Elektronika.lt
 2024 m. rugsėjo 28 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Rugsėjo 27 d. 20:39
Kokia reali naujų importo tarifų kiniškiems elektromobiliams nauda Europai?
Rugsėjo 27 d. 17:38
Reikalavimai auga: finansų įmonėms teks užtikrinti skaitmeninį operacinį atsparumą
Rugsėjo 27 d. 14:23
Prancūzija pranešė sukūrusi pirmąjį pasaulyje lazerinį ryšį tarp kosmoso ir Žemės
Rugsėjo 27 d. 11:22
Kaip pasirinkti tinkamą dažnio keitiklį?
Rugsėjo 27 d. 08:24
Ar Lietuvoje yra vietos energijos kaupikliams?
Rugsėjo 26 d. 20:26
Skaitmeninis pėdsakas: ar žinote, kokius duomenis apie vaikus paliekate internete?
Rugsėjo 26 d. 17:45
„GovTech Leaders 2024“ konferencija: kaip dirbtinis intelektas ir kitos technologijos keis valstybės raidą?
Rugsėjo 26 d. 14:11
Teisė atsijungti: Lietuvos darbuotojai turi šią galimybę
Rugsėjo 26 d. 11:27
El. pašto rinkodara auga toliau: naujos taisyklės ir nekintantys principai
Rugsėjo 26 d. 08:25
Atsisveikiname su sodybomis, grįžtame į miestą – kaip tinkamai palikti elektros įrenginius
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods
Reklama
 Naujienos » Švietimas, studijos Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

Ministerija koordinuos dirbtinio intelekto plėtrą švietimo įstaigose

Publikuota: 2023-07-04 11:24
Tematika: Švietimas, studijos
Inf. šaltinis: LR švietimo, mokslo ir sporto ministerija

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija kvies ekspertus į diskusiją aptarti dirbtinio intelekto (DI) sprendimų ir galimybių plėtros visuose švietimo lygmenyse ir šių veiksmų koordinavimą. Nacionalinė švietimo agentūra jau rengia mokytojams skirtas konsultacijas ir mokymus DI klausimais.

Reikia sisteminių sprendimų

Ministerija koordinuos dirbtinio intelekto plėtrą švietimo įstaigose
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Į diskusiją kvies švietimo, mokslo ir sporto viceministrė Agnė Kudarauskienė, kuri yra paskirta Europos įgūdžių metų nacionaline koordinatore Lietuvoje.

„Tam, kad galėtume priimti savalaikius sprendimus dėl dirbtinio intelekto plėtros visuose švietimo lygmenyse, turime nuolat jausti tų pokyčių pulsą. Žinoma, mokytojai jau mokosi naudotis DI teikiamomis galimybėmis ir perduoda savo patirtį per mokymus kitiems. Tačiau visai švietimo bendruomenei trūksta lengvai prieinamos ir susistemintos metodinės medžiagos lietuvių kalba, jaučiamas poreikis kurti atvirus informacinius internetinius išteklius.

Diskusijos metu sieksime aptarti įvairius klausimus: kaip, kokiu būdu ir kokia apimtimi ministerija galėtų padėti ieškoti efektyviausių sprendimų, kaip pritaikyti tarptautines rekomendacijas Lietuvos švietimo įstaigose ir kaip saugiai integruoti DI sprendimus pamokose. Privalome imtis šios koordinavimo misijos“, – sako A. Kudarauskienė.

Kaip pažymima mokytojams skirtose rekomendacijose ir diskusijose šia tema, mokytojas, naudodamas dirbtinį intelektą ir mokymosi analitiką integruojančias skaitmenines priemones, gali individualizuoti dalyko užduotis, padėti mokiniui įsivertinti, tobulinti patį vertinimo procesą.

Dirbtinį intelektą ir mokymosi analitiką integruojančios mokymosi platformos leidžia kaupti mokinių / studentų mokymosi duomenis, jais grįsti tolesnio mokymo sprendimus.

Efektyviai naudojant dirbtinį intelektą ir mokymosi analitiką ugdymo procese svarbu įstaigos infrastruktūra, skaitmeninė įranga, patogūs įrankiai ir saugios platformos. Ypač svarbi švietimo įstaigose dirbančių pedagogų skaitmeninė ir darbo su generuojamais duomenimis kompetencija. Kalbama apie būsimą itin personalizuotą mokymąsi, kuris padėtų mokytis lengviau išlaikant dėmesį.

„Dirbtinio intelekto pritaikymo galimybės yra labai plačios, jos stipriai pakeis švietimo sistemą. Reikalingi tam tikri vadybiniai ir administraciniai sprendimai, užtikrinantys duomenų prieinamumą, naudojimą ir apsaugą, nuolatinis skaitmeninių pajėgumų vystymas ir lyderystė“, – pažymi viceministrė.

