Europos Sąjungos Tarybos Mokslinių ir techninių tyrimų komiteto (CREST) Mišriosios politikos grupės ekspertai, kurie šių metų vasario - kovo mėn. atliko Lietuvos mokslinių tyrimų, aukštojo mokslo ir žinioms imlaus verslo padėties analizę, savo rekomendacijose pritarė studijų ir mokslo reformos kryptims.
Aukšto lygio ekspertai iš Didžiosios Britanijos, Danijos, Nyderlandų, Slovėnijos, Vokietijos ir Europos Komisijos Lietuvoje viešėjo šių metų vasario - kovo mėn. Darbinio vizito metu jie susitiko su Lietuvos mokslo ir ūkio politiką formuojančiais asmenimis, susipažino su viešosios mokslinių tyrimų sistemos pajėgumais, aukštojo mokslo reformos eiga, struktūrinių fondų lėšų panaudojimo strategija ir kitomis Lietuvos studijų ir mokslo politikos aktualijomis. Gegužės pabaigoje CREST ekspertai ir aukštas ES Komisijos pareigūnas atliktą analizę bei savo rekomendacijas pristatė Gediminui Kirkilui bei šalies politikams ir mokslo bendruomenei.
CREST ekspertai pažymėjo, kad studijų ir mokslo sistemą Lietuvoje yra būtina reformuoti, be to, šiai reformai vykdyti šalyje susiklostė labai palankios aplinkybės. Pasak vertintojų, siekiant, kad švietimas ir mokslas taptų visuomenės progreso katalizatoriumi, yra svarbu neatskirti mokslo ir studijų reformų. Jos turi būti vykdomos kartu, integruojant atskiras sritis ir papildant viena kitą.
Reformų metu, pasak vertintojų, reikėtų skatinti aukštąsias mokyklas gerinti studijų kokybę, didinti konkurenciją ir universitetų lankstumą. Būtina spręsti ir kitas problemas, tokias kaip menkas finansavimas, darbo jėgos senėjimas, protų nutekėjimas, darbuotojų įgūdžių trūkumas, absolventų pasirengimo neatitikimas pramonės poreikiams ir panašiai.
Pasak analizę atlikusių ekspertų, turėtų būti skatinamas bendradarbiavimas tarp aukštųjų mokyklų ir pramonės, kadangi šiuo metu aukštosios mokyklos yra gana uždari mokslo centrai, ir bendras mokslo, švietimo bei novatoriškos pramonės ryšių ir bendradarbiavimo lygis yra žemas.
Užsienio ekspertai taip pat pritarė naujai kuriamos Mokslinių tyrimų tarybos ir Inovacijų ir Technologijų agentūros idėjai. Mokslinių tyrimų taryba konkursiniu principu skirstytų fundamentiniams moksliniams tyrimams skirtas lėšas, taip didindama sistemos konkurencingumą, skaidrumą bei atskaitingumą. Ekspertai teigiamai įvertino šalies pastangas kuriant nacionalines technologijų platformas, pateikė rekomendacijas, kaip efektyviau nustatyti nacionalinių kompleksinių programų prioritetus.
Būtinybė gerinti studijų kokybę, materialinę bazę, mokslinių tyrimų infrastruktūrą, didinti aukštųjų mokyklų finansavimą, suteikti joms daugiau autonomijos bei skatinti jų atvirumą ir bendradarbiavimą su visuomene, taip pat įgyvendinti mokslinių tyrimų finansavimo reformą yra tarp svarbiausių uždavinių rengiamoje studijų ir mokslo reformoje.
CREST ekspertų ataskaita anglų kalba yra patalpinta ŠMM svetainėje.