LR Švietimo ir mokslo ministrė Roma Žakaitienė lapkričio 13-14 d. dalyvavo neformaliame ES švietimo ministrų ir ES Tarybos (Švietimas, Jaunimas, Kultūra) posėdžiuose.
Neformaliame ES švietimo ministrų posėdyje buvo svarstomi Europos mokyklų reformos klausimai. LR švietimo ir mokslo ministrė išreiškė pritarimą pasiūlytam Europos mokyklų valdymo modeliui, paremtam mokyklų autonomija ir atskaitomybe, mažinant sistemai dirbantį biurokratinį aparatą. Ministrė taip pat pasisakė už Europos mokyklų sistemos tinklo išplėtimą ir Europos mokyklų, teikiančių bakalaureato diplomą, kūrimą. Už tokių mokyklų steigimą ir veiklą būtų atsakingos šalys narės, kurių teritorijoje tokios mokyklos būtų steigiamos, o Europos Sąjunga prisidėtų prie tokių mokyklų finansavimo tiek, kiek Europos institucijų vaikų mokytųsi atitinkamoje mokykloje.
Pasisakydama ES Tarybos posėdyje apie Europos aukštojo mokslo modernizavimą, ministrė R. Žakaitienė pabrėžė, kad universitetų modernizavimas yra daugiaplotmis uždavinys, kurio įgyvendinimui reikia labai sutelkti fizinius pajėgumus aukštojo mokslo institucijose, atnaujinti mokymo būdus, pertvarkyti universitetų valdymą. O svarbiausia – siekti permainų pačioje akademinėje kultūroje, stiprinant joje verslumo pradą.
„Požiūris, kad Europos universitetų modernizavimas yra vienas svarbiausių Lisabonos strategijos įgyvendinimo raktų, yra visiškai teisingas. Visi žinome, kad daugiausia inovacijų gimsta didžiuosiuose mokslo ir verslo branduoliuose. Tačiau Europos konkurencinį potencialą visiškai išnaudosime tik tuomet, kai universitetai taps inovacijų sistemų varikliais ne tik jos rinktiniuose centruose, bet visoje Europoje“, – sakė ministrė.
LR švietimo ir mokslo ministrė atkreipė Tarybos dėmesį į principinį Lietuvos pritarimą steigti Europos technologijų institutą. Ji pabrėžė, kad mokslo ir inovacijų proveržio srityse sutelktos stipriausios žinių ir inovacijų bendruomenės gali tapti reikšmingu Europos žinių ekonomikos katalizatoriumi. „Siekiant aukštojo mokslo, mokslinių tyrimų ir verslo sanglaudos visoje Europos mokslo ir inovacijų erdvėje, tokios pat efektyvios žinių ir inovacijų bendruomenės turi susikurti visų šalių narių ir visų Europos regionų lygyje“, –sakė R.Žakaitienė.
LR Švietimo ir mokslo ministrė pristatė Lietuvos pasirengimą įgyvendinti visą kompleksą reformų, skirtų mokslo, studijų ir inovacijų sanglaudai sustiprinti. Pasak ministrės, padedant Europos Sąjungos struktūriniams fondams, bus kuriami mokslo, studijų ir verslo slėniai, koncentruojantys universitetų, mokslo institutų ir verslo tyrimų potencialą.
„Rengiame didelės apimties nacionalines programas. Jos finansuos kompleksinę tyrimų, inovacijų, studijų ir privataus verslo plėtrą perspektyviausiose ūkio srityse. Lygiagrečiai įgyvendinsime aukštojo mokslo reformą, kuri sustiprins universitetų konkurenciją dėl studentų, sumažins jų veiklos reglamentavimą. Tuo pačiu metu ši reforma skatins universitetų orientaciją į ūkio plėtros poreikius bei jų atskaitomybę visuomenei“, – sakė ministrė Roma Žakaitienė.