Pastaruoju metu aktyviai diskutuojama dėl studijų ir mokslo sistemos kokybės, siūlomos reformoms. Pasiūlymus strateginiais aukštojo mokslo plėtros klausimais Švietimo ir mokslo ministerijai turi teikti ir jos nuolatinė ekspertinė institucija - Aukštojo mokslo taryba (AMT), sudaryta vadovaujantis Lietuvos Respublikos aukštojo mokslo įstatymu. Atsakydama į Švietimo ir mokslo ministerijos Studijų departamento kvietimą teikti kandidatūras į šios tarybos narius, Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjunga (LJMS) pasiūlė jauną mokslininkę doc. dr. Ainę Ramonaitę.
„Reformos traukinys pagaliau pajudėjo, tačiau yra didelis pavojus, kad ši reforma baigsis pagal posakį „norėjom kaip geriau, išėjo kaip visada“... Jaunieji mokslininkai nori esminių kokybinių mokslo ir studijos sistemos pokyčių ir sieks, kad pertvarka neužstrigtų ministerijų ar universitetų administracijos koridoriuose“, - teigia Ainė Ramonaitė. Ji yra Vilniaus universiteto dėstytoja, LJMS tarybos narė, taip pat Lietuvos socialinių mokslų forumo koordinatorė.
LJMS paskutinio visuotinio susirinkimo metu patvirtino ambicingą sąjungos viziją – „Lietuvos mokslininkai - pasaulinio lygio mokslo elitas“. LJMS pirmininkas dr. Tomas Žalandauskas sako, kad vienas iš strateginių tikslų šios vizijos įgyvendinimo link - atviros ir palankios mokslo vystymuisi aplinkos, orientuojančios į pasaulinį lygį, sukūrimas. Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjunga - savarankiška, savavaldė, nepolitinė, ne pelno asociacija - šiuo metu jungia virš 140 tikrųjų narių iš įvairių Lietuvos universitetų bei mokslo institutų. „Esame pasiruošę aktyviai dalyvauti visuose mokslo ir studijų reformos procesuose, o AMT - viena iš galimybių, kurią galima išnaudoti“, - pabrėžė Tomas Žalandauskas.
AMT analizuoja, vertina teisės aktų aukštojo mokslo klausimais projektus, teikia Švietimo ir mokslo ministerijai išvadas dėl aukštojo mokslo studijų krypčių steigimo ar panaikinimo aukštojoje mokykloje, aukštųjų mokyklų steigimo ar reorganizavimo, valstybinių aukštojo mokslo plėtros programų įgyvendinimo, aukštojo mokslo finansavimo, kitų strateginių klausimų. AMT sudaro 15 narių, kuriuos tvirtina švietimo ir mokslo ministras, o kandidatus į narius siūlo Lietuvos mokslo taryba, universitetų rektorių konferencija, studentų ir studentų atstovybių sąjungos, švietimo darbuotojų profesinė sąjungą, kitos įstaigos ir organizacijos.