Rinkoje kuriama vis daugiau skaitmeninių sprendimų mokymui(si), grįstų dirbtiniu intelektu. Įvairūs įrankiai gali padėti personalizuoti mokinių mokymosi patirtis. Adaptyvios mokymosi platformos naudoja DI algoritmus, analizuoja mokinių mokymosi modelius, teikia individualizuotas mokymo paslaugas, kuriami mokinių pasiekimo vertinimo įrankiai, pvz., analizuojantys mokinių darbus, identifikuojantys plagiavimo grėsmę, pateikiantys grįžtamąjį ryšį apie gramatikos, sintaksės, stiliaus klaidas.

Ekspertinę pagalbą siūlys Lietuvos dirbtinio intelekto asociacija

Į diskusiją pakviestas Lietuvos dirbtinio intelekto asociacijos prezidentas Dovydas Čeilutka pažymi tokios iniciatyvos reikalingumą.

„Labai gerai, kad atsirado tokia iniciatyva. Mūsų asociacija mielai prie jos jungiasi. Manau, kad iš pradžių turime nustatyti konkrečius darbo tikslus. Tikimės, kad ekspertų pateikti siūlymai ir rekomendacijos bus įgyvendinami ir teiks didelę naudą švietimo bendruomenei“, – pažymi D. Čeilutka.

Lietuvos dirbtinio intelekto asociacijos ministerijai pateiktoje pozicijoje dėl „ChatGTP“ atkreipiamas dėmesys, kad kasdienėje veikloje kalbos modeliai dar nėra tobuli, todėl jų naudojimas yra apgaulingas ir keliantis pagundų piktnaudžiauti. Mokiniai ir studentai gali automatizuoti uždavinių sprendimą ir tekstų rašymą. Prasideda generuoto (netikro) teksto eksponentinė plitimo tendencija, kuri labai apsunkins tikros ir netikros informacijos atpažinimą ir atskyrimą.

Asociacija kviečia „ChatGPT“ ir kitus panašius generuojančius kalbos, vaizdo ir garso modelius integruoti į mokymosi procesą, o į planų rengimo procesą įtraukti Lietuvos dirbtinio intelekto asociaciją, mokytojus, švietimo specialistus, mokslininkus bei praktikus.

Mokytojams – patarimai, studijos, mokiniams – pažintis su DI

Nacionalinės švietimo agentūros „EdTech“ kompetencijų centras jau rengia konsultacijas ir mokymus DI klausimais.

Skaitmeninių kompetencijų mokymuose, kuriuose savo įgūdžius nemokamai tobulins daugiau kaip 4 tūkst. mokytojų, yra įtrauktos temos apie dirbtinį intelektą, kurie leis kursų dalyviams suprasti esminius DI principus, taip pat išmokti pritaikyti DI įrankius pamokų metu ir palengvinti kitus darbus.

Kuriami įvairių dalykų nuotoliniam, mišriam ir hibridiniam ugdymui skirti ugdomieji pavyzdžiai, kuriuose mokiniams atspindimos DI aktualijos.

Bendradarbiaujant su Lietuvos Dirbtinio intelekto asociacija, mokslininkais ir mokytojais praktikais, organizuojami virtualūs seminarai, rengiama vaizdo medžiaga, kuriose kalbama apie DI naudas, rizikas, etiką, pritaikymą švietime. Nacionalinėje švietimo agentūroje įkurto „EdTech“ centro specialistai taip pat atsako į pedagogams rūpimus klausimus, rekomenduojami įvairūs naudingi DI įrankiai (pvz., jau gerai žinomi „ChatGPT“, „MidJourney“, „Stable Diffusion“ ir kt.), paaiškinama, kaip jais naudotis. Jau vykusių seminarų įrašus galima rasti NŠA „Youtube“ kanale.

Rudenį pasirodys specialios edukacinės ir pramoginės laidos, kurias rengia „EdTech“ centras ir Lietuvos dirbtinio intelekto asociacija. Jose bus kalbinami DI specialistai, pasaulinio lygio lietuvių duomenų mokslininkai.

Pedagogams skirtose valstybės finansuojamose IT magistro ir modulio studijų programose taip pat integruotos dirbtinio intelekto temos.

Šiais metais vyko bendras projektas su „Kurk Lietuva“, kuris įtraukė mokyklų bendruomenes, mokytojus ekspertus, EdTech ekspertus ir parengė skaitmeninio švietimo gaires mokyklų vadovams, kaip kasdienėje veikloje sėkmingai pasinaudoti DI teikiamomis galimybėmis.

Spalio 16–19 dienomis vyks renginių savaitė „EdTech Week Lithuania 2023“, kurios viena iš pagrindinių temų – DI švietime. Planuojama į Vilnių sukviesti šalies švietimo, mokslo ir inovacijų bendruomenę, užsienio partnerius, ekspertus, spendimų kūrėjus bei visus aistruolius bendram tikslui – puoselėti ir stiprinti švietimo inovacijų kultūrą, tvirtinti Lietuvos, kaip tarptautinės „EdTech“ lyderės, vardą. Dalyvių lauks konferencijos, parodos, diskusijos, užsiėmimai, hakatonas, interaktyvūs renginiai.

Suburta bendra Lietuvos, Latvijos ir Estijos švietimo technologijų specialistų ir ministerijų atstovų grupė, kuri dalijasi duomenų panaudojimo švietimo srityje patirtimi.

