Tikslinė pagalba abiturientams, socialiai pažeidžiamų šeimų vaikams ir kitiems mokiniams, mokyklų aprūpinimas kompiuterine technika, pedagogų kompetencijų stiprinimas, vaikų priežiūra mokykloje.
Tai numatyta Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) parengtame pagalbos priemonių pakete, skirtame kompensuoti per pandemiją patirtus mokymosi praradimus. Jam skirta 7,5 mln. eurų.
Šiuo metu yra apie 14 tūkst. mokinių, kuriems reikia pagalbos mokantis nuotoliniu būdu – padėti prisijungti prie nuotolinių pamokų, stiprinti jų mokymosi motyvaciją. Dar 11 tūkst. mokinių patiria trikdžių dėl nepakankamos technologinės įrangos namuose.
„Tokia situacija liūdina. Visiems mokiniams turime užtikrinti lygias galimybes gauti kokybišką nuotolinį mokymą. Dabar sudėtingas metas daugeliui, tačiau ypatingą dėmesį turime skirti socialiai labiausiai pažeidžiamiems vaikams, kad jie turėtų visas galimybes mokytis. Taip pat turime padaryti viską, kad abiturientai galėtų kaip įmanoma geriau pasirengti egzaminams, gautų visą reikiamą informaciją bei pagalbą ir sulauktų ypatingo pedagogų dėmesio“, – sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.
Ministerijos parengtame pagalbos priemonių plane numatoma, kad abiturientus nuotolinių atvirų pamokų metu konsultuos mokytojai ir universitetų dėstytojai. Dvyliktokų lietuvių kalbos ir matematikos mokytojams vyks papildomos konsultacijos dėl pagalbos mokiniams rengiantis brandos egzaminams. Jau veikia įrankis, leidžiantis naudotis ankstesnių brandos egzaminų užduotimis. Siekiant sumažinti abiturientų patiriamą stresą, jau atsisakyta lietuvių kalbos ir literatūros įskaitos.
Jau pradedamos organizuoti reguliarios nuotolinės konsultacijos mokyklų vadovams ir pavaduotojams ugdymui dėl nuotolinio ugdymo organizavimo ir kokybės – pirmoji konferencija vyksta šiandien. Taip pat planuojami renginiai mokytojams dėl nuotolinio ugdymo metodikos ir didaktikos.
Pagalba socialiai pažeidžiamų šeimų vaikams
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pasiūlė įteisinti nuostatą, kad mokiniams, kuriems sudėtinga mokytis namuose ir Vaiko gerovės komisijos sprendimu yra reikalinga priežiūra įstaigoje, būtų teikiamas nuotolinis mokymas, priežiūra ir nemokamas maitinimas mokykloje, vaikų dienos centre ar kitoje savivaldybės paskirtoje įstaigoje.
ŠMSM kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija parengė algoritmą, kuris padėtų mokyklose identifikuoti mokinius, kuriems reikalinga papildoma pagalba mokytis nuotoliniu būdu. Numatoma pasitelkti nevyriausybinių organizacijų savanorius, kurie padėtų mokyklose, vaikų dienos centruose ar jaunimo centruose prižiūrėti šiuos vaikus, padėti jiems paruošti namų darbus.
Taip pat bus skiriama papildomai lėšų individualioms konsultacijoms, kurias sunkumų patiriantiems mokiniams teiks jų mokytojai ir taip padėtų sumažinti mokymosi spragas. Vasarą šiems mokiniams planuojamos stovyklos, kuriose per įvairias veiklas jie gerins matematinį ir gamtamokslinį raštingumą.
Ministerija skirs iki 6 mln. eurų mokykloms nupirkti nešiojamų kompiuterių su interneto ryšiu. Jie numatyti mokiniams, vis dar neturintiems tinkamų priemonių mokytis nuotoliniu būdu.
Be to, šiemet mokykloms skirta papildomų lėšų skaitmeninei plėtrai – po 30 Eur vienam mokiniui. Iš viso šiam tikslui numatyta daugiau kaip 10 mln. Eur, arba penkis kartus daugiau negu būdavo numatoma ankstesniais metais tikslinėje „krepšelio” dotacijoje. Iš šių lėšų mokyklos galės mokinius aprūpinti reikalingu skaitmeniniu turiniu ar papildoma kompiuterine įranga, tobulinti mokytojų skaitmeninio raštingumo kompetenciją.