Elektrikų poreikis tik auga, o teorinių ir praktinių žinių, reikalingų projektuoti ir montuoti šiuolaikines elektros sistemas, stokojama. Su tuo susiduria ne tik švietimo įstaigos, bet ir mokslus baigę specialistai. Pastebėję šią nišą elektrotechnikos teoretikai ir praktikai bei įmonės, užsiimančios sistemų projektavimu, sujungė jėgas. 15 mėnesių bendradarbiavimo rezultatas – knyga „Pastatų elektros sistemos. Teorija ir praktika“.
Jurgitos Kunigiškytės, JUJU Fotografija nuotr. |
---|
Leidėjų ir autorių manymu, ši knyga taps pagrindine mokymo priemone ruošiant elektrikus ir elektros sistemų projektuotojus Lietuvoje. Ją jau gerai įvertino tiek universitetų, tiek kolegijų, tiek profesinio mokymo centrų elektros ir automatikos srities dėstytojai ir mokytojai.
Leidinį, pristatytą gruodžio 4 dieną „Elektrobalt“ būstinėje, parengė Algimantas Andriušis, Liudmila Andriušienė, Audrius Jonaitis ir Renata Miliūnė. Leidimu pasirūpino UAB „SN Media Group“ (anksčiau – UAB „Super namai“), nuo 2016 metų rengianti literatūrą statybų ir inžinerijos tematika. Knygos išverstos į 7 kalbas,platinamos 14 pasaulio šalių. Tai jau 29-oji žiniasklaidos grupės mokomoji knyga, kuri bus naudinga užsiimantiems šiuolaikiškų gyvenamųjų, visuomeninių ir gamybinių pastatų elektros tinklų, apšvietimo projektavimu ir įrangos parinkimu, elektros instaliacijos įrengimu bei eksploatavimu.
Idėjos iniciatorius ir knygos turinio kuratorius A. Andriušis džiaugėsi rezultatu ir akcentavo, kad literatūros elektros specialistams trūkumas – akivaizdus. Tą įrodo didelio populiarumo sulaukęs „Elektriko vadovas“, kurio tiražas kartotas tris kartus, o 2021 m. išleistas 2 papildytas leidimas.
„Mokomųjų knygų apie elektros sistemas faktiškai nėra – paskutinė pasirodė prieš 20 metų. Tai suprantama, nes išleisti tokią susistemintą, tiksliai išdėstytą knygą kaip „Pastatų elektros sistemos“ – didelis visų autorių darbas, trukęs daugiau nei metus. Ačiū visiems, kad dalijotės medžiaga, patarėte, tikrinote, prisidėjote savo žiniomis. Tikiuosi, kad ji bus naudinga, ją skaitys, o perskaitę pritaikys ir padarys tinkamus sprendimus“, – renginyje kalbėjo Klaipėdos valstybinės kolegijos lektorius A. Andriušis. 2024 m. lapkričio mėnesį išleistą knygą jau įsigijo daugiau nei 20 mokymosi įstaigų, taip pat įmonės ir pavieniai asmenys, kurie domisi elektrotechnikos naujovėmis, praktikiniais sprendimais.
Pagrindinio projekto mecenato įmonės „Elektrobalt“ vadovas Darius Raila gyrė idėją ir galutinį produktą bei džiaugėsi, kad viena didžiausių rinkoje elektrotechnikos bendrovių prisidėjo prie šio leidinio. Tai buvo tiek asmeninė, tiek profesinė paskata. „Gera padaryti gerą darbą kitiems likimo broliams, koks pats buvau prieš daug metų. Tai žinynas elektrikams, studentams, kurie nori būti inžinieriais. Šią knygą dovanosiu ne tik savo darbuotojams, bet ir svarbiems klientams energetikams“, – sakė „Elektrobalt“ vadovas.
Knygos autoriai dėkoja Kauno technologijos universitetui, Klaipėdos valstybinei kolegijai, Vilniaus technologijų ir inžinerijos mokymo centrui (Techin), mecenatui „ElektroBalt“, rėmėjams „Eaton Electric“, „Electric Box“, „Elga“, „Gaudrė“, „Jung“, „OBO Bettermann“, „Signify“, „TT Cable Nordic“, „Veesla“, „Voltas“ už galimybę išleisti šią knygą, suteiktą informaciją ir vertingus patarimus bei pagalbą rengiant leidinį spaudai.
UAB „SN Media Group“ direktorius bei projekto koordinatorius Darius Jokubauskas šiltai atsiliepė tiek apie dalyvavusių kompanijų, tiek autorių įsitraukimą, pabrėždamas profesionalų požiūrį. 29-osios knygos parengimą jis vertina kaip svarbų indėlį į ateities elektrikų ir inžinierių parengimą. „Dar visai neseniai švietimo įstaigose buvo mokoma iš pasenusių, 20–30 metų senumo knygų. Manome, kad su knyga „Pastatų elektros sistemos“ prisidėjome prie būsimų elektros sistemų projektuotojų ir elektrikų rengimo bei kartu mokymo bazės kūrimo“, – sakė „SN Media Group“ direktorius.