Nuo artėjančių mokslo metų startuos ir atnaujinta informatikos bendroji programa. Jos pasiekimų raidoje nurodyto DI temų nagrinėjimas bei DI raštingumo gebėjimų ugdymas. Jau 1–2 klasėse mokiniai mokysis vertinti duomenų ir informacijos patikimumą pagal pateiktus duomenis, 9–10 klasėje aptars DI teikiamus privalumus ir galimus pavojus, 11–12 klasėse mokysis atpažinti DI, neuroninių tinklų taikymo sritis, vertinti privalumus ir grėsmes.

Tarptautinės organizacijos teikia rekomendacijas

2019 m. Lietuva tapo antrąja ES valstybe, turinčia dirbtinio intelekto strategiją. Ekonomikos ir inovacijų ministerijos kartu su „Kurk Lietuva“ parengtos strategijos tikslas – sukurti teisinį ir etinį pagrindą Lietuvoje taikyti DI, sudaryti geresnes sąlygas jo plėtrai ir maksimaliai išnaudoti jo ekonominį potencialą.

2022 m. gegužės 3 d. priimta Europos Parlamento rezoliucija dėl dirbtinio intelekto skaitmeniniame amžiuje ragina valstybes nares skaitmeninius įgūdžius ir raštingumą įtraukti į pagrindinį ugdymą ir mokymąsi visą gyvenimą. Taip pat ragina sukurti aukšto lygio dirbtinio intelekto švietimo sistemą, kuri ankstyvuoju etapu, pradedant pradiniu ugdymu, skatintų skaitmeninį raštingumą, įgūdžius ir skaitmeninį atsparumą.

Šių metų gegužę UNESCO surengtame pasaulio šalių švietimo ministrų susitikime pristatė naujas DI gaires mokykloms. Pažymima, kad DI atveria naujus horizontus ir iššūkius švietimui, todėl reikia imtis veiksmų, kad naujos technologijos būtų integruotos į švietimą. Pagal naują UNESCO apklausą, kurioje dalyvavo daugiau nei 450 mokyklų ir universitetų iš viso pasaulio, institucijos susiduria su daugybe iššūkių, siekdamos nedelsiant reaguoti į staiga atsiradusias galingas DI programas. Tik 10 proc. ugdymo institucijų turi DI gaires.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (1)
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
Universitetų kelias į proveržį – per bendradarbiavimą, o ne konkuravimą

Viena didžiausių VDU stiprybių yra plačios aprėpties moksliniai tyrimai, kuriuose skirtingų sričių ir institucijų mokslininkai vienijasi ir tyrinėja pačius įvairiausius klausimus – nuo klimato kaitos ir dirbtinio intelekto iki daugiakalbystės, demografinių tyrimų ir miškininkystės. Tarpdiscipliniškumas, kai skirtingų mokslų ekspertai suvienija jėgas bendrame projekte, yra vienas kertinių sėkmės elementų.

ABB ir „Vilnius Tech“ partnerystė: investicija į jaunuosius inžinerijos talentus

Bendrovė ABB skyrė stipendijas dviems „Vilnius Tech“ Elektronikos fakulteto studentams, siekdama paskatinti jaunuosius talentus gilinti savo žinias ir tobulinti įgūdžius pasirinktose srityse.

Ypatingas dėmesys geotechnikos studentams – net 7 įmonės skyrė stipendijas

Vilniaus Gedimino technikos universitete susitiko būsimieji geotechnikai ir stipendijas Statybos fakulteto studentams skyrusių įmonių atstovai. Susitikimo metu buvo diskutuota apie geotechnikų trūkumą visame pasaulyje bei iš to gimstančias galimybes.

2024 m. rugsėjis
2024-09-24 19:45
Tarptautinis išsilavinimas – terpė skleistis intelektualiai ir pasaulietiškai asmenybei
2024-09-13 18:14
Tarptautinėje informatikos olimpiadoje Lietuvos mokiniai iškovojo du bronzos medalius
2024-09-13 15:23
VDU išlaiko lyderio pozicijas – didžiausias universitetas Kaune pagal pirmakursių skaičių
2024-09-10 21:11
Kazickų šeimos fondas lietuviams skyrė 50 tūkst. eurų STEM stipendiją studijoms užsienyje
2024-09-09 14:16
VDU STEAM didaktikos centras – mokslas, kūryba ir naujos perspektyvos
2024-09-04 11:07
Studentams su negalia – finansinė parama
2024-09-03 07:07
Išlydėti geriausiuose pasaulio universitetuose studijuosiantys ir grįžę Lietuvai dirbsiantys studentai
2024-09-02 09:15
Nuo šių metų LSP – daugiau nei studento pažymėjimas
2024-09-01 10:24
Panevėžys tobulina pedagogų pritraukimo programą
2024 m. rugpjūtis
2024-08-31 10:07
„airBaltic“ švenčia Technikos akademijos atidarymą
2024-08-30 17:46
Stojimo rezultatai – šimtukininkai renkasi KTU, išlaikyta aukšta studijų kokybė
2024-08-30 11:32
KURSUOK biudžete nuo rugsėjo 1 d. – papildomi 2 mln. eurų
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama