Europos studentų sąjunga (ESIB) kritikuoja Europos Sąjungos institucijų veiksmus reformuojant aukštojo mokslo finansavimo sistemą kontinente. Lietuvos studentų sąjungos (LSS) gautame laiške ESIB perspėja, kad Europos Bendrijų Komisija (EK) Komunikate Tarybai ir Europos parlamentui remia diskutuotiną poziciją dėl mokamo aukštojo mokslo įvedimo.
Rugsėjo 8 d. EK paskelbtame Komunikate „Europos švietimo ir mokymo sistemų veiksmingumas ir teisingumas“ teigiama, kad mokesčiai už mokslą gali padėti kurti teisingą ir objektyviai prieinamą aukštąjį mokslą Europoje. Kartu pripažįstamas ir galimas neigiamas tokių mokesčių įvedimo poveikis, kurį kompensuoti siūloma taikant finansinę paramą. EK nuomone, kasmetinės investicijos, skirtos aukštojo mokslo institucijoms, būtų surinktos iš tų subjektų, kurie turi bent menkiausią galimybę prisidėti finansiškai. Tvirtinama, kad mokesčiai už mokslą pagerins studijų kokybę ir sustiprins studentų motyvaciją studijuoti.
Tačiau Komunikate pateikta EK nuomonė neįtikina Europos studentų atstovų – teiginių argumentai vertinami kaip prieštaringi ir neišsamūs. Abejojama teisingumo ir efektyvumo principų įgyvendinimu socialiai ir ekonomiškai pažeidžiamų studentų atžvilgiu, o EK minimi atskirų valstybių taikomi finansinės paramos modeliai laikomi ištirtais nepakankamai. ESIB taip pat pasigenda teisingo ir efektyvaus aukštojo mokslo kūrimo procesui būtinų veiksnių (lyčių lygybė, etinių mažumų padėtis, neįgaliųjų integracija, regioniniai skirtumai) įvertinimo.
LSS gautame ESIB laiške pažymima, kad Europos studentų sąjunga palaiko Lisabonos strategijoje numatytus Europos ekonomikos augimo ir geresnių darbo vietų sukūrimo tikslus. ESIB teigimu, EK Komunikate numatytų aukštojo mokslo prieinamumo barjerų sukūrimas duotų visiškai priešingą rezultatą nei siekiama, todėl žadama reikalauti minėto EK Komunikato perrašymo.
Reaguodama į procesus Lietuvos ir Europos aukštojo mokslo erdvėje, Lietuvos studentų sąjunga jau baigia rengti išsamią savo poziciją EK Komunikate minimais aukštojo mokslo finansavimo sistemos pertvarkymo klausimais. Patvirtinus LSS Taryboje poziciją planuojama pristatyti žiniasklaidai ir visuomenei.
Primename, kad Europos studentų sąjunga (ESIB - THE NATIONAL STUDENT UNIONS IN EUROPE) vienija 45 nacionalines studentų sąjungas iš 34 Europos šalių. Per savo narius ESIB atstovauja daugiau nei 10 milijonų studentų. Lietuvos studentų sąjunga ESIB nare tapo 1998 m.