Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė, savivaldybių, kuriose steigiami STEAM centrai, atstovai paskelbė oficialų STEAM atviros prieigos centrų (gamtos mokslų, technologijų, inžinerinio, menų ir matematinio ugdymo) startą Lietuvoje.
„STEAM atviros prieigos centrų kūrimas pradėtas dar prie šešerius metus. Ir nors jie startuoja ne pačiu palankiausiu metu, tikiu, kad pavyks atskleisti visas centrų galimybes ir tapti svarbiais mokyklų partneriais. Tikslieji, gamtos, technologijų, inžinerijos mokslai gali būti ir kietas riešutėlis, ir masinanti, įtraukianti veikla. Sakyčiau, naujųjų centrų misija yra sudominti atskleidžiant visas šių mokslų ypatybes, jų žavesį ir naudą. Lietuvoje STEAM mokslai nėra numeris vienas mokinių susidomėjimo skalėje, rečiau jaunuoliai juos renkasi ir studijuoti. Tikiu, kad centrai taps vieta, kur vaikų susidomėjimas nugalės ir įveiks formulių užtvaras“, – sakė ministrė Jurgita Šiugždinienė, linkėdama visiems įdomios kelionės po STEAM pasaulį.
Lietuvoje savo veiklą palaipsniui pradės pirmieji 6 regioniniai STEAM atviros prieigos centrai Alytuje, Marijampolėje, Panevėžyje, Šiauliuose, Tauragėje, Telšiuose. Vėliau prie jų dar prisijungs Utenos STEAM regioninis centras.
Kiekviename regioniniame centre įrengtos biologijos-chemijos, fizikos-inžinerijos ar robotikos-IT laboratorijos, taip pat po specializuotą laboratoriją, atsižvelgiant į regiono poreikius. Pvz., Alytus pasirinko maisto technologijų, kulinarinio meno ir sveikatinimo, Marijampolė – kūrybiškumo ir medijų, Panevėžys – STEAM dirbtinio intelekto, Šiauliai – sveikatos technologijų ir gyvenimo kokybės, Tauragė – tvaraus vystymosi, žaliosios ir alternatyviosios energetikos, o Utena – astrofizikos ir aerokosmonautikos STEAM specializuotą laboratoriją.
Laboratorijose mokiniai galės atlikti įvairius tiriamuosius darbus – ir numatytus bendrosiose ugdymo programose, ir susijusius su regiono specifika ir prioritetais. Čia jie galės rengti savo brandos darbus, vyks konkursai, olimpiados, susitikimai su mokslininkais, verslininkais, įvairių profesijų žmonėmis. Centruose taip pat stažuosis mokytojai.
Šiaulių STEAM centras jau kviečia mokinius
Šiaulių regioninis STEAM centras, kaip Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos padalinys, savo veiklą jau yra pradėjęs pirmasis – mokiniai į užsiėmimus čia gali susirinkti jau nuo 2020 metų balandžio. Kaip pasakoja šio STEAM centro vadovė Violeta Šlekienė, šiuo metu centras dirba visu pajėgumu. „Kasdien centre dūzgia po 50 ir daugiau skirtingo amžiaus mokinių iš viso Šiaulių regiono. Vyresni mokiniai noriai renkasi tiriamųjų veiklų programas, o mažieji džiaugiasi edukacinėmis STEAM veiklomis. Bendradarbiaudami su „Kūrybingumo mokykla“ mokiniai susipažįsta su STEAM filosofija, koncepcija, teigiančia, kad STEAM - tai gamtos mokslai ir technologijos, aiškinami per inžineriją ir menus ir grindžiami matematika. Čia mokiniai atranda, kad pasaulis yra vientisas, čia išnyksta ribos tarp atskirų mokyklinių dalykų, čia suprantama, kad pažinimas yra begalinis ir be galo įdomus“, – sako V. Šlekienė.
Po šiandienos oficialaus atidarymo renginio mokytojų ir mokinių laukia susitikimas su filosofu, rašytoju, vertėju, kino scenaristu, VU Filosofijos instituto profesoriumi Kristupu Saboliumi ir edukacinės platformos „Kūrybingumo mokykla“ bendraautoriumi Tomu Ramanausku. Susitikimo tema „Pasaulį keičiantys protai: mokslininkai ir kūrybingumas“. Vėliau viso Šiaulių regiono mokinių ir mokytojų komandos varžysis su kitų STEAM centrų komandomis penkiose rungtyse, atlikdamos kūrybines užduotis centro laboratorijose.
Padės augti būsimiesiems tyrėjams
Alytaus STEAM atviros prieigos centro atidarymo renginys sujungė Alytaus miesto ir Lazdijų, Varėnos rajonų, Druskininkų savivaldybių gimnazijų mokinius ir mokytojus. „Alytuje mokiniai galės praktiškai susipažinti su gamtos, technologijų, inžinerijos, matematikos mokslų dėsniais ir naujausiais išradimais, savarankiškai eksperimentuoti ir kurti keturiose laboratorijose. Centre bus formuojama nauja inovacijų kultūra, populiarinamas mokslas, auginami būsimieji tyrėjai. Mūsų centro veikla intensyviai domisi Alytaus regiono mokytojai, mokiniai bei jų tėvai. Dar prieš atidarymą buvo organizuojamos atvirų durų dienos ir karjeros renginiai. O po atidarymo jau suplanuoti užsiėmimai mokytojams ir mokiniams, rengiamos neformaliojo švietimo programos regiono bendruomenei. Tikimės, kad Alytaus STEAM atviros prieigos centras po savo stogu sutelks Alytaus regiono bendruomenę ir taps žinių dalinimosi vieta ir tinklu“, – sako Valė Zdanavičienė, Alytaus STEAM atviros prieigos centro vedėja.
Septyni regioniniai ir trys metodiniai centrai
Atviros prieigos centrų tinklą sudaro 10 STEAM atviros prieigos centrų. 2022–2023 m. Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje dar atsiras metodiniai STEAM centrai. Metodiniai centrai didmiesčiuose bus atviri Vilniaus, Kauno, Klaipėdos mokykloms ir teiks pagalbą regioniniams STEAM atviros prieigos centrams. Nacionaliniai metodiniai centrai regioniniams centrams ir mokykloms rengs priemonių paketus, pamokų modelius, nuotolinių mokymų medžiagą.
STEAM atviros prieigos centras – tai modernių technologijų telkinys, kuriame, bendradarbiaujant mokslininkams, savivaldybėms, verslininkams, sudaromos sąlygos mokiniams per pamokas ar po jų atlikti eksperimentinius tyrimus, konstruoti, modeliuoti, susipažinti su mokslo inovacijomis ir kt.
STEAM projektas, atsiradęs JAV, leidžia vaikus labai anksti sudominti inžineriniu, gamtamoksliniu ugdymu. Mokytojai, panaudodami skaitmenines ir kitokias priemones, taip pat laisvi kurti, ugdyti kitaip.
STEAM atviros prieigos centrai pradėti kurti 2015 m., pasitelkus Europos Sąjungos skiriamą paramą. Regioniniams STEAM atviros prieigos centrams steigti skirti 5,5 mln. eurų iš ES paramos lėšų. Savo lėšomis taip pat prisideda savivaldybės, mokslo įstaigos ir partneriai.