Praėjusią savaitę baigėsi kone du mėnesius trukęs pirmasis priėmimo į aukštąsias mokyklas paraiškų pildymo etapas. Bendrojo priėmimo informacinėje sistemoje šiais metais (BPIS) pirmojo etapo prašymo pageidavimus pateikė beveik 26 tūkst. stojančiųjų. Kvietimų studijuoti aukštosiose mokyklose sulaukė beveik 20 tūkst, jaunuolių.
„Vilnius Tech“ studentai. Simo Bernoto nuotr.
„Pagal bendrus rezultatus (valstybės finansuojamas ir valstybės nefinansuojamas) esame antroje vietoje. Tai įrodo, kad noriai būsimieji studentai renkasi Vilniaus Gedimino technikos universitetą („Vilnius Tech“) ir sieja ateitį su mūsų universitetu, ateities profesijomis“, – teigia Stojančiųjų ir priėmimo informavimo centro direktorė Dovilė Ulinskaitė.
Lietuvoje mažėja abiturientų skaičius
Lietuvoje kiekvienais metais mažėja abiturientų, kurie išlaiko brandos egzaminus ir gauna atestatus, skaičius. 2021 m. statistiką lyginant su 2020 m. statistika – abiturientų sumažėjo net apie 6 proc., o tai atitinkamai koreguoja ir dalyvaujančiųjų ir kviečiamųjų Bendrajame priėmime skaičius. Jeigu 2019 m. brandos atestatus gavo apie 22 tūkstančius abiturientų, tai šiais metais tik 19 600, o tai – 11 proc. mažiau.
Šiais metais pagrindinio priėmimo metu iš viso 25 717 stojantieji pateikė pirmojo etapo prašymo pageidavimus. Praeitais metais tokių stojančiųjų buvo 5,5 proc. daugiau. Pirmuoju etapu „Vilnius Tech“ studijuoti pakviesta 8 proc. mažiau, lyginant su 2020 m. primojo etapo rezultatais. Tačiau būtina paminėti, kad šiais metais ir valstybės finansuojamų vietų buvo suplanuota net 19 proc. mažiau nei 2020 m.
Populiarėja inžinerinės krypties studijos
Remiantis BPIS duomenimis išryškėja tendencija, kad inžinerinės krypties studijos iš esmės populiarėja ir jas būsimieji studentai renkasi, kaip ateities profesijas. Tai matyti ne tik pagal stojančiųjų į universitetus, bet ir į kolegijas, skaičių.
„Galime išskirti keletą programų, į kurias buvo pakviesta studijuoti daugiau studentų, nei praėjusiais metais: Elektronikos inžineriją, Automatiką, Mechanikos inžineriją, Mechatroniką ir robotiką, Statybos inžineriją, Architektūrą, Skrydžių valdymą, Kompiuterių inžineriją“, – vardija D. Ulinskaitė.
Naujos studijų programos „Vilnius Tech“
Naujos studijų programos, kurios šiemet buvo pristatytos stojantiesiems, sulaukė skirtingo stojančiųjų susidomėjimo.
„Dirbtinio intelekto sistemų, Kraštovaizdžio architektūros ir Taikomojo dirbtinio intelekto studijų programose buvo suformuotos pilnos studentų grupės, tad jau nuo rugsėjo pirmakursiai galės išbandyti savo jėgas universitete. Kol kas Statinio informacinio modeliavimo programoje nepavyko surinkti minimalaus kviečiamųjų studijuoti skaičiaus, dėl vėlyvo programos įvedimo stojančiųjų pasirinkimui, bet tikime, kad galėsime kitais metais, skirdami daugiau dėmesio šios programos išaiškinimui, sulaukti daug daugiau susidomėjusių studentų“, – pasakoja Stojančiųjų ir priėmimo informavimo centro direktorė.
Stojančiųjų pritraukimui – stipendijos studentams
Šiais metais prie studentų pritraukimo ir būsimų specialistų rengimo aktyviai prisidėjo ir įmonės.
„Universiteto partneriai remia kai kurias studijų programas. Skaičiai rodo, kad stipendijų įsteigimas yra itin efektyvi traukos priemonė. Priėmimo į jas rezultatai 2021 m. išaugo, lyginat su 2020 m.“, – dėmesį atkreipia D. Ulinskaitė.
Pasak jos, stipendijos padėjo padidinti stojančiųjų į šias studijų programas skaičių: Elektronikos inžinerijos, Duomenų analizės technologijų, Gamybos inžinerijos ir valdymo, Informacinės ir ryšių technologijų, Informacinių sistemų, Informacinių technologijų, Informacinių sistemų inžinerijos, Kompiuterių inžinerijos, Mechanikos inžinerijos, Mechatronikos ir robotikos, Programų inžinerijos.
Mažesnio populiarumo šiais metais sulaukė Geodezijos ir geoinformatikos, Gaisrinės saugos, Biomechanikos ir Avionikos studijų programos.
Papildomas priėmimas – ką reikia žinoti?
Stojantiesiems, kuriems pagrindinio priėmimo metu nepavyko įstoti į norimą studijų programą, nevertėtų nusivilti. Jie turi dar keletą galimybių.
Nuo rugpjūčio 13 d. iki rugpjūčio 16 d. vyks papildomas prašymų studijuoti į universitetus ir kolegijas registravimas Bendrojo priėmimo (www.lamabpo.lt) informacinėje sistemoje.
Papildomo priėmimo metu, stojantieji gali registruoti atnaujintus prašymus arba, jeigu nedalyvavo pagrindiniame priėmime, teikti naujus prašymus priimti studijuoti į studijų programas, kuriose dar liko laisvų vietų. Galima nurodyti ne daugiau kaip 6 pageidavimus.
Papildomo priėmimo etapo metu stojantieji gali pretenduoti tik į valstybės nefinansuojamą studijų vietą, jeigu jie jau sudarė valstybės finansuojamų studijų sutartį su aukštąja mokykla arba gavo studijų stipendiją; tiek į valstybės finansuojamą, tiek į valstybės nefinansuojamą studijų vietą (ir studijų stipendiją), jeigu jie sudarė valstybės nefinansuojamų studijų sutartį su aukštąja mokykla arba jeigu negavo ar nepriėmė jokio kvietimo studijuoti.
Papildomo priėmimo metu, prašymo pageidavimų sąraše galima keisti ir papildyti ar išbraukti studijų programas, jų eiliškumą, studijų formą ir finansavimo pobūdį, tačiau negalima įrašyti studijų programų, kuriose numatytas stojamasis egzaminas, testas (architektūra, kraštovaizdžio architektūra, orlaivių pilotavimas, skrydžių valdymas), jeigu jos nebuvo įrašytos informacinėje sistemoje pagrindinio priėmimo metu.
Stojimų į aukštąsias mokyklas konkursas vyksta tokia pačia tvarka, kaip ir pagrindinio priėmimo metu. Jam pasibaigus, stojančiajam, atsižvelgiant į prašyme nurodytus prioritetus, rugpjūčio 20 d. pateikiamas siūlymas užimti valstybės finansuojamą arba nefinansuojamą studijų vietą (ir gauti studijų stipendiją) arba jis gauna neigiamą atsakymą. Pakviestieji turi ne vėliau kaip per tris dienas (rugpjūčio 21 – 23 d.) sudaryti studijų sutartį su aukštąja mokykla jos nustatyta tvarka.