręsti uždavinius ir atlikti dar daugybę kitų veiklų. Dažniausiai, kiek vyresnių klasių mokiniai, septintokai ar aštuntokai, į IT pamokas ateina jau puikiai mokėdami ir pažinę „ChatGPT“. Tik dažnai šis pažinimas būna gana paviršutiniškas, kada įrankiui užduodami paprasti klausimai ir gaunami tiek paprasti, tiek ne visada tikslūs atsakymai. Todėl daug dėmesio skiriame teisingų užklausų formulavimui, gebėjimui užduoti reikiamus klausimus ir to pateikimu. Taip atsiveria žymiai platesnės „ChatGPT“ galimybės, o vaikai supranta, kad tokio pobūdžio įrankiai nėra tik informacijos gavimui, bet labiau pasitarnauja, kaip kūrybingumo ir idėjų generavimo sprendimai, – pasakoja D. Beištaras.

Pasak IT mokytojo, didžiausią grėsmę įsivaizduojame ten, kur jos nėra – manome, kad AI gali atlikti namų darbus ar kitas užduotis už pačius mokinius, o taip vaikams suteikiama galimybė apgaulei ar simuliavimui. Tačiau iš tiesų, primityviu būdu nusirašytos užduotys, sprendimai ar sakiniai yra gana lengvai atpažįstami ir mokytojai tokiu būdu atliktas užduotis lengvai pamato. Be to, rinkoje jau veikia ne vienas to pačio dirbtinio intelekto principais sukurtas plagiatų nustatymo ir aptikimo įrankis. Jie dar lengviau padeda atpažinti ne savo, o AI dėka atliktus namų darbus. Bet svarbiausia, pasak D. Beištaro, yra sąmoningumo ugdymas tarp mokinių. Turime suprasti, kad dirbtinis intelektas jau yra čia ir su jo pagalba galime būti ženkliai kūrybiškesni ir rezultatyvesni. Tad svarbu visa tai atskleisti ir mokiniams, leisti jiems pasitelkti AI įrankius kaip pagalbą, bet ne pakaitalą savo darbui. Ir galiausiai, ugdyti suvokimą, kad AI gali palengvinti žmogaus gyvenimą, bet tik tada, kada jis naudojamas atsakingai, tikslingai ir ne kaip stebuklingas sprendimas, kuris atliks viską už juos.

Negana to, vyresnieji mokiniai jau patys atsineša patirties, naudodamiesi įvairiais dirbtinio intelekto įrankiais. Tarkime, „Decart“ programa generuoja skirtingus vaizdus, veikėjus ar įvykius populiariajam „Minecraft“ žaidimui. D. Beištaras juokiasi, kad šiuo atveju jau vaikai mokina mokytoją, kaip tokie įrankiai veikia, o jų sukurti personažai keliasi į realaus laiko interaktyvius modelius, virtualius pasaulius ir kuria tokias patirtis, apie kurias dar keleri metai atgal nei įsivaizdavome, nei svajojome.

Vitlio licėjaus vadovė Jovita Ponomariovienė yra tikra, kad dirbtinis intelektas užims vis tvirtesnes pozicijas mokinių ugdyme ir švietime, tačiau svarbiausia yra gebėti jį pasitelkti reikiamiems tikslams ir veikloms. „Šiuolaikinių vaikų požiūris į dirbtinio intelekto įrankius yra gana pragmatiškas. Matydami naujas galimybes ir sprendimus, jie jau mažai nustemba. Žinoma, tai juos priverčia susidomėti, įsitraukti į tyrinėjimus ir eksperimentus, tačiau svarbiausia tampa suvokimas, kad visi AI sprendimai šiandien jau yra įprastas reiškinys. Jie jau tapo jų gyvenimo ir mokslo dalimi, kurie šiandien padeda pamokose, o rytoj padės gyvenime. Tuo tarpu mokyklai, svarbu gebėti parodyti, kad AI gali būti pagalba ten, kur tos pagalbos labiausiai reikia, bet tai nėra galimybė nebedirbti pačiam arba tikėtis, kad nuo šiol visas gyvenimo užduotis dirbtinis intelektas išspręs vietoj tavęs“, – dalinasi J. Ponomariovienė.

