Kyšininkavimas ir korupcija kenkia universitetams ir mokykloms visame pasaulyje, pranešama Jungtinių Tautų švietimo poskyrio Unesco ataskaitoje.
Pagal atliktą tyrimą, švietimui kenkia akademinės apgaulės ir kyšiai dėl pareigų ir postų, - praneša „BBC News“.
Ataskaitoje teigiama, kad akademinės apgaulės, t. y., netikri moksliniai laipsniai, dažniau pasitaiko JAV nei besivystančiuose kraštuose.
Daugiau nei 60 šalių aprėpiančiame tyrime sakoma, kad kai kuriose jų nelegalus mokykloms skirtų lėšų panaudojimas yra labai didelis. Tarp ministerijų ir mokyklų esantys nuostoliai arba „nesandarumas“ gali sudaryti iki 80 procentų ne algoms skirtų pinigų mokykloms.
Aukštajame moksle didžiausią problemą sudaro fiktyvūs universitetai, kurių mokslinius laipsnius galima nupirkti, ir suklastota institucijų akreditacija ir licencijavimas.
Nuo 2000 iki 2004 m. suklastotų universitetų, siūlančių fiktyvius laipsnius, kiekis išaugo nuo 200 iki 800.
Studijos autoriai Jacques‘as Hallakas ir Muriel Poisson piešia niūrų pasaulio švietimo paveikslą: „Daugelyje visuomenių, turtingų ir skurdžių, švietimo sektorius susiduria su dideliais sunkumais ir krize; tarp jų – finansiniais suvaržymais, silpna vadyba, žemu efektingumu, resursų nuostoliais, žema paslaugų teikimo kokybe ir žemu baigusiųjų įsidarbinimo lygiu.“
Pasak jų, išeitis būtų sustiprinti reguliavimo sistemas ir vadybą bei ateities kartas auklėti nepakantumo korupcijai dvasia.