Šiandien dėl sudėtingos žmonių su negalia situacijos šalies aukštajame moksle penkios nevyriausybinės organizacijos kreipėsi į Švietimo ir mokslo ministrę R. Žakaitienę. Ministrė raginama įvertinti susidariusią padėtį ir imtis veiksmų, kurie galėtų tapti valstybinio ir nevyriausybinio sektoriaus bendradarbiavimo pavyzdžiu, sprendžiant visuomenei aktualius švietimo - socialinius klausimus.
Tarptautinės žmonių su negalia dienos proga ministrei adresuotame kreipimesi teigiama, kad didžioji dalis perspektyvių jaunų žmonių Lietuvoje dėl vienokios ar kitokios negalios yra priversti atsisakyti savo ambicijų siekti aukštojo mokslo. Pažymima, jog aukštosios mokyklos vis dar nėra tinkamai pasirengusios priimti neįgaliuosius studentus.
Tokią situaciją aukštajame moksle siūloma keisti trimis pagrindinėmis kryptimis: kurti žmonėms su negalia prieinamą fizinę ir informacinę aukštojo mokslo aplinką, įdiegti žmonių su negalia specialiųjų poreikių tenkinimo sistemą bei formuoti tinkamą požiūrį į žmones su negalia aukštajame moksle.
Kreipimesi pristatomas ir šiuos siūlymus detalizuojantis dokumentas - nacionalinės programos „Aukštasis mokslas visiems“ įgyvendinimo plano projektas. Jį parengė Lietuvos studentų sąjunga (LSS) drauge su nevyriausybinėmis organizacijomis, LR Švietimo ir mokslo ministerijos specialiojo ugdymo skyriumi, Neįgaliųjų reikalų departamentu prie LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.
Tikimasi, kad švietimo ir mokslo ministrė įvertins organizacijų pateiktus siūlymus ir inicijuos specialią darbo grupę žmonių su negalia aukštajame moksle problemoms spręsti.
„Nevyriausybinės organizacijos atliko pagrindinę užduotį – skaudžiausi klausimai šioje srityje identifikuoti, atsakingoms institucijoms netgi suformuluoti siūlymai, kaip egzistuojančias problemas spręsti. Jei šį kartą valdžios pareigūnams pakaks politinės valios, būtini žingsniai bus žengti laiku“, - teigia LSS prezidentas Jonas Okunis.
Kreipimąsi į LR Švietimo ir mokslo ministrę R. Žakaitienę pasirašė Lietuvos studentų sąjunga, Lietuvos invalidų draugija, Lietuvos kurčiųjų draugija, Lietuvos žmonių su stuburo pažeidimais asociacija, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga.
Primename, kad 2005 m. lapkritį artėjant tarptautinei žmonių su negalia dienai pirmą kartą Lietuvoje lankytos aukštosios mokyklos ir praktiškai tikrinta, ar aplinka yra pritaikyta kokybiškoms žmonių su negalia studijoms. Po Lietuvos studentų sąjungos iniciatyva surengtų vizitų paaiškėjo, kad studijų aplinka pritaikyta nepakankamai, o vyraujantis neigiamas dėstytojų ir studentų požiūris formuoja sunkiai prieinamą žmonėms su negalia studijų erdvę.