Lietuvos aprangos ir tekstilės įmonių asociacija (LATIA) pradeda naujos profesijos – socialinių mediatorių – specialistų mokymus. Daugiau nei metus laiko LATIA iniciatyva vyksiančiuose mokymuose planuojama paruošti 30 nepriklausomų tarpininkų, kurie įgiję reikalingą šiai profesijai kvalifikaciją, padės spręsti tarp įmonių vadovų ir darbuotojų kylančius konfliktus.
„Socialiniai mediatoriai aprangos ir tekstilės sektoriuje yra būtini, siekiant užtikrinti ilgalaikę demokratišką socialinę ir politinę sektoriaus plėtrą. Mediatoriai yra nešališki, nepriekaištingos reputacijos, derybinių įgūdžių turintys asmenys, kurių tikslas - padėti darbdaviams ir darbuotojams taikiai išspręsti konfliktus, kilusius įmonėse“, - teigia Lietuvos aprangos ir tekstilės įmonių asociacijos generalinis direktorius Vidmantas Vikšraitis.
Pasak jo, nepriklausomas tarpininkavimas yra savanoriškas konfliktų sprendimo būdas, kurio metu suinteresuotos šalys susitinka su neutraliu profesionaliu tarpininku, padedančiu rasti visiems priimtiną sprendimą. Mediatorių pagalba reikalinga kaip priemonė, kada konfliktų sprendimas kitu būdu tampa neįmanomas. Toks konfliktų sprendimo būdas užsienio šalyse yra seniai taikomas, o Lietuvoje tai – naujiena.
Pirmąją gruodžio savaitę mokslus pradėję socialinių mediatorių kandidatai kvalifikacijos pažymėjimą įgys 2008 m. metų pavasarį. Per tą laiką bus apmokyta 30 specialiai atrinktų kandidatų, norinčių įgyti mediatoriaus kvalifikaciją. Iš viso mediatorių mokymo programą sudaro šešios mokymų sesijos ir trys tyrimų sesijos, kurios vyks Visagine.
„Socialinio dialogo mediatorių“ mokymo programos turinį, mokymo ir mokymosi metodinę medžiagą parengė Kauno darbo rinkos mokymų ir konsultavimo tarnyba. Speciali mokymosi programa apžvelgia pagrindinius socialinio dialogo, bendravimo psichologijos, darbo teisės, meditacijos aspektus. Siekiant mokymo vientisumo, teorinis mokymas bus glaudžiai siejamas su praktinių įgūdžių formavimu. Praktinio mediatorių mokymo metu bus sukuriamos realios komunikacijos, konfliktų, derybų, tarpininkavimo situacijos, naudojami LR teisės aktai, analizuojama geroji užsienio ir Lietuvos patirtis mediacijos srityje, atliekama socialinio dialogo situacijos analizė ir jo vystymo perspektyvų įvertinimas. Mokymų pabaigoje būsimieji mediatoriai turės parengti praktinius tiriamuosius darbus.
Mediatorių mokymams specialiai yra parengta internetinė mokymo sistema, kurioje bus talpinama sesijų medžiaga. Sistemoje veiks žinių patikrinimo testai, kurių pagalba savarankiškai besimokantys greičiau įsimins informaciją. Internetinė mokymo sistema yra skirta interaktyviam savarankiškam mokymuisi.
Pasak V. Vikšraičio, išklausę mokymo kursą ir išlaikę sesijas kvalifikuoti socialiniai mediatoriai galės siūlyti savo paslaugas ne tik aprangos ir tekstilės sektoriaus, bet ir kitų pramonės šakų įmonėms, kuriose gali kilti socialinių partnerių konfliktas. Nepriklausomi tarpininkai numatys silpnąsias ir stipriąsias šių nesutarimų vietas, siūlys konfliktuojančioms šalims įvairiausius ginčo sprendimo būdus bei rengs ir vadovaus derybiniams posėdžiams.
Tarpininkaujant nepriklausimam mediatoriui konfliktų valdymas taps gerokai efektyvesnis, konfliktuojančios šalys įgys derybinių įgūdžių, o visus kylančius konfliktus bus galima išspręsti įmonės viduje, nesikreipiant į valstybines teismo institucijas. Tokiu būdu bus taupomas laikas, todėl padidės ir įmonių darbo našumas, konkurencingumas, darbuotojų socialinės aplinkos įmonėje gerovė, bus išlaikoma nepriekaištinga įmonės reputacija.
Socialinio dialogo mediatorių mokymai yra dalis LATIA įgyvendinamo ir Europos socialinio fondo finansuojamo projekto „Socialinės partnerystės plėtojimas Lietuvos aprangos ir tekstilės pramonės šakoje“. Projektą asociacija kartu su partneriais įgyvendina nuo 2005 m. balandžio ir jis tęsis iki 2008 m. kovo mėnesio. Socialinio dialogo stiprinimo projekte taip pat dalyvauja dvylika Lietuvos aprangos ir tekstilės pramonės įmonių.