Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir Kultūros ministerija, bendradarbiaudamos su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir Lietuvos savivaldybių asociacija, ieško būdų, kaip padėti šalies mokytojams ir mokiniams karantino laikotarpiu. Laiku atliktos investicijos į bibliotekų modernizavimą šiuo sudėtingu laikotarpiu suteikia galimybių padėti tiems, kam trūksta kompiuterių.
„Kultūros ministerija ir Nacionalinė biblioteka atsiliepė į Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kreipimąsi pagal galimybes aprūpinti kompiuteriais nuotoliniu būdu besimokančius moksleivius ir jų mokytojus. Dabartiniu sudėtingu metu turime ieškoti bendrų veiklos būdų ir pasitelkti visas įmanomas priemones, kad sudarytume kuo palankesnes sąlygas tiek švietimo tęstinumui, tiek kultūros pažinimui“, – sako kultūros ministras dr. Mindaugas Kvietkauskas.
Švietimo, mokslo ir sporto ministras dr. Algirdas Monkevičius pažymi, kad institucijų susitelkimas ir bendradarbiavimas leis mokiniams kur kas greičiau suteikti nuotoliniam mokymui reikalingas priemones.
„Esant šioms neįprastoms sąlygoms būtina užtikrinti sklandų mokymą. Svarbus kiekvienas mokinys – nuo ugdymą tik pradedančio ikimokyklinio amžiaus vaiko iki mokslus baigiančio abituriento. Ministerijos pavedimu organizuoti pirkimai, iš viso savivaldybėms perduosime 35 tūkstančius planšetinių ir nešiojamųjų kompiuterių, skirtų vaikams iš socialiai jautrių šeimų. O susitelkus valstybės institucijoms, socialiniams partneriams, verslui, pavieniams asmenims, dar greičiau ir daugiau vaikų bus aprūpinti kompiuterine įranga. Dėkoju Kultūros ministerijai ir Nacionalinei bibliotekai, įsitraukusioms į šį procesą“, – teigia ministras A. Monkevičius.
Nacionalinė biblioteka įgyvendina projektą „Gyventojų skatinimas išmaniai naudotis internetu atnaujintoje viešosios interneto prieigos infrastruktūroje“. Vienas šio projekto tikslų – atnaujinti šalies savivaldybių ir apskričių bibliotekų viešosios interneto prieigos taškų kompiuterių tinklą. Per 2019–2020 m. Nacionalinė biblioteka yra nupirkusi apie 3100 stacionarių kompiuterių (projektas finansuojamas pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų investicijų veiksmų programą). Pasak Nacionalinės bibliotekos generalinio direktoriaus prof. dr. Renaldo Gudausko, apie 2400 kompiuterių jau yra pristatyti į bibliotekas.
„Siekiant į situaciją reaguoti greitai, bandome rasti sprendimą, kaip šiuos kompiuterius laikinai panaudoti savivaldybėse ir jų numatytose mokyklose. Buvo kreiptasi į Centrinę projektų valdymo agentūrą, kuri geranoriškai sutiko projekto metu įsigytus kompiuterius panaudoti valstybės tikslais šiuo visiems sudėtingu laiku. Kompiuteriai pagal pasaugos sutartį bus laikinai perduoti naudotis savivaldybėms. Pasibaigus karantinui, bet ne vėliau nei iki projekto įgyvendinimo pabaigos, jie turės būti grąžinti į bibliotekas, kad projektas būtų įgyvendintas sėkmingai ir būtų pasiekti jo rezultatai bei tikslai“, – pasakoja prof. dr. R. Gudauskas.
Kadangi kompiuterių įsigijimo projektas yra finansuojamas ES lėšomis, per tokį „laikiną pasaugojimą“, kurio metu kompiuteriai bus naudojami nuotolinio mokymo tikslais, turi būti užtikrintas kompiuterių draudimas, atsižvelgiant į pasikeitusias eksploatavimo sąlygas. Nacionalinė biblioteka operatyviai atliks reikalingas papildomo viešojo pirkimo procedūras, kad iniciatyvos metu naudojami kompiuteriai būtų tinkamai apdrausti. Kultūros ministerija žada skirti papildomą finansavimą reikiamo draudimo išlaidoms padengti.
Artimiausiu metu bus pasirašytos sutartys su Lietuvos savivaldybėmis ir mokyklas pasieks apie 3100 naujų stacionarių kompiuterių, kurie bus skirti ugdymo procesui vykdyti.