Energetinis efektyvumas ir energetikos sektoriaus nepriklausomumo stiprinimas yra viena iš prioritetinių Lietuvos Respublikos Vyriausybės veiklos krypčių, tačiau vykdant naujus nacionalinius ir tarptautinius energetikos projektus susiduriama su dideliu specialistų trūkumu.
Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU), iki šiol rengęs itin paklausią Elektros energetikos sistemų inžinerijos magistrantūros studijų programą, nuo šiol Elektronikos fakultete siūlys bakalauro studijų programą – Elektros energetikos inžineriją – parengtą kartu su Lietuvos energetikos verslo sektoriaus atstovais.
„Siekdami tikslo bendradarbiavome su AB „Lietuvos energijos“ grupės įmonėmis, vykdėme apklausas, vertinome darbo biržos pateikiamus duomenis ir absolventų poreikį. Viską apibendrinę sukūrėme konkurencingą programą, kurioje specializacijos dalykus skaitys didžiausių Lietuvos elektros energetikos įmonių atstovai, aukščiausios Lietuvos mokslo premijos laureatai, kiti profesionalai, turintys ilgalaikę profesinio arba mokslinio darbo patirtį elektros energetikos srityje. Tai bendras kūrinys, kur potencialus darbdavys iš karto tiesiogiai dalyvauja studijų procese ir ugdo savo būsimus darbuotojus“, – pasakojo vienas iš programos sudarytojų, VGTU Elektrotechnikos katedros doc. dr. Vitalij Novickij.
Baigę šią studijų programą absolventai gebės dirbti sudėtinguose energetikos sektoriaus projektuose, mokės projektuoti, valdyti ir analizuoti elektronikos grandines, jų sistemas, spręsti visas elektros generavimo, kaupimo bei paskirstymo problemas. Tai nuolat besivystanti sritis, kurioje moderniausios technologijos yra raktas į efektyvios ir švarios elektros energijos gamybos būdus.
Anot V. Novickij, ruošiant programą ypatingas dėmesys buvo skiriamas modulių pagrįstumui ir struktūrai, vertinama ilgalaikė suteikiamų žinių perspektyva, studentų įsidarbinimo ir praktikos atlikimo galimybės. Programos studentams bus suteikiamas platus žinių spektras, pradedant nuo fundamentalių elektronikos žinių, baigiant moderniosiomis energetikos technologijomis bei išmaniosiomis elektronikos valdymo sistemomis.
VGTU iki šiol siūlė tarp Lietuvos ir užsienio studentų paklausią magistrantūros studijų programą elektros energetikos srityje lietuvių ir anglų kalbomis, todėl kvalifikuotų ekspertų grupė, pasirengusi perduoti žinias būsimiems specialistams, jau yra sukaupta.
„VGTU elektros energetikos srities magistrantūros studijų programa yra puikiai įvertinta Studijų kokybės vertinimo centro – ji akredituota maksimaliam laikotarpiui. Absolventų įsidarbinimo rodiklis, remiantis statistika, viršija 90 proc. Mūsų siūloma nauja bakalauro studijų programa yra sistemingo ir planuoto darbo rezultatas – tai puiki investicija į ateitį tiems, kurie siekia karjeros perspektyvioje elektros ir elektronikos inžinerijos srityje“, – sakė naujos VGTU studijų programos rengimo grupės vadovė, Elektrotechnikos katedros vedėja doc. dr. Sonata Tolvaišienė.
Nauja studijų programa parengta dirbant su verslo atstovais, kurie aktyviai įsitrauks ir į studijų procesą bei dalinsis savo patirtimi. „Dirbant elektros energetikos sektoriuje labai svarbu turėti platų požiūrį – ne tik ekspertiškai išmanyti technines detales, bet kartu gebėti aprėpti visą energetikos sistemą ir matyti bendrą vaizdą, įvairias alternatyvas ir jų galimybes. Tikimės, kad naujoji programa prisidės ugdant naują įvairiapusiškų specialistų, būsimų mūsų kolegų kartą“, – sakė Vidmantas Grušas, AB „Litgrid“ valdybos narys, Perdavimo tinklo departamento direktorius.
Šiuo metu įvairios specialybės turi skirtingą poreikį darbo rinkoje, vykdomos aukštojo mokslo pertvarkos, tačiau elektros ir elektronikos inžinerijos specialistų trūkumas jaučiamas ne tik Lietuvoje bet ir daugelyje šalių Europos Sąjungoje (ES).