Elektronika.lt
 2025 m. sausio 9 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 9 d. 20:22
Nuo pasiūlymo investuoti iki socialinių tinklų paskyros nulaužimo – kaip sukčiai jus pergudrauja
Sausio 9 d. 17:17
DORA reglamentas: dar aukštesni kibernetinio saugumo standartai finansų sektoriui
Sausio 9 d. 14:45
„Samsung“ pristatė naują DI televizorių liniją: stebės namus ir atpažins filmų aktorius
Sausio 9 d. 11:28
Statistika negailestinga: skaitmeninių sprendimų trūkumas kuria palankią terpę sukčiams
Sausio 9 d. 08:28
Telefoniniai sukčiai vėl siautėja: apsimeta ryšio operatorių darbuotojais ir jau kalba lietuviškai
Sausio 8 d. 20:27
„L'Oréal Groupe“ CES 2025 parodoje pristatė „L'Oréal Cell BioPrint“
Sausio 8 d. 17:14
„Škoda“ pristatė naująjį dar efektyvesnį „Enyaq“
Sausio 8 d. 14:23
Interneto slapukai, kurių kaina – jūsų privatumas: ką iš tikrųjų reiškia mygtukas „Sutinku“? (2)
Sausio 8 d. 11:25
Elektros stotelių vystytojai su viltimi žvelgia į 2025-uosius: tikisi daugiau elektromobilių gatvėse ir valstybės paskatų
Sausio 8 d. 08:36
Robotizacija versle: kur tie kolegos-robotai?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Naujienos » Švietimas, studijos Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

Tvariai filosofijai keliantis į vis daugiau sričių, tvarūs sprendimai bei išteklių tausojimas neaplenkia ir skaitmeninių produktų kūrimo. Bet kaip šį, iš pažiūros ir taip gamtai draugišką, virtualų procesą paversti dar tvaresniu? IT kompanijos „TeleSoftas“ atstovas teigia – programinę įrangą turime kurti taip, kad jos poveikis aplinkai būtų kuo mažesnis. Tokiam mąstymui ugdyti, bendrovė Kauno technologijų universiteto (KTU) studentams, nagrinėjantiems tvarius IT sprendimus, skirs stipendijas.

„TeleSoftas“ nuotr.
„TeleSoftas“ nuotr.

Duomenų centrui – atskiros elektrinės poreikis

„TeleSoftas“ vyriausiasis technologijų direktorius (CTO) Nerijus Eimanavičius pabrėžia esminį tvaraus programavimo vaidmenį sprendžiant aplinkosauginius iššūkius.

„Optimizuodami kodą, sumažiname procesorių bei kitos įrangos apkrovą. Tai lemia mažesnį elektros energijos suvartojimą, perteklinės šilumos išsiskyrimą, galiausiai ir pati įranga tarnauja ilgiau – taip IT ekosistema dirba efektyviau, greičiau ir daro mažiau žalos aplinkai. Tad mūsų misija – siekti, jog tiek energetiškai, tiek socialiai tvarių skaitmeninių įrankių kūrimo praktika taptų standartu Lietuvoje ir už jos ribų“, – pasakoja N. Eimanavičius.

Apskaičiuota, jog duomenų centrai suvartoja apie 1 proc. visos pasaulio elektros energijos arba apie 200 teravatvalandžių (TWh) per metus. Tai yra daugiau elektros energijos nei suvartoja daugelis šalių.

„Eurostat“ duomenimis, 2019 m. Lietuvoje sunaudojome tik kiek daugiau nei 11 TWh, tad nesunku įsivaizduoti, apie kokius galios vienetus kalbame. Kinijoje, kuri garsėja duomenų centrų dydžiu, vieno komplekso suvartojamas elektros kiekis per metus gali prilygti didžiausiems Lietuvos miestams. Tad net ir kelių procentų resursų optimizavimas reikštų didelius pokyčius“, – pastebi technologijų direktorius.

Šią novatorišką iniciatyvą palaiko ir akademikai. KTU Informatikos fakulteto studijų prodekanas Kęstutis Jankauskas pasakoja, jog savo IT studijų programose diegia tvarius Europos Žaliojo kurso principus.

„Ši „TeleSoftas“ iniciatyva, integruojant tvarumą į technologijų pramonę – labai sveikintina ir svarbi. Savo studentams diegiame mąstyseną apie tvariąsias praktikas, tad šis žingsnis puikiai dera su mūsų pastangomis KTU įtraukti tvarumą į mūsų studijų programas“, – sako K. Jankauskas.

