Energetikos specialistų poreikis nuolat auga, ypač – jūrinės energetikos srityje. Siekdami spręsti bendrus iššūkius ir parengti kvalifikuotus specialistus, jėgas vienija Vilniaus Gedimino technikos universitetas („Vilnius Tech“), bendrovė „Ignitis Grupė“ ir Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla (LAJM).
Antradienį „Vilnius Tech“ rektorius Romualdas Kliukas, „Ignitis Grupės“ vadovas Darius Maikštėnas ir Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos (LAJM) direktorius Vaclav Stankevič aptarė šalių plėtros ir bendradarbiavimo Klaipėdos regione perspektyvas, specialistų rengimą ir LAJM studijų programų adaptaciją „Ignitis grupės“ specialistų poreikiui.
„Vienas pagrindinių ir bene svarbiausių įvykių šiemet bus „Vilnius Tech“ ir Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos susijungimas, kuris prisidės prie jūrinės ir inžinerinės valstybės plėtros, suteiks unikalią galimybę stiprinti konkurencingumą tarptautinėse rinkose. „Vilnius Tech“ ilgalaikis strateginis bendradarbiavimas su „Ignitis Grupe“ yra svarbi partnerystė, kuri sustiprina ne tik energetikos talentų pritraukimą regionuose, bet ir prisideda prie rinkai reikalingų kompetencijų ugdymo, o nuo šiol ir jūrų vėjo energetikos srityje. Visi kartu, matydami didžiulį jūrinės energetikos specialistų poreikį, strategiškai pasirengsime naujų specialistų, kuriančių rytojui, išugdymui Klaipėdoje“, – sakė „Vilnius Tech“ rektorius prof. dr. Romualdas Kliukas.
Šiuo metu „Ignitis renewables“ Baltijos jūroje stato 700 megavatų (MW) jūrinio vėjo elektrinių parką, kuris galėtų pagaminti apie 3 teravatvalandes (TWh) žaliosios elektros energijos per metus, o tai užtikrintų ketvirtadalį dabartinio Lietuvos elektros energijos poreikio.
Ženkliai išaugusi vietinės elektros energijos gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių panaikins priklausomybę nuo elektros energijos importo, skatins regiono transformaciją į tvarų žaliosios energetikos centrą bei prisidės prie planų Baltijos šalis paversti energijos eksportuotojomis į Vidurio Europą.
Naujo jūrinio vėjo elektrinių parko įrengimas Lietuvos teritoriniuose vandenyse smarkiai išaugins aukštos kvalifikacijos darbuotojų paklausą.
„Iki 2030 metų šalies energetikos sektoriui reikės apie 2500 darbuotojų, iš jų 1500 – jūrinės energetikos srityje. Didžiausia rinkos žaidėja „Ignitis grupė“ įdarbins didelę dalį įvairių sričių specialistų, ir neabejoju, kad jie prisidės prie Grupės pagrindinio siekio – sukurti 100 proc. žalią ir saugią energetikos ekosistemą dabarties ir ateities kartoms. Specialistų reikės tiek projektų eksploatacijos, tiek ir techninės priežiūros etapuose. Tai ir mechanikos, civilinės ir elektros inžinerijos specialistai, povandeninio kabelio specialistai, jūrinės įrangos inžinieriai ir daugelis kitų“, – sako bendrovės „Ignitis grupė“ vadovas Darius Maikštėnas.
Siekdamas užtikrinti šalies ir regiono energetinį saugumą bei paruošti reikalingus specialistus, aukštasis mokslas aktyviai reaguoja į rinkos pokyčius ir stengiasi atitikti verslo poreikius. LAJM, kuri nuo spalio 1 d. taps „Vilnius Tech“ padaliniu – Lietuvos jūreivystės akademija (LJA), bus sukurtos ir akredituotos naujos jūrinio vėjo inžinerijos bei uosto ir laivybos inžinerinio valdymo studijų programos, taip pat profesionalių specialistų kvalifikacijos tobulinimo programos, o jau vykdomos studijų programos bus papildytos aktualiomis šiai sričiai specializacijomis.
„Rengiamas naujo Jūrų inžinerijos ir atsinaujinančių išteklių energijos kompetencijų centro statybos projektas. Šiame centre bus sukurta darbo saugos, dirbant jūroje ir aukštyje, treniruočių bazė su baseinu, tramplinais bei aukštalipių darbo aikštelėmis, įrengtos jūrinio vėjo, saulės ir vandenilio energijos laboratorijos bei viršvandeninių ir povandeninių dronų bandymų poligonas“, – dalijasi „Vilnius Tech“ Lietuvos jūreivystės akademijos direktorius Vaclav Stankevič.
„Vilnius Tech“ Lietuvos jūreivystės akademija 2024-2025 m. įgyvendins investicijų projektą „Aukštos kvalifikacijos vandens transporto sektoriaus specialistų rengimo kokybės, efektyvumo ir tarptautinio konkurencingumo didinimas, reorganizuojant VšĮ Lietuvos aukštąją jūreivystės mokyklą prijungimo prie VšĮ Vilniaus Gedimino technikos universiteto būdu“.