Kazickų šeimos fondas, kasmet remiantis daugiau nei 100 organizacijų, skyrė 50 tūkst. eurų šešiems lietuviams, studijuojantiems prestižiniuose Europos ir JAV universitetuose padengti dalį su mokslais susijusių išlaidų.
2024 m. rugsėjo 9 d. Kazickų šeimos fondas paskelbė pirmąją kasmetinę 50 tūkst. eurų dydžio STEM stipendijų programą Lietuvos jaunuoliams, nusprendusiems studijuoti šios krypties programose užsienio universitetuose. Šešiems studentams, jau įstojusiems į akredituotas gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ir matematikos bakalauro bei magistrantūros studijų programas, skirtos stipendijos, kurios padengs dalį su studijomis susijusių išlaidų. Nuo šiol kiekvienais metais studentai galės dalyvauti stipendijų programoje.
Ši finansinė parama įsteigta fondo prezidentės Jūratės Kazickaitės iniciatyva, siekiant paskatinti jaunus Lietuvos piliečius baigus studijas prisidėti prie savo tėvynės pažangos. Nuo 1998 m. Kazickų šeimos fondas įvairioms iniciatyvoms skyrė apie 16 mln. eurų. Kasmet remiama per 100 organizacijų, veikiančių Lietuvoje ir JAV. Didžiausias fondo dėmesys skiriamas Lietuvai bei lietuvybės puoselėjimui išeivijoje.
STEM studijos – perspektyvos kurti geresnę Lietuvos ateitį
Fondo įkūrėjai dr. Juozas P. Kazickas ir Aleksandra Kazickienė savo veikloje didžiausią dėmesį skyrė kultūrai, švietimui ir diasporos ryšių su Lietuva stiprinimui. Jiems taip pat buvo svarbu investuoti į jaunų žmonių švietimą ir ateitį. Vadovaujantis šia misija, šalies studentai ir moksleiviai kasmet kviečiami dalyvauti įvairiose iniciatyvose, kurios jiems leidžia gilinti savo žinias ir suteikia geresnių mokslo bei karjeros perspektyvų. Todėl parama studijuojantiems STEM srityse – dar viena paskata jaunajai Lietuvos kartai.
„Mūsų šeimos fondas yra tvirtai įsipareigojęs kurti geresnį pasaulį tiek dabartinei, tiek ateities lietuvių kartoms ir manome, kad švietimas gali padėti įgyvendinti šią misiją. Nusprendėme skirti šias stipendijas, nes tikime, kad studentų įgyta patirtis užsienio universitetuose bei pažangaus mokslo suformuoti įgūdžiai bus nepaprastai vertingi. Taip pat jie skleis žinią apie Lietuvos istoriją ir kultūrą, – sako Jūratė Kazickaitė. – Šie jaunuoliai parsiveš ne tik patirtį, bet ir naują požiūrį, kuris prisidės prie mūsų valstybės pažangos. Tikimės, kad studentai palaikys ryšį su savo tėvyne ir padės Lietuvai tobulėti“.
Stipendijas gavę studentai mokosi Vokietijos, JAV, Danijos bei Jungtinės Karalystės aukštojo mokslo įstaigose. Jaunuolių pasirinkti universitetai – vienos prestižiškiausių švietimo institucijų pasaulyje: Oksfordo, Kembridžo, Kopenhagos universitetas ir kiti. Studijų programos taip pat pasižymi įvairove: mokslinė kompiuterija, chemija ir analitinė chemija, biologija ir biomedicina, fizika ir duomenų mokslai, kompiuterių inžinerija.
Jaunuolių sprendimą rinktis STEM krypties studijas lėmė ne tik didžiulis susidomėjimas pasirinkta mokslo šaka, bet ir siekis skatinti inovacijas Lietuvoje. Ieva Bagdonavičiūtė, įstojusi į Kompiuterių inžinerijos bakalaurą Ilinojaus universitete Urbana Šampeinėje (JAV), jau keletą metų dirba šioje srityje.
„Mano akademinės ir profesinės interesų sritys apima astrofiziką, kvantinį mokslą ir elektros inžineriją. Pastaruosius dvejus metus intensyviai vykdau mokslinius tyrimus, dirbu įvairiose laboratorijose. Mano didžiausias tikslas – įkurti pirmąją Kvantinės kompiuterijos laboratoriją Lietuvoje“, – teigia studentė.
Kiti stipendijos gavėjai pasirinko mokytojo specialybei įgyti skirtas studijas, kad galėtų sukaupti žinių, leisiančių sudominti ateities kartas STEM krypties mokslais.
„Siekiu biologijos ir biomedicinos mokslų magistro laipsnio, nes noriu tapti biologijos mokytoja Lietuvoje. Ši studijų programa suteiks visapusiškų žinių ir praktinių įgūdžių, kurie ne tik patobulins mano, kaip mokytojos, gebėjimus, bet taip pat padės skatinti mokinių smalsumą ir išmokyti juos vertinti biologijos mokslus“, – pasakoja Martyna Petrulytė, studijuosianti Biologijos ir biomedicinos mokslų magistrą Klemsono universitete (JAV).