Elektronika.lt
 2025 m. sausio 12 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Verslo naujienos
 - Įvykiai, renginiai
 - Švietimas, studijos
 - Mokslo naujienos
 - Portalo naujienos
 StraipsniaiSąrašas
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 11 d. 13:28
Dopaminas ir mūsų kasdienybė: kaip socialiniai tinklai „apdovanoja“ smegenis?
Sausio 10 d. 17:25
Abiturientų dilema: kaip išsirinkti tinkamą karjeros kelią?
Sausio 10 d. 14:23
„Samsung“ CES parodos naujienos: DI gins namus nuo programišių ir atpažins šeimos narius
Sausio 10 d. 11:40
Tiksliausios prognozės 2025 metams, kurios buvo pateiktos dar prieš 100 metų
Sausio 10 d. 08:41
Telefoniniai sukčiai koordinuotai taikosi į klientus Lietuvoje, naudojasi „Facebook“
Sausio 9 d. 20:22
Nuo pasiūlymo investuoti iki socialinių tinklų paskyros nulaužimo – kaip sukčiai jus pergudrauja
Sausio 9 d. 17:17
DORA reglamentas: dar aukštesni kibernetinio saugumo standartai finansų sektoriui
Sausio 9 d. 14:45
„Samsung“ pristatė naują DI televizorių liniją: stebės namus ir atpažins filmų aktorius
Sausio 9 d. 11:28
Statistika negailestinga: skaitmeninių sprendimų trūkumas kuria palankią terpę sukčiams
Sausio 9 d. 08:28
Telefoniniai sukčiai vėl siautėja: apsimeta ryšio operatorių darbuotojais ir jau kalba lietuviškai
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Naujienos » Švietimas, studijos Ankstesnė naujiena | Sekanti naujiena | Dalintis | Spausdinti

Priėmimo rezultatai išryškino sektorių finansavimo skirtumus

Publikuota: 2021-11-10 09:48
Tematika: Švietimas, studijos
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Šiemet aukštąsias šalies mokyklas rinkosi mažiausias abiturientų skaičius per paskutinius metus – 19690. Tai beveik 2 tūkstančiais mažiau stojančiųjų nei 2019 m., o ir būsimų studentų karjeros kelio pasirinkimas valstybės nuraminti neturėtų – prioritetinėse profesijose išlieka minimalaus priimamų studentų skaičiaus tenkinimo problema.

Populiarios kryptys nesikeičia, tačiau finansavimo skirtumai auga

Tarp populiariausių studijų krypčių pagal pirmąjį prioritetą didelių naujovių šie metai nepateikė.

Stodami į aukštąsias mokyklas abiturientai dažniausiai rinkosi Socialinių mokslų kryptį – 18,2 % kolegijose ir 19,3 % universitetuose.

Antra pagal populiarumą kryptimi tapo Sveikatos mokslų – 15,3 % kolegijose ir 15,7 % universitetuose, o trečioji – Verslo ir viešosios vadybos studijų kryptis atitinkamai 13,7 % kolegijose ir 13,5 % universitetuose. Tuo tarpu Inžinerinės studijos pritraukė apie 8,8 %, o Ugdymo mokslai tik 4,3 % studentų į aukštąsias mokyklas.

2021 m. vidurinį išsilavinimą įgiję moksleiviai gausiausiai patraukė į universitetus – net 57 %, kolegijas rinkosi 28 %, o profesinio mokymo įstaigas – 15 %.

Pasak Lietuvos kolegijų direktorių konferencijos (LKDK) prezidento Nerijaus Varno, šių metų rezultatai nenustebino, tačiau neramina didėjantis atotrūkis tarp besirenkančių studijas universitetuose ir kolegijose bei skirtingas šių sektorių finansavimas.

„Vienas iš faktorių, kodėl mažėja studentų skaičius koleginiame sektoriuje – demografinė situacija. Palyginus su 2020 m., priimtųjų į kolegines studijas skaičius į valstybės finansuojamas studijų vietas sumažėjo 2 %, į valstybės nefinansuojamas vietas – 7 %, o bendras priimtųjų skaičius sumažėjo 4,3 %. Universitetuose sumažėjimas siekia 9,6 %.

