Lietuvoje šiuo metu veikia keletas perspektyvių biotechnologijos įmonių, vis plačiau pradedami taikyti modernūs biotechnologijomis ir biomokslų pasiekimais paremti onkologinių ligų gydymo metodai, vykdomi genomikos, saugių ir švarių maisto technologijų tyrimai. Tačiau iki šiol itin menkas valstybės dėmesys buvo skiriamas aukščiausios kvalifikacijos specialistų (magistrantų, doktorantų), galinčių dirbti šiose prioritetinėmis deklaruojamose srityse, rengimui.
Padėtis ėmė keistis, pradėjus įgyvendinti Lietuvos 2004-2006 metų bendrojo programavimo dokumentą. Vilniaus universitetas (VU) – vienintelė Lietuvos aukštoji mokykla, rengianti molekulinės biologijos, biochemijos, mikrobiologijos, genetikos, neurobiologijos specialistus – šiuo metu jau įgyvendina keletą šios srities veiklas gerinančių projektų, finansuojamų iš Europos socialinio fondo lėšų (BPD2004-ESF-2.5.0-03-05/0095 „Magistrantūros ir doktorantūros studijų modulių kūrimas ir programų atnaujinimas strateginėse moderniųjų biomokslų srityse“, BPD2004-ESF-2.5.0-01-04/0027 „Biofizika: Biofizikos magistrinių ir doktorantūros studijų programų modernizavimas“), taip pat yra vieno projekto, vykdomo UAB „Fermentas“ (BPD2004-ESF-2.5.0-03-05/0044 „Biotechnologijos praktinių įgūdžių įgijimas magistrantūros bei doktorantūros studijų metu“), partneris. Tačiau vis dar aktuali lieka studijų ir mokslinių tyrimų infrastruktūros atnaujinimo ir plėtros problema.
Spręsdamas šią problemą 2006 m. gruodžio mėn. VU pradėjo įgyvendinti BPD2004-ERPF-1.5.0-12-05/0023 projektą „Universitetinės praktinių studijų ir mokslinių tyrimų bazės stiprinimas strateginėse moderniųjų biomokslų srityse“ pagal Lietuvos 2004-2006 metų bendrojo programavimo dokumento 1.5 priemonę „Darbo rinkos, švietimo, profesinio mokymo, mokslo ir studijų institucijų bei socialinių paslaugų infrastruktūros plėtra“.
Projekto finansavimo šaltinis – Europos regioninės plėtros fondo paramos lėšos, kurios sudaro didžiąją projektui įgyvendinti reikalingų lėšų dalį – 5 952 391 Lt (arba 95 %) bei Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšos (313 284 Lt arba 5 % nuo viso projekto biudžeto). Projekto trukmė yra 18 mėnesių, numatoma projekto pabaiga 2008m. gegužės 31 d. Projektas vykdomas kartu su partneriais – Biochemijos institutu (BchI), Vilniaus universiteto Onkologijos institutu (VU OI) ir Vilniaus universiteto Imunologijos institutu (VU IMI).
Pagrindinis projekto tikslas – kompleksiškai atnaujinti ir modernizuoti tarpinstitucinę praktinių studijų ir mokslinių tyrimų bazę strateginėse moderniųjų biomokslų (molekulinės biologijos, biochemijos, genetikos, mikrobiologijos, imunologijos ir onkologijos) srityse. Tam yra numatoma įsigyti šiuolaikinę moderniųjų biomokslų ir jų žiniomis grindžiamų technologijų lygį atitinkančią mokomąją ir mokslinę įrangą, leisiančią įdiegti darnią šiuolaikinę praktinių studijų ir mokslinių tyrimų sistemą VU ir jo partnerių institucijose.
Projekto įgyvendinimo metu bus įsigyta ir įdiegta 133 vnt. moderniausios mokomosios ir mokslinės įrangos, sukurtos 4 naujos ir modernizuotos 3 esamos mokomosios laboratorijos. Tarp numatomų įsigyti prietaisų yra tokia unikali mokslinė įranga kaip atominės jėgos mikroskopas, lazerinis skenuojantis mikroskopas, automatinis DNR sekų analizatorius, DNR gardelių gamybos ir hibridizacijos sistema bei skeneris,, automatizuota baltymų chromatografijos sistema, gradientinis DNR amplifikatorius su tikro laiko PGR priedu, fermentatorius, optinė chromosomų ir DNR sekų vaizdinimo sistema, demonstracinis invertuotas mikroskopas ir kt. Įgyvendinus projektą bus atnaujinta 80 darbo (studijų ir mokslinių tyrimų) vietų VU biochemijos ir molekulinės biologijos programų bakalaurams, biochemijos, genetikos, mikrobiologijos, imunologijos ir onkologijos magistrantams ir doktorantams. Taip pat bus pagerintos dėstymo ir mokslinio tiriamojo darbo sąlygos daugiau nei penkiasdešimčiai VU, BChI, VU OI ir VU IMI dėstytojų, mokslininkų ir tyrėjų.