Šiuo metu diegiama analogo Lietuvoje neturinti integrali virtuali bibliotekų informacinė sistema (IVBIS) šalies gyventojams leis nemokamai naudotis Lietuvos Nacionalinėje bibliotekoje, Lietuvos archyvuose ir Lietuvos dailės muziejuje sukauptais dokumentais bei meno kūriniais.
IVBIS kūrėjai tikina, kad jų tikslas – didelis sistemos patikimumas, lengvas valdymas bei plečiamumas.
Kuriamą sistemą sudaro keli iš dalies nepriklausomi moduliai, kurių funkcionavimą, lengvą valdymą ir plečiamumą, didelį visos sistemos patikimumą užtikrins IBM techninė įranga, „Oracle“ sisteminiai programiniai sprendimai ir Lietuvos programinės įrangos ir informacinių sistemų kūrimo įmonės „Sintagma“ sukurta taikomoji programinė įranga.
Projektą vykdančios bendrovės „Sintagma“ generalinis direktorius Evaldas Drąsutis teigia, jog įgyvendinti šį ambicingą projektą įmanoma kartu tik su patikrintais partneriais.
„Kuriama virtualios bibliotekos sistema yra tikrai sudėtinga. Gerai tai žinome, nes kuriame jau ne pirmą tokio dydžio skaitmeninę sistemą Lietuvoje. Technologijų patikimumas ir nevienkartinė partnerystės sėkmė praeityje lėmė tai, kad projektą vykdome kartu su „IBM Lietuva“ ir „Oracle“ specialistais“, – sako E. Drąsutis.
Visos IVBIS funkcionavimo patikimumą garantuos IBM „pSeries“ serverių klasteris, kurį sistemos kūrėjai pasirinko dėl didelio našumo ir patikimumo. Skaitmeniniai sistemos duomenys bus saugomi pagrindinėje duomenų saugykloje IBM „TotalStorage DS8100“ ir magnetinių juostų saugykloje IBM „UltraScalable Tape Library“. Duomenų archyvavimui bei valdymui saugojimo įrenginiuose bus naudojama IBM „Tivoli Storage Manager“ ir „Tivoli Hierarchical Storage Manager“ programinė įranga.
Anot „IBM Lietuva“ vadovo Rimanto Vaitkaus, bendrovei didelė garbė ir atsakomybė dalyvauti kuriant IVBIS.
„Šis projektas parodo, kaip sparčiai informacinės technologijos skverbiasi į vis naujas mūsų kasdienio gyvenimo sritis. O tai, ar patogi ši sistema bus jos vartotojams, lems ir tolimesnę technologijų ir e-sprendimų, ženkliai lengvinančių mūsų visų gyvenimą, plėtrą“, – teigia R. Vaitkus.
Pagrindinis sistemos komponentas yra bendrovės „Sintagma“ sukurta taikomoji programinė įranga. Ji skirta skaitmeniniams dokumentams ir metaduomenims talpinti bei valdyti – surinkti skaitmeninius duomenis, juos susieti su vaizdu, patalpinti duomenų saugykloje, užtikrinti jo išsaugojimą, suradimą ir pateikimą vartotojui, susiejimą su jau esamomis aprašų sistemomis. Ši programinė įranga leis rinkti ir parengti talpinimui duomenis ir turint tiesioginį ryšį su skaitmenine turinio valdymo sistema (on-line), ir dirbti atsijungus nuo sistemos (off-line), kai paruošti dokumentai ir metaduomenys bus talpinami į sistemą vėliau, atsiradus tiesioginei prieigai.
Projekto metu planuojama į skaitmeninį formatą perkelti daugiau nei 3,6 mln. puslapių originalių rankraščių, laikraščių, senų knygų, metrikų, metraščių, taip pat ir kitų itin vertingų, dokumentų bei eksponatų, turinčių didelę istorinę vertę. Įgyvendinus projektą bus sukurtas bibliotekų, archyvų ir muziejų elektroninių išteklių duomenų bankas, kuris internetu bus prieinamas nemokamai.
Numatoma, kad gyventojai sistema su dalimi turinio galės naudotis jau nuo 2007 m. vasaros.
Bendra projekto, kurio didžiąją dalį finansuoja ES struktūriniai fondai, vertė – daugiau nei 10,4 mln. Lt (su PVM).