Dėl pandemijos bei asmeninių pasirinkimų einamųjų metų abiturientų skaičius net padidėjo 3 % koleginiame sektoriuje. Tačiau demografinės situacijos mes kontroliuoti negalime ir turime prisitaikyti.

LKDK kur kas labiau neramina išbalansuotas finansavimas pirmos pakopos studijose. Jei prieš 3 metus pirmos pakopos studijos sektoriuose buvo finansuojamos santykiu 1:2, tai šiemet šis santykis tapo beveik 1:4. Taigi, pirmos pakopos studijų finansavimo atotrūkis tarp kolegijų ir universitetų sektorių tapo ženklus ir sparčiai auga.

Prie išbalansavimo labiausiai prisideda studijų krepšelių planavimas ir netolygus vieno studijuojančiojo finansavimas. Šiame kontekste kolegijos pralaimi. Šiandien vienas studijuojantis kolegijose yra finansuojamas mažiausiai iš visų švietimo sektorių nuo bendrojo ugdymo iki aukštojo mokslo. Nors svarbios yra visos švietimo sistemos grandys, tačiau ekonomine prasme, pridėtinės vertės ir žmogiškojo kapitalo valstybėje kūrimui, didžiausią įtaką turi studijos aukštojo mokslo sektoriuje. Be to, kolegijos vaidina svarbu vaidmenį studijų prieinamumo užtikrinimo kontekste stojantiems iš labiau socialiai pažeidžiamų sluoksnių“, – įvardija LKDK prezidentas.

Tendencijos neatspindi Vyriausybės programos nuostatų

Nors bendroje sumoje koleginis sektorius nusileido universitetams pritrauktų studentų skaičiumi, visgi, tarp TOP10 pirmuoju pageidavimu prašyme nurodytų aukštųjų mokyklų net 50 % sudarė kolegijos.

Pirmoje pozicijoje atsidūrė Vilniaus universitetas (5979 studentai), už jo išsirikiavo Kauno (2116 studentų) ir Vilniaus (2112 studentų) kolegijos.

Pagal pasirašytų studijų sutarčių skaičių, 6 kolegijos turėjo teigiamą pokytį: Kauno technikos kolegija, Lietuvos verslo kolegija, Marijampolės kolegija, Panevėžio kolegija, Utenos kolegija ir Vilniaus verslo kolegija.

Kolegijų tarpe Kauno technikos kolegija tapo vienintele, kuri taikė aukštesnius reikalavimus ir sugebėjo pritraukti daugiau studentų nei praėjusiais metais.

„Vidutinis konkursinis balas į valstybės finansuojamas vietas šiemet kolegijų tarpe siekė 6,06, o tarp universitetus pasirinkusių moksleivių 7,7. Visgi, kolegijos turi nemažai iššūkių siekdamos pritraukti studentų. Ypač jie dideli regionuose, kurie yra labiausiai paliečiami demografinės situacijos. Tad šiemet labai džiugina, kad studentų skaičius augo ne tik didmiesčiuose, bet yra regionų poreikius atliepiančiose mažesnėse kolegijose. Tai rodo jų svarbą ir poreikį. Visgi, tokia ir buvo kuriamo koleginio sektoriaus misija – atliepti aukštojo mokslo poreikį ir tapti regionų centrais.

Tačiau jei sektoriaus finansavimas nesikeis, kasmet tiek didžiųjų miestų, tiek regionų aukštosios mokyklos susidurs su vis didesniais iššūkiais, norėdamos išlaikyti kokybinę kartelę ir turėti rentabilias studijų programas. Bus sunku užtikrinti vienodas galimybes asmeniui įgyti šiuolaikinį pažinimo ir technologijų lygį ir ūkio poreikius atitinkančią aukštojo mokslo kvalifikaciją, pasirengti aktyviai profesinei, visuomeninei ir kultūrinei veiklai jei pirmos pakopos studijų kolegijose ir universitetuose finansavimo skirtumai bus tokie ženklūs.

