Kas antroje šeimoje mokymosi įstaigos pasirinkimą lemia ne vaiko prioritetai, o finansinės išgalės – tai parodė SEB Vilniaus banko užsakymu atliktas „TNS Gallup“ tyrimas. Jis taip pat atskleidė, kad tik 23 proc. apklaustųjų vaikų ugdymui ir mokslams kaupia pinigus iš anksto, o 39 proc. to nedaro, nors tokią galimybę turi.
„Iš anksto planuoti išlaidas mokslams dar nėra įprasta. Pradėjus iš anksto kaupti šiam tikslui, vaikui atsivertų kur kas geresnės ateities perspektyvos – jis galėtų rinktis ne prieinamas, o trokštamas studijas“, – sakė SEB Vilniaus banko investavimo paslaugų vadovė Ingrida Sklėnienė. Pasak jos, šiuo metu universitetinių bakalauro studijų kaina ir gyvenimo išlaidos yra bent 30 tūkst. litų per ketverius metus, be to valdžios institucijos svarsto galimybę kitais metais didinti studijų kainą.
Tik 31 proc. apklaustų studentų tėvų nurodė, kad turi santaupų vaikų studijoms. Ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų turinčios šeimos vaikų lavinimo finansavimo planavimui dėmesio skiria dar mažiau.
Apklausti tėvai vidutiniškai nurodė per mėnesį ikimokyklinio amžiaus vaikų lavinimui išleidžiantys 120 litų, mokyklinio amžiaus – 160 litų. Studento mokslai jo šeimai vidutiniškai kainuoja 460 litų – beveik tris kartus daugiau negu moksleivio.
„Kaip rodo tyrimas, nepaisant tokio vidutinių mėnesio išlaidų skirtumo, atsisakyti geresnių vaiko lavinimo galimybių dėl lėšų stygiaus vienodai dažnai tenka darželinukų, moksleivių ir studentų tėvams. Tai nurodė nuo 52 iki 56 proc. apklaustų tėvų kiekvienoje grupėje. Dėl šios priežasties klaidinga būtų manyti, kad nereikia iš anksto atidėti pinigų vaiko būreliams ar užsiėmimams su korepetitoriumi. Šios išlaidos taip pat sudaro nemažą šeimos biudžeto dalį“, – sakė SEB Vilniaus banko specialistė.
Investavimo specialistai teigia, kad mokamoms bakalauro studijoms reikalingą sumą – bent 30 tūkst. litų – galima sukaupti be didelių suvaržymų. Vaikui pradėjus lankyti mokyklą kas mėnesį investuojant po 135 litus, sukaupta suma, jei vidutinė investicijų grąža yra 7 proc., per dvylika metų padidėtų iki 30 tūkst. litų.
Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „TNS Gallup“, tirdama gyventojų kaupimo vaikų mokslams įpročius, gegužės mėnesį apklausė 500 Lietuvos gyventojų.