Šiandien Švietimo ir mokslo ministerijoje valstybės institucijų ir ES struktūrinę paramą gaunančių projektų atstovai aptarė ankstyvojo pasitraukimo iš švietimo sistemos prevencijos priemones ir bendradarbiavimo galimybes, sprendžiant šią problemą.
Viešosios politikos ir vadybos instituto atliktas valstybės politikos mažinant ankstyvąjį iškritimą iš švietimo sistemos vertinimas, aptartas šio susitikimo metu, parodė, kad Lietuvoje prevencinė politika nukreipta į vaikus iki 16 metų, tačiau netaikomos priemonės vyresniems jaunuoliams, kurie dėl įvairių priežasčių neįgyja pagrindinio išsilavinimo. Europos Sąjunga anksti pasitraukusiais iš švietimo sistemos laiko ne tik mokyklos nelankančius vaikus, bet ir jaunuolius iki 25 metų, kurie turi žemesnį nei vidurinį išsilavinimą ir toliau nesimoko.
Tyrimo duomenimis, ankstyvojo pasitraukimo iš švietimo sistemos prevenciją sunkina ir tai, kad įvairios atsakingos institucijos nevienodai skaičiuoja mokyklos nelankančius ar ją lankyti vengiančius vaikus, neturi duomenų apie jokioje mokykloje neregistruotus vaikus ir pan. Teigiama, kad veiksmingiausia prevencijos priemonė – tai investavimas į mokiniui palankios ugdymo aplinkos formavimą ne tik mokykloje, bet ir šeimoje, taip pat – rūpinimasis vaikų ir jaunimo užimtumu, įvairiapusė pagalba turintiems mokymosi sunkumų. Tuo tarpu kurso kartojimas ir šalinimas iš mokyklos prevencijos atžvilgiu yra neveiksmingos, netgi žalingos priemonės.
2004-2006 metais iš ES struktūrinių fondų skirta daugiau kaip 27 mln. Lt paramos dvidešimčiai projektų, kurie sprendžia ankstyvojo pasitraukimo iš švietimo sistemos prevencijos klausimus arba suteikia „antrąją galimybę“ mokytis anksti iš švietimo sistemos pasitraukusiems asmenims. Projektai ne tik įgyvendina konkrečias prevencijos ar „sugrąžinimo“ mokytis priemones, bet ir ieško veiksmingų modelių, kuriuos būtų galima taikyti visoje šalyje. Bendradarbiaudami tarpusavyje ir su valstybinėmis institucijomis, jie padės kurti veiksmingą ankstyvojo pasitraukimo iš švietimo sistemos prevencijos politiką Lietuvoje.