Senasis Utenos dvaras atgimsta. Startą naujam gyvenimui davė dvare baigiamas kurti modernus Utenos regioninis atviros prieigos STEAM centras. Paklausite, koks ryšys tarp senojo dvaro ir modernaus centro? Neabejotinai dvaras buvo ir yra visam Utenos kraštui svarbus kultūros bei švietimo židinys. Nuo pat XX a. pradžios jis buvo inovatyvi švietimo įstaiga, jame veikė mokytojų kvalifikacijos kursai. Dar 1907 m. dvare buvo įkurtas Lietuvos švietimo ,,Saulės“ draugijos Utenos skyrius, davęs pradžią lietuviškai mokyklai Utenos parapijoje. Vėliau skyriaus išaugo į „Saulės“ gimnaziją, kurioje mokėsi ir kurią baigė visas būrys Lietuvoje ir pasaulyje žinomų asmenybių: istorikas Adolfas Šapoka, poetas Alfonsas Nyka-Nyliūnas, farmacininkė, žolininkė, etnografė Eugenija Šimkūnaitė, Lietuvos ir JAV diplomatas Vytautas Antanas Dambrava, krepšininkas Jonas Valančiūnas ir kt.
STEAM centras toliau tęs švietėjišką dvaro liniją. Maža to, atgimęs senasis dvaras su moderniomis chemijos-biologijos, robotikos-IT, astrofizikos-aerokosmonautikos, fizikos-inžinierijos laboratorijomis taps Uteną reprezentuojančia vieta, kurioje istoriškai bus susieta kultūra, mokslas ir švietimas. Reikėtų sakyti ne bus, o yra, nes centras jau atveria duris plačiajai visuomenei.
Kol kas centro antras aukštas yra statybininkų rankose: ten vyksta baigiamieji rekonstrukcijos darbai. O pirmame aukšte jau įsikūrusios minėtos laboratorijos: chemijos-biologijos, robotikos-IT, fizikos-inžinierijos. Utenos išskirtinumas yra tas, kad atsižvelgus į regiono poreikius buvo įkurta astrofizikos-aerokosmonautikos laboratorija. Antrame aukšte planuojama įkurti STEAM laboratorijas ikimokyklinio bei pradinio ugdymo vaikams, jame bus vystomos neformalaus suaugusiųjų švietimo veiklos, mokytojų kvalifikacijos tobulinimas bei įsikurs Utenos švietimo centras (STEAM centras tampa Utenos švietimo centro struktūriniu padaliniu). STEAM centre susipažinti su gamtos, technologijų, inžinerijos, matematikos mokslų dėsniais ir naujausiais išradimais, savarankiškai eksperimentuoti ir kurti galės ne tik Utenos rajono vaikai: jame laukiami viso Utenos regiono mokiniai. Be to, STEAM centre dalykines kompetencijas galės tobulinti mokytojai, o visuomenė susipažinti su moksliniais tyrimais, inovacijomis, darnaus vystymosi idėjomis. Į ugdymo procesą bus įtrauktas ir menas plačiąja prasme.
Susipažinti su gyvenimą pradedančiu STEAM centru Utenos švietimo centro direktorė Vitalija Bujanauskienė pirmuosius pakvietė Utenos rajono savivaldybės vadovus, ugdymo įstaigų direktorius, žiniasklaidos atstovus. Svečiai buvo supažindinti su laboratorijomis, galėjo dalyvauti įvairiuose veiklose, eksperimentuoti, klausytis įdomių laboratorijų vedėjų pasakojimų, net pažaisti su robotukais. Vitalija Bujanauskienė pristatė STEAM kūrimosi istoriją, kuri nebuvo lengva ir prasidėjo dar 2015 m. Utenos rajono savivaldybės meras Alvydas Katinas, antrindamas direktorei, sakė, kad idėja Utenoje įkurti STEAM centrą jam iš pradžių buvo nelabai priimtina. Bet aktyviai ir atkakliai dirbant Švietimo centro direktorei bei atsakingiems savivaldybės administracijos darbuotojams idėja po truputį ėmė virsti kūnu ir sulaukė visapusiško Utenos rajono savivaldybės mero palaikymo.
Kalbėdama apie STEAM centro darbuotojų komandą, V. Bujanauskienė sakė, kad jų paieška nebuvo lengva. „Komanda jau sukomplektuota, čia dirbs įvairias patirtis turintys ir įvairius amžiaus specialistai, kurie laikui bėgant keisis. Bet būti mokslo ir švietimo židiniu ši kaita centrui tikrai netrukdys, – sakė direktorė. – Juk nuostabu turėti NASA kompanijoje dirbantį specialistą ar mokytoją-metodininką, kurie mielai dalinsis ir jau dalinasi savo žiniomis bei patirtimi“.
Jau šių metų lapkritį į centrą bus pakviesti mokiniai ne tik iš Utenos rajono, bet iš visos Utenos apskrities. Prieš jų akis atsivers įdomus, paslaptingas, viliojantis mokslo pasaulis, padovanosiantis begalę įsimintinų akimirkų. Reikia tikėtis, kad centras išugdys ne vieną jaunąjį inovatorių, padės jaunam žmogui rasti gyvenimo kelią ir susieti savo ateitį su tiksliaisiais mokslais.