Pasak licėjaus vadovės, AI niekada nebus grėsme, kuri atims darbus ar pakeis žmogaus protą, tik svarbu mokėti gyventi ir dirbti kartu su juo. Mokiniai tai suprasti ir įgalinti sugeba jau be didesnių pastangų, o skaitmeninės kartos įgūdžiai šiame procese verti didžiausio įvertinimo. Neatsilieka ir mokytojai, kurie dirbtinio intelekto sprendimus naudoja ruošdamiesi pamokoms, ieškodami informacijos ir paversdami ją koncentruota žinių medžiaga. Taip jie gali efektyviau planuoti užduotis, kurti individualizuotas mokymosi programas bei pritaikyti jas skirtingiems mokinių poreikiams.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Edukologai ir informatikai susitiko Druskininkuose – tarptautinėje VU doktorantų mokykloje

Dirbtinio intelekto poveikis ir pritaikymo galimybės ugdymo mokslų tyrimuose buvo pagrindinė Vilniaus universiteto (VU) rengiamoje edukologijos doktorantų žiemos mokykloje, kuri vyko gruodžio 4–7 d. Druskininkuose.

Matematikos mokomojo dalyko modulis užpildo spragą mokytojų rengimo sistemoje

Šįmet VU vykdomoje matematikos mokomojo dalyko modulio programoje studijavo ir baigė 20 mokytojų. Anot programos pirmininko ir dėstytojo prof. habil. dr. Rimo Norvaišos, ši programa įgalino pedagogo kvalifikaciją jau turinčius mokytojus įgyti matematikos mokytojo kvalifikaciją.

Mokinių komanda iš Vilniaus nuskynė pergalę tarptautiniame technologinių idėjų konkurse

Gruodžio 11 d. vykusiame „Solve for Tomorrow“ konkurso finaliniame renginyje buvo apdovanoti kūrybiškiausi ir inovatyviausiai mąstantys jaunuoliai iš trijų Baltijos šalių. Lietuvą atstovaujanti Vilniaus licėjaus dešimtokių komanda iškovojo pirmąją vietą bei buvo apdovanota pagrindiniu konkurso prizu.

2024 m. gruodis
2024-12-13 09:10
Lietuvių startuolis „Turing College“ pristato pirmuosius Europoje dirbtinio intelekto inžinerijos kursus su startuolių akceleratoriumi
2024-12-11 09:23
 Mokykla Vilniuje įdarbina dirbtinį intelektą: mokiniai AI įrankius naudoja kūrybai, darbui ir net namų darbams
2024-12-10 15:08
Veiksmingas matematikos mokymas: kaip mokyti, kad mokinys suprastų
2024-12-09 12:59
Nauja knyga elektrikams ir inžinieriams – reikšmingas indėlis į būsimų profesionalų rengimą (3)
2024-12-09 09:33
VDU išlaiko lyderio pozicijas antrus metus iš eilės žurnalo „Reitingai“ studijų krypčių reitinge
2024-12-07 13:22
Universitetų reitinguose – KTU lyderystė technologijose, inžinerijose ir apskaitoje
2024-12-06 13:14
„Vilnius Tech“ ir prestižinis Londono universitetas siūlo išskirtinę studijų programą: absolventai įgis du diplomus
2024-12-06 07:05
Vilniaus universitetas išlaiko lyderio pozicijas dalykiniame Lietuvos aukštųjų mokyklų reitinge
2024-12-05 16:13
Lietuvos švietimo ir mokslo institucijose įdiegta naujos kartos bibliotekos paslaugų platforma
2024-12-04 10:51
„Vilnius Tech“ absolventė – prestižinio konkurso laureatė
2024 m. lapkritis
2024-11-28 16:18
Žaidimas, kurio pagalba Taivano moksleiviai mokosi programuoti, jau ir Lietuvoje
2024-11-28 09:12
Kitokios paskaitos universitete – KTU dėstytoja studentus matematikos moko pabėgimo kambariuose
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama