Lietuvos moksleiviai ir vėl turės galimybę išbandyti savo jėgas konstruodami mokomuosius palydovus Europos kosmoso agentūros (EKA) organizuojamame tarptautiniame konkurse „CanSat“. Jame geriausiai pasirodžiusios komandos iš Lietuvos lauks kelionė į EKA padalinį Nyderlanduose, o visi konkurso dalyviai turės progą įgyti vertingų teorinių ir praktinių žinių, geriau susipažinti su kosmoso industrija ir joje egzistuojančiomis karjeros galimybėmis.
2024 m. konkurso finalas
Galimybė pažinti kosmoso industriją
Šiemet 14-19 metų moksleiviams skirtą konkursą Lietuvoje organizuoja Inovacijų agentūros „Space Hub LT“ grupė, Lietuvos etnokosmologijos muziejus, Kauno technologijos universitetas (KTU) ir „Vilnius Tech“ universitetas. Dalyvių registracija startuos spalio 25 d. ir tęsis iki lapkričio 19 d.
„Pernai Lietuvoje net 120 moksleivių subūręs konkursas parodė, kad susidomėjimo kosmoso technologijomis ir inžinerija, o tuo pačiu ir potencialo šiose srityse tarp Lietuvos moksleivių tikrai netrūksta. Tęstinės edukacinės programos „CanSat“ tikslas yra padėti šį potencialą realizuoti suteikiant moksleiviams galimybę artimiau susipažinti su viena iš pagrindinių kosmoso industrijos sričių, per praktinių užduočių įgyvendinimą įgyti naujų žinių, o tuo pačiu paskatinti rinktis su išties perspektyvia ir vis reikšmingesnį vaidmenį Europos ekonomikoje vaidinsiančia sfera susijusias inžinerijos studijas bei karjerą“, – sako Inovacijų agentūros „Space Hub LT“ grupės vadovė Eglė Elena Šataitė.
Konkursas prasidės nuo įvadinio seminaro su Inovacijų agentūros, KTU ir „Vilnius Tech“ ekspertais, o viso konkurso metu vyks ir konsultacijos dalyviams su šiais ekspertais. Vėliau dalyviai pagal savo išgrynintas koncepcijas kurs ir testuos realistiškus palydovų modelius, turinčius maitinimo ir komunikacijos sistemas, įvairius jutiklius bei daviklius. Finalinio renginio metu bus atliekama sukurtų palydovų modelių skrydžio simuliacija, atkartojant realaus iškėlimo raketa į kosmosą metu tokių prietaisų patiriamas apkrovas, vykdant komunikacijos sesijas, testuojant jutiklių veikimą. Visa tai leis moksleiviams geriau susipažinti su palydovų projektavimo principais ir technologijomis.
Iš EKA grįžo su dar didesniu užsidegimu
Pernai „CanSat“ konkurso Lietuvoje laimėtojais tapo KTU inžinerijos licėjaus komanda „SpaceDroneSat“, kurios suprojektuotas palydovas ne tik išpildė visas užduotyje keliamas technines sąlygas, bet ir turėjo papildomų funkcijų, tokių kaip filmavimas ir parašiuto valdymas. Laimėtojų komandai atstovaujantis KTU inžinerijos licėjaus mokytojas Žilvinas Zigmantas Tarvydas sako, kad dalyvauti norinčių moksleivių komandą pernai pavyko suburti vos per pusvalandį, o sėkmę konkurse lėmė tai, kad visi dalyviai aktyviai įsitraukė į projektą ir prie jo noriai dirbo kiekvieną dieną.
„Konkurso nauda moksleiviams yra neabejotina. Ja geriausiai įsitikinau, kai išvykome į renginį Europos kosmoso agentūroje. Mačiau, kaip keitėsi vaikų požiūris – jie suprato, kad tai, ką darome savo dronų būrelyje, o taip pat projektuodami palydovą konkursui, yra ne šiaip hobis ar pramoga, bet ir labai perspektyvi specialybė. Iš EKA moksleiviai grįžo su dar didesniu užsidegimu dalyvauti kituose panašiuose renginiuose ir su išaugusiu susidomėjimu pažangių technologijų inžinerijos sritimi“, – sako Ž. Z. Tarvydas.
Lauks ir specialūs prizai
Praėjusių metų laimėtojai ne tik turėjo galimybę apsilankyti EKA organizuojamame tarptautiniame renginyje „Inžinierius vienai dienai“ ir pasiklausyti agentūros ekspertų paskaitų, susipažinti su komandomis iš kitų Europos šalių, bet taip pat buvo apdovanoti konkurso Lietuvoje rėmėjų įsteigtais prizais, įskaitant apdovanojimą geriausiai jaunajai inžinierei, kuris atiteko KTU gimnazijos „Mezgėjų“ komandos narei Dovilei Levinskaitei. Prizų dalyviai gali tikėtis ir šiemet.
Iš viso pernai konkurse dalyvavo 120 moksleivių – 26 komandos iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių: Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Alytaus, Mažeikių, Utenos, Tauragės, Marijampolės, Vilkaviškio, Telšių, Kelmės, Nemenčinės, Riešės, Buivydiškių. Finale dėl geriausiųjų vardo varžėsi 16 komandų.
Šiemet paraiškas dalyvavimui „CanSat“ konkurse galima teikti nuo spalio 25 d. iki lapkričio 19 d. Atrinktos komandos bus informuotos iki lapkričio 22 d., o lapkričio 28 d. Kauno Santakos slėnyje įvyks įvadinis konkurso seminaras. Kitų metų balandžio mėnesį savo palydovų prototipus komandos pristatys bandomosiose varžybose, o gegužę vyks pagrindinis finalinis renginys. Jame pirmąją vietą iškovojusi komanda laimės kelionę į birželį EKA padalinyje Nyderlanduose vyksiantį edukacinį renginį.
Daugiau informacijos apie renginį, konkursą ir registraciją čia.