Siekdama užtikrinti mokyklų atnaujinimą ir priežiūrą, Vilniaus miesto taryba šiandien pradėjo svarstyti sostinės švietimo įstaigų rekonstrukcijos darbų ir ilgalaikės eksploatacijos paslaugų pirkimo principus ir programą. Programos tikslas – sukurti prielaidas iš esmės pagerinti miesto švietimo įstaigų pastatų techninę būklę.
Savivaldybė siekia kuo greičiau atnaujinti visas Vilniaus miesto švietimo įstaigas, kurioms reikalingas remontas, ir perduoti šių įstaigų priežiūrą privatiems investuotojams 30 metų laikotarpiui. Kadangi miesto biudžeto lėšų nepakanka tinkamai pasirūpinti švietimo įstaigų pastatais, mokykloms atnaujinti bus pritraukiamos privačių investuotojų lėšos.
Švietimo įstaigų atnaujinimą numatoma vykdyti etapais – į pirmąjį etapą atrinkta 15 įvairios techninės būklės įstaigų: 4 gimnazijos, 6 vidurinės mokyklos, 1 pagrindinė mokykla, 3 pradinės mokyklos ir 1 lopšelis-darželis. Šios įstaigos atrinktos atsižvelgiant visų pirma į jų pačių norą dalyvauti projekte.
Projekto skaidymas etapais leis Savivaldybei palaipsniui įgyti tokių projektų valdymo ir priežiūros patirties, bus patrauklesnis tiek Lietuvos, tiek užsienio investuotojams, kurs konkurencingą rinką.
Minėtų įstaigų atnaujinimo ir ilgalaikės priežiūros paslaugą numatoma pirkti viešųjų pirkimų būdu. Pirkimo laimėtojas per įsteigtą specialios paskirties bendrovę savo lėšomis parengtų švietimo įstaigų pastatų ir teritorijos rekonstravimo techninius projektus, juos įgyvendintų ir teiktų pastatų bei teritorijos priežiūros paslaugas, už kurias Savivaldybė mokėtų sutartyje nustatytą mokestį.
Numatoma, kad pirmųjų 15-os švietimo įstaigų rekonstrukcija galėtų prasidėti kitų metų vidury – kai bus įvykdytas viešasis pirkimas, sudaryta Savivaldybės sutartis su investuotoju, o investuotojas parengs renovacijos projektą. Tikėtina, kad didžioji darbų dalis bus atliekama vasaros atostogų metu.
Pirmasis projekto etapas apsiribos tomis paslaugomis, kurios tiesiogiai susijusios su įstaigų pastatais, teritorija ir inžinerine infrastruktūra, komunalinėmis paslaugomis, sauga ir sanitarija. Investuotojas neteiks paslaugų, kurios susijusios su mokymo procesu arba nėra tiesiogiai susijusios su turto priežiūra, pavyzdžiui, maitinimo ar laisvalaikio organizavimo paslaugų.
Atnaujinant švietimo įstaigas jų turtas išliks Vilniaus miesto savivaldybės nuosavybe ir nebus perduodamas investuotojui. Dalyvavimas projekte investuotojui nesuteiks teisės nuomoti ar kitaip disponuoti švietimo įstaigų turtu.
Savivaldybės ir privačių investuotojų bendradarbiavimas šiuo metu yra vienintelė galimybė atnaujinti mokyklas ir jas tinkamai prižiūrėti. Įvertinant tai, kad vidutinis investicijų poreikis vienai mokyklai yra apie 4-10 mln. Lt, darželiui – 2,5-4 mln. Lt, pagal dabartines miesto finansines galimybes sostinės švietimo įstaigų rekonstrukcija užtruktų daugiau kaip 200 metų.