Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministrė Roma Žakaitienė dalyvavo tarptautiniame forume „Mokslas ir technologijos visuomenėje: šviesos ir šešėliai“ Kijote (Japonija).
R. Žakaitienė kartu su kitų valstybių ministrais ir pareigūnais, atsakingais už mokslą, mokslinius tyrimus, technologijas ir jų plėtrą, dalyvavo apskrito stalo diskusijoje. Ministrė, pristatydama Lietuvos mokslo ir mokslinių tyrimų plėtros politiką, pabrėžė, kad svarbiausi jos uždaviniai yra tarptautinis bendradarbiavimas, plėtros koordinavimas ir esminių strategijų įgyvendinimas.
Švietimo ir mokslo ministrė diskusijos dalyviams pristatė Lietuvos mokslą ir kvietė pasaulio bendruomenę bendradarbiauti. „Lietuva turi stiprų pasaulyje pripažintų mokslininkų potencialą. Esame daug pasiekę biotechnologijos, biochemijos, chemijos, matematikos, fizikos, lazerinės fizikos, energetikos, elektronikos bei informacinių ir ryšių technologijų srityse. Auganti Lietuvos ekonomika, nacionalinio biudžeto ir ES Struktūrinių fondų paramos galimybės, patraukli geografinė padėtis sudaro palankias sąlygas tarptautinėms investicijoms ir bendradarbiavimui“, – sakė R. Žakaitienė.
Mokslo ir technologijų forume taip pat dalyvavo Švietimo ir mokslo ministerijos sekretorė Danguolė Bublienė. Pasak jos, šiame forume buvo diskutuojama, kokias žmonijos problemas gali padėti išspręsti mokslas, ypač energetikos, aplinkosaugos ir vandens klausimų sritys. Daugelyje diskusijų ir pranešimų buvo pažymima mokslininkų, verslininkų ir politikų bendradarbiavimo būtinybė, taip pat ir pasaulio šalių tarptautinis bendradarbiavimas, kuris įgalina spręsti visiems planetos gyventojams aktualius klausimus.
Trečiajame kasmetiniame forume „Mokslas ir technologijos visuomenėje“, vykusiame rugsėjo 10-12 d. Kijote, sulaukta svečių iš 70 šalių. Iš viso – apie 600 dalyvių: mokslininkų, tyrinėtojų, iš jų – 4 Nobelio premijos laureatai, 26 universitetų prezidentų, 25 ministrųi, verslo organizacijų vadovų.
Baigiamasis forumo „Mokslas ir technologijos visuomenėje“ plenarinis posėdis išleido pareiškimą, kuriame pažymima, kad žmonijos ateitį lems gebėjimas gyventi harmonijoje su gamta, ekonomikos ir aplinkosaugos pusiausvyra. Pareiškime taip pat pabrėžiama energijos taupymo, Kijoto protokolo laikymosi svarba, vakcinų nuo žmonėms gresiančių ligų, kaip antai: AIDS, maliarija ir paukščių gripas, tobulinimas. Čia taip pat iškeliama visų šalių mokslininkų bendradarbiavimo ir sąlygų tam sudarymo svarba, informacinių ir ryšių technologijų plėtros klausimai, siekiant mažinti tinklų pažeidžiamumą ir užtikrinti privatumą. Forumo Pareiškimas baigiamas nuostata, kad efektyvi socialinė ir ekonominė žmonijos raida grindžiama mokslu ir technologijomis. Todėl ypatingai svarbus yra mokslininkų tarptautinis bendradarbiavimas, bendri tyrinėjimai.
Kitas kasmetinis Mokslo ir technologijų forumas bus surengtas 2007 m. spalio mėn. Kijote.