Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos (LJMS) iniciatyva bus apdovanoti geriausių per praėjusius metus Lietuvoje apgintų disertacijų autoriai. Pretendentus į LJMS apdovanojimus už geriausias 2006 metų disertacijas galima siūlyti jau dabar, o laimėtojai bus pagerbti balandžio mėn. pabaigoje, minint Pasaulinę intelektinės nuosavybės dieną.
Apdovanojimais siekiama skatinti doktorantus ruošti aukšto lygio disertacijas, kurios pelnytų pripažinimą ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, skatinti tarpinstitucinį ir tarpdisciplininį bendradarbiavimą, didinti Lietuvos jaunųjų mokslininkų motyvaciją vykdyti aukščiausios kokybės ir svarbos visuomenei mokslinę veiklą. Nors tokie apdovanojimai Lietuvoje rengiami pirmą kartą, tikimasi, kad jie taps gražia tradicija.
Per apdovanojimų ceremoniją dviejų geriausių disertacijų autoriams bus įteikta po 5000 litų. Vienas apdovanojimas bus skirtas geriausiai disertacijai iš humanitarinių ir socialinių mokslų sričių, kitas – geriausiai disertacijai iš fizinių, technologijos ir biomedicinos mokslų sričių. Apdovanojimus įsteigė pagrindinis projekto rėmėjas – šveicarų fondas Gebert Ruef Stiftung. Džiugu, kad Lietuvos verslo atstovai taip pat nelieka abejingi jauniesiems mokslininkams: DnB Nord bankas įsteigė apdovanojimą už tarpdiscipliniškiausią disertaciją, o UAB „Ekspla“ 2500 litų suma apdovanos geriausios disertacijos fotonikos tematika autorių.
Disertacijas vertins kompetentingi ekspertai – patyrę Lietuvos ir užsienio mokslininkai, atsižvelgdami į tokius kriterijus kaip mokslinių tyrimų svarba ir vertė, tinkamai parinkta tyrimų metodologija, išvadų pagrįstumas, rezultatų publikavimas, disertacijos originalumas ir kt. Dalyvauti vertinimo komisijoje jau sutiko LJMS Patarėjų tarybos nariai prof. Eugenijus Butkus ir prof. Algirdas Galdikas bei Bergeno universiteto (Norvegija) profesorius Laszlo P. Csernai, kuris yra ir Nobelio premijų komisijos narys.
Disertacijų autorius apdovanojimams gali siūlyti LJMS nariai, Lietuvos doktorantai bei mokslininkai iki vasario 16 d. užpildę siūlymo formą internete. Patys autoriai savo disertacijų nominacijoms teikti negali. Panašiu keliu vyksta ir Nobelio premijų laureatų atranka.