2022 m. valstybės biudžeto asignavimai mokslui ir studijoms yra numatomi 680,1 mln. Eur, tačiau kolegijų sektoriui bus skirta tik apie 8-9 proc. šios sumos. Bendras finansavimo augimas numatomas +73,4 mln. Eur arba +12,1 proc., lyginant su 2021 metais, deja toks pokytis nebus tolygiai paskirstytas sektoriuose“, – sako LKDK prezidentas Nerijus Varnas.

Šiuo metu Lietuvoje veikia 12 valstybinių ir 7 privačios kolegijos, 11 valstybinių universitetų ir 9 privatūs.


Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti informaciją su
nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

 Rodyti komentarus (0)
Vardas:    El. paštas:   (nebūtinas)
Pakartokite kodą: 
  Apsaugos kodas: 
 
Komentarus rašo lankytojai. Komentarai nėra redaguojami ar patikrinami, jų turinys neatspindi redakcijos nuomonės. Redakcija pasilieka teisę pašalinti pasisakymus, kurie pažeidžia įstatymus, reklamuoja, yra nekultūringi arba nesusiję su tema. Pastebėjus nusižengimus, prašome mums pranešti. Jei nurodomas el. pašto adresas, jis matomas viešai. Patvirtindami komentaro įrašymą, kartu patvirtinate, jog esate susipažinęs su portalo privatumo politika ir su ja sutinkate.
LJA pradeda vystyti Lietuvoje visiškai naują povandeninės robotikos sritį

„Vilnius Tech“ Lietuvos jūreivystės akademijoje pradedama vystyti šalyje visiškai nauja povandeninės robotikos sritis, atversianti plačias galimybes jūrinės pramonės, energetikos ir mokslinių tyrimų plėtrai.

„Tūkstantmečio mokyklų“ programa: kaip mažinami mokinių pasiekimų atotrūkiai?

Prasidedant 2025-iesiems, jau įpusėjusi švietimo pažangos programa „Tūkstantmečio mokyklos“ (TŪM), gali pasigirti apčiuopiamais rezultatais.

2025 m. švietimo biudžetas auga: daugiau lėšų darbo užmokesčiui, neformaliajam vaikų švietimui

Kitąmet didės lėšos neformaliojo vaikų švietimo krepšeliui: Seimo patvirtintame biudžete tam suplanuota skirti 25 proc. didesnį valstybės finansavimą negu buvo numatyta iki šiol.

2025 m. sausis
2025-01-09 07:06
Vilniaus universiteto DI projektas nominuotas „AI Lithuania“ metų inovacijų EdTech kategorijoje
2025-01-05 15:20
KTU Muzikos įrašų konkursas „Maišytuvės“: mokinių kūrybiškumas ir technologiniai gebėjimai nustebino komisiją
2025-01-03 07:17
Iš visų aukštųjų mokyklų Vilniaus universitetas pasiūlė daugiausiai mokymosi programų platformoje „Kursuok“ – jos išsiskiria aukšta kokybe
2024 m. gruodis
2024-12-27 21:44
2025 m. švietimo biudžete – papildomos lėšos būreliams
2024-12-20 07:11
Edukologai ir informatikai susitiko Druskininkuose – tarptautinėje VU doktorantų mokykloje
2024-12-19 19:28
Matematikos mokomojo dalyko modulis užpildo spragą mokytojų rengimo sistemoje
2024-12-14 19:23
Mokinių komanda iš Vilniaus nuskynė pergalę tarptautiniame technologinių idėjų konkurse
2024-12-13 09:10
Lietuvių startuolis „Turing College“ pristato pirmuosius Europoje dirbtinio intelekto inžinerijos kursus su startuolių akceleratoriumi
2024-12-11 09:23
Mokykla Vilniuje įdarbina dirbtinį intelektą: mokiniai AI įrankius naudoja kūrybai, darbui ir net namų darbams
2024-12-10 15:08
Veiksmingas matematikos mokymas: kaip mokyti, kad mokinys suprastų
2024-12-09 12:59
Nauja knyga elektrikams ir inžinieriams – reikšmingas indėlis į būsimų profesionalų rengimą (3)
2024-12-09 09:33
VDU išlaiko lyderio pozicijas antrus metus iš eilės žurnalo „Reitingai“ studijų krypčių reitinge
Daugiau...Paieška archyve

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama