Technologijų ir inžinerijos mokslų srityse lyderiaujantis Vilniaus Gedimino technikos universitetas („Vilnius Tech“) pristato naujas studijų programas: nuo rugsėjo pradžios būsimieji bakalauro studentai galės mokytis Tvarumo technologijų. Tuo metu magistrantūros studentų laukia Tvarumo valdymo, Dirbtinio intelekto inžinerijos ir Dirbtinio intelekto sprendimų valdymo bei Kraštovaizdžio architektūros studijos.
Tvarumo centro laboratorija
Priėmimas į šias studijų programas vyksta jau dabar: bendrasis priėmimas į bakalauro studijas – iki liepos 24 d., o papildomas – nuo rugpjūčio 5 iki 8 d. Papildomas priėmimas į magistrantūros studijas vyks iki pat rugpjūčio 28 d.
Naujos studijų programos: kuo jos ypatingos?
Tvarumo technologijų bakalauro studijos, kaip įprasta universitetinėms studijoms, truks ketverius metus. Šiose studijose mokytis galima pasirinkti ne tik lietuvių, bet ir anglų kalba. Šioje programoje dalykų bus mažiau nei įprastose, tačiau jie – didesni kreditų apimtimi ir yra kompleksiniai, apimantys skirtingas disciplinas, skatinant kurti ir vykdyti įvairius tarpdisciplininius projektus.
Tuo metu Tvarumo valdymo magistro studijos skirtos būsimiems tvarumo vadovams ir konsultantams, padedantiems ruošti tvarių investicijų projektus ir tvarumo ataskaitas. Kaip ir Tvarumo technologijos, Tvarumo valdymo magistro studijos – tarpdisciplininės, apjungiančios verslo vadybos bei energetikos ir aplinkos inžinerijos kryptis.
„Šių studijų išskirtinumas – probleminio mokymosi principas. Be gausybės akademinės informacijos, būsimieji studentai spręs ir nagrinės realių įmonių pateiktus tvarumo iššūkius. Studijų metu studentai įgis ne tik vadybinius pagrindus, kurie apima tvarias tiekimo grandines, projektų valdymą ir kitus bazinius dalykus, bet ir inžinerines žinias apie tvarius miestus, pastatus ir švarias technologijas gamyboje“, – sako „Vilnius Tech“ Stojančiųjų priėmimo ir informavimo centro direktorė dr. Justė Rožėnė.
Dirbtinio intelekto inžinerijos studijų programa orientuota ruošti naujos kartos dirbtinio intelekto specialistus. Studijų metu bus ne tik gilinamasi į kertinius dirbtinio intelekto srities principus, naudojamus metodus ir technologijas, bet skiriamas dėmesys naujausių technologijų perpratimui, pritaikymui skirtingose srityse.
Dirbtinio intelekto sprendimų valdymo studijų programa orientuota į visapusišką dirbtinio intelekto srities suvokimą, reikalingą tinkamai valdyti dirbtinio intelekto projektus ir sprendimus. Studijų metu bus gilinamasi į dirbtinio intelekto projektų gyvavimo ciklą, atitinkamų jo dalių organizavimą ir vykdymą.
„Dirbtinio intelekto sprendimai vis dažniau naudojami verslo sektoriuje ir asmeniniame gyvenime. Jie suteikia galimybes automatizuoti rutininius darbus, pritaikyti šiuolaikines technologijas intelektualių sprendimų priėmimui. Tačiau Lietuvoje ir visame pasaulyje trūksta dirbtinio intelekto specialistų, gebančių perprasti esamų technologijų galimybes ir tinkamai valdyti jų kūrimo ir diegimo procesą“, – teigia dr. J. Rožėnė.
Pabrėžiama, kad šiemet priėmimo sąrašuose atsiradusias Tvarumo valdymo ir Dirbtinio intelekto sprendimų valdymo programas gali rinktis tiek verslo vadybos, tiek inžinerijos krypčių bakalauro laipsnį įgiję asmenys, kadangi šios programos apjungia šių krypčių žinias studijų metu. Tuo metu Dirbtinio intelekto inžinerijos studijų programą rinktis gali inžinerijos krypties bakalauro studijas baigusieji, o Kraštovaizdžio architektūrą – menų.
Naujiena – hibridinės ir individualizuotos studijos
Dar viena „Vilnius Tech“ naujiena – galimybė studijuoti hibridiniu būdu. Šis sprendimas taikomas pasirinkusiems Tvarumo valdymo ir dalį kitų magistrantūros studijų.
„Tiek šią naują, tiek daugelį kitų magistrantūros studijų programų siūlome rinktis studijuoti hibridiniu būdu, taip atliepdami stojančiųjų poreikius. Dažniausiai magistro studijas pasirinkęs žmogus jau yra dirbantis pilnu krūviu, kuriantis šeimą ir, be abejo, keliaujantis po pasaulį. Jis – taip pat motyvuotas ir žinantis, kokios srities žinių jam reikia“, – tikina „Vilnius Tech“ Stojančiųjų priėmimo ir informavimo centro direktorė.
Hibridinės arba sinchroninės studijos – tai studijų organizavimo būdas, kai užsiėmimai vykdomi auditorijose arba laboratorijose kontaktiniu būdu, tuo pačiu metu vykdant užsiėmimo transliaciją virtualaus bendravimo priemonėmis. Siūlomų hibridinių studijų prioritetas – kontaktinės studijos, kurios taip pat suteikia lanksčias galimybes dalyvauti paskaitoje nuotoliniu būdu, jei susiklosto nepalankios situacijos: studentas yra ne Vilniuje, dirba vakarais, turi izoliuotis, serga ar pan. Studentui bus privaloma tik atvykti ir kontaktiniu būdu atsiskaityti egzaminus.
Tuo metu individualizuotų studijų, paremtų mikrokredencialų sistema, tikslas – suteikti magistrantūros studijų studentams galimybę studijuoti ilgesnį nei pagal studijų grafiką numatytą laikotarpį, sudarant galimybę pasirinkti kuriuos dalykus kuriame semestre studijuoti (pasirenkant ne mažiau dviejų dalykų viename semestre).
Dėl studijų pagal individualų planą stojantieji turėtų kreiptis į studijų programą administruojantį atitinkamą „Vilnius Tech“ fakultetą. Individualizuotos magistrantūros studijos yra valstybės nefinansuojamos, besimokantysis moka tik už studijuojamus kreditus.
Galimybė gauti ne vieną, bet du diplomus
Ketinantieji siekti išsilavinimo „Vilnius Tech“, gali rinktis ne tik įprastą bakalauro ar magistro diplomą, bet ir dvigubą diplomą suteikiančias studijas. Norintiems studijuoti Lietuvoje, bet dalį studijų laiko praleisti kitos šalies aukštojoje mokykloje ir baigiant studijas gauti dviejų aukštųjų mokyklų diplomus yra galimybė rinktis „Vilnius Tech“ siūlomas jungtines ir dvigubo diplomo studijas.
„Studijos ir mokslas jau seniai peržengė tiek universitetų, tiek ir valstybių sienas. Tarptautiniai mokslinių tyrimų ir studijų projektai, taip pat mainų programos jungia universitetus, mokslininkus ir studentus į pasaulinį tinklą. Aktyvus jo dalyvis – ir „Vilnius Tech“, šiemet siūlantis net 10 skirtingų dvigubo diplomo bakalauro ir magistrantūros studijų programų, taip pat – 3 jungtines magistrantūros studijų programas“, – sako „Vilnius Tech“ atstovė.
Jungtinių bei dvigubo diplomo studijos turi daug privalumų, ryškiausi iš jų yra dviejų skirtingų šalių aukštojo mokslo diplomų per tą patį studijų laikotarpį įgijimas, galimybės dirbti su geriausiais tarptautinę patirtį turinčiais dėstytojais, patirti skirtingą dėstymo metodiką bei galimybė perimti kelių šalių ir aukštųjų mokyklų geriausią patirtį, įgyti konkurencinį pranašumą.
„Be viso to, studentas turi galimybę geriau įsigilinti į socialinius bei ekonominius šalių skirtumus, įgyti tarpkultūrinės patirties, o tai suteikia galimybių lengviau įsitvirtinti darbo rinkoje. Žinoma, jei tik to nori pats studentas: dvigubo diplomo studijų dalis kitoje aukštojoje mokykloje yra privaloma tik norintiems gauti dvigubą diplomą“, – paaiškina „Vilnius Tech“ Stojančiųjų priėmimo ir informavimo centro direktorė dr. J. Rožėnė.