Tvarus programavimas – kas tai?

Kaip pasakoja „TeleSoftas“ vyriausiasis technologijų direktorius, tvarus programavimas – tai revoliucinis programinės įrangos kūrimo metodas, kuriuo siekiama sumažinti tiek programavimo procesą, tiek programinės įrangos poveikį aplinkai. Daugiausia dėmesio skiriama efektyvumui, skaidrumui, saugumui ir etiškam išteklių naudojimui, todėl kuriama aplinkai draugiška, saugi, lengvai prižiūrima ir vartotojui skaidri programinė įranga.

„Algoritmai atlieka lemiamą vaidmenį nustatant, kiek energijos sunaudoja programinė įranga. Efektyvių algoritmų dėka, įranga greičiau atlieka užduotis ir reikalauja mažiau skaičiavimo galios, todėl sumažėja ir energijos poreikis“, – aiškina N. Eimanavičius.

Pasak KTU Informatikos fakulteto prodekano, tvaraus programavimo svarba šiuo metu yra didesnė nei bet kada anksčiau. Pasauliui tampant vis labiau priklausomam nuo skaitmeninių technologijų, programinės įrangos kūrimo poveikis aplinkai didėja, o būtent tvaraus programavimo praktikos taikymas padeda sumažinti šį poveikį. Pasauliui, kovojančiam su klimato kaita, kiekviena kilovatvalandė, sutaupyta dėl efektyvesnės programinės įrangos, yra naudinga.

„Ne mažiau svarbu, jog jaunieji programuotojai suprastų tvarumo faktoriaus svarbą. Tai ne tik kodo efektyvumo klausimas – siekiame teisinga linkme pakreipti visos programuotojų kartos požiūrį, kuri suprastų, kad jų darbas gali turėti didelį poveikį aplinkai ir visuomenei“, – kalba KTU atstovas.

K. Jankausko nuomone, formuojant tokį mąstymą labai svarbus vaidmuo tenka švietimui. Nuo pirmųjų studijų kursų pabrėžiant tvaraus vystymosi principus, studentai įsisavins ne tik žinias, bet ir leis pažvelgti į šių dienų problemas kitu kampu. Pradėję dirbti, šie studentai, įgiję tvaraus programavimo įgūdžių ir sąmoningumo, gali tapti tikrais pokyčių iniciatoriais, įkvepiančiais kolegas ir organizacijas taikyti šias praktikas.

„Žinoma, toks perėjimas prie tvarumo nėra vienadienis procesas. Jis reikalauja visų šalių įsipareigojimo, kultūrinių pokyčių ir įvairių sričių bendradarbiavimo. Tačiau tiek Europos Sąjungos vizija, tiek geroji pasaulinė praktika lemia, jog ir mes, Lietuvoje, suformuosime tokio programavimo ateitį“, – teigia KTU Informatikos fakulteto prodekanas.

Prisidės stipendijomis

Šiai vizijai virsti realybe „TeleSoftas“ skiria 2000 eurų stipendijoms KTU studentams, kurie savo baigiamuosiuose bakalauro ir magistro darbuose tyrinėja su tvarumu susijusius klausimus. Pavyzdžiui, kaip padėti gerinti technologinius procesus, optimizuoti resursus, numatyti ir užkardyti nuokrypius vykstančiuose procesuose, efektyviau vystyti veiklas, mažinti išteklių eikvojimo apimtis.

„Esame dėkingi už „TeleSoftas“ iniciatyvą. Ji ne tik pabrėžia tvaraus programavimo svarbą, bet ir tiesiogiai padeda mūsų studentams jų akademiniame kelyje. Tikimės, kad tai paskatins tiek pačius studentus, tiek kitas įmones imtis tokios lyderystės, savo veikloje įtraukiant tvarumo koncepcijas, kurios prisideda prie gražesnės mūsų bendros ateities kūrimo“, – sako KTU akademikas.

KTU Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto Taikomosios matematikos ir Didžiųjų verslo duomenų analitikos bei visų Informatikos fakulteto studijų programų studentai, savo baigiamuosiuose magistro ir bakalauro darbuose nagrinėjantys tvarius sprendimus, kviečiami iki birželio 15 d. teikti paraiškas šiai stipendijai gauti.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Uždaryti komentarus
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama