Efektyvios žmonių su negalia integracijos į aukštąjį mokslą siūloma siekti didinant šių žmonių dalyvavimą aukštųjų mokyklų valdyme ir skatinant jų akademinį aktyvumą. Dėstytojai raginami drąsinti studentus bei sudaryti sąlygas lygiai siekti aukštojo išsilavinimo.
Tai akcentuota praeitą savaitę Varšuvoje (Lenkija) vykusioje tarptautinėje konferencijoje „Mokslas visiems“ (http://www.disability.uw.edu.pl/). Lietuvos studentų interesams atstovavo ir specialų pranešimą renginyje skaitė Lietuvos studentų sąjungos (LSS) socialinės integracijos koordinatorė Rūta Ruolytė. Konferencijoje susirinkę žmonių su negalia integracijos į aukštąjį mokslą šalininkai pabrėžė, kad veikla aukštojo mokslo prieinamumo srityje pirmiausia yra kova už žmogaus orumą. Anot jų, moderniomis save laikančios aukštosios mokyklos turėtų parengti specialius reglamentus arba veiksmų planus žmonėms su negalia integruoti, įgyvendinti paramos sistemas arba paskirti atsakingus žmones specialiai šios srities veikloms organizuoti.
„Aukštojo mokslo prieinamumo žmonėms su negalia sritis ir paslaugų sistema dar tik pradeda plėtotis Lietuvoje. Nors pasaulinėje praktikoje susiduriama su panašiomis šios srities problemomis, atskirose valstybėse skiriasi jų sprendimo tempai, progreso lygis. Turime siekti, kad Lietuva būtų geruoju pavyzdžiu užtikrinant aukštojo mokslo prieinamumą“, - teigia LSS socialinės integracijos koordinatorė Rūta Ruolytė.
Konferencijoje daugiausia dėmesio skirta aukštųjų mokyklų fizinės aplinkos pritaikymui žmonių su negalia poreikiams aptarti, universalaus dizaino, paslaugų sistemų plėtros galimybėms analizuoti. Diskutuota ir žmonių su negalia akademinio aktyvumo klausimais.
Taip pat kalbėta apie paramos sistemas mokymosi negalių (disleksijos) ir psichinių sutrikimų turintiems studentams. Analizuota tarptautinė praktika siekiant gerinti šių studentų ir aukštojo mokslo santykį.
Varšuvos universitete vykusioje konferencijoje dalyvavo aukštųjų mokyklų administracijų, Negalios paramos centrų aukštosiose mokyklose, specialių organizacijų, dirbančių su studentais su negalia, atstovai iš 26 pasaulio valstybių. Pagrindinis renginio tikslas – aptarti Europos aukštojo mokslo prieinamumo žmonėms su negalia bei įsidarbinimo problemas.