Lietuvos 5-12 klasių moksleiviai kviečiami parodyti išradingumą ir dalyvauti nacionaliniame jaunųjų inžinierių čempionate STEAM TEAM, kurio metu komandos rungsis kurdamos domino principu veikiančias Goldbergo mašinas. Nugalėtojai pelnys ne tik geriausių jaunųjų šalies inžinierių titulus, bet ir solidžius piniginius prizus, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Asociatyvi nuotr.
Čempionato dalyviai varžysis dviejų amžiaus kategorijų komandose: 5-8 klasių moksleivių ir 9-12 klasių gimnazistų. Komandos čempionato pusfinaliuose bei finale turės sukonstruoti veikiančias Goldbergo mašinas ir jas pristatyti komisijai. Dviem komandoms, tapusioms nugalėtojomis, bus skiriami piniginiai prizai – po 1 tūkst. eurų.
Čempionatą rengia Lietuvos inžinerijos ir technologijų pramonės asociacija LINPRA, vykdanti komunikacijos kampaniją „Aš – inžinierius!“, skirtą populiarinti inžinerines profesijas kaip patrauklią karjeros kryptį.
„Mokyklose vaikai mokosi gamtos mokslų, matematikos, menų, technologijų, o STEAM ugdymo modelis leidžia sujungti visus šiuos dalykus, kad įgytas žinias moksleiviai panaudotų kurdami ir ieškodami realių problemų sprendimų. Tad ir kviečiame moksleivių komandas pademonstruoti inžinerinį ir kūrybinį mąstymą, statant savo unikalias Goldbergo mašinas ir siekiant jaunųjų Lietuvos inžinierių titulo. Inžinerija yra labai reikalinga, įdomi ir didelę vertę kurianti sritis, kuri atveria jaunam žmogui plačias perspektyvas. Tikimės, kad šis čempionatas padės moksleiviams atrasti jos žavesį ir paskatins ateityje rinktis inžinerijos specialybę“, – sako LINPRA direktorius Darius Lasionis.
Amerikiečių išradėjo, novatoriaus Rubo Goldbergo vardu pavadinta mašina – tai sudėtingas mechaninis įrenginys, veikiantis domino principu, kuomet vienas veiksmas pradeda kitą ir taip tęsiasi iki veiksmų grandinės pabaigos.
Dalyvauti čempionate gali registruotis moksleivių komandos iš dešimties šalies apskričių. Komandas turi sudaryti 2-5 moksleiviai ir jų mokytojas – mentorius. Registruojantis komandos turi nurodyti, kurioje apskrityje rungsis.
Po to, kai užsiregistruos, komandos iki balandžio mėnesio galės kurti ir testuoti savo Goldbergo mašinos prototipus. Rekomenduojama visiškai pastatyti Goldbergo mašiną ir įsitikinti, kad ji veikia, prieš ją surenkant pusfinalių metu. Moksleiviai skatinami pasitelkti ne tik inžinerinį mąstymą, bet ir vaizduotę, bei sukurti kuo įdomesnį ir sudėtingesnį sprendimą.
Pusfinaliai vyks kiekvienos apskrities miestuose: Klaipėdoje, Telšiuose, Šiauliuose, Panevėžyje, Tauragėje, Kaune, Alytuje, Marijampolėje, Utenoje, Vilniuje. Jų metu komandos turės per dvi valandas surinkti savo Goldbergo mašinas bei pristatyti komisijai. Kiekvienoje apskrityje bus išrinkta po vieną laimėjusią 5-8 kl. moksleivių ir 9-12 kl. gimnazistų komandą, kurios keliaus į finalą.
Finalas vyks gegužės antroje pusėje, jo metu, kaip ir pusfinaliuose, komandos turės atvykti su savo paruoštomis naujomis Goldbergo mašinų versijomis, kurias surinks vietoje. Po vieną geriausią kiekvienos komandų kategorijos projektą bus paskelbti nugalėtojais, o šioms komandoms atiteks po 1 tūkst. eurų.
Komandų registracija vyksta iki balandžio 7 d. Vienoje apskrityje gali dalyvauti daugiausiai po septynias kiekvienos kategorijos (5-8 kl. moksleivių ir 9-12 kl. gimnazistų) komandas, tad kviečiame paskubėti registruotis, nes pasiekus maksimalų komandų skaičių, registracija bus stabdoma.