Lietuvos biotechnologijų bendrovė „Fermentas“, Vilniaus universitetas (VU) ir Biotechnologijos institutas pradeda įgyvendinti ES lėšomis finansuojamą projektą. Jo tikslas – gilesnis Lietuvoje rengiamų genetikos ir biochemijos specialistų praktinis paruošimas.
Pasak projekto „Biotechnologijos praktinių įgūdžių įgijimas magistratūros ir doktorantūros studijų metu“ vadovo, „Fermento“ direktoriaus pavaduotojo mokslui dr. Arvydo Lubio, Vilniaus universitetas išsiskiria pakankamai geru teoriniu studentų paruošimu, tačiau mokymo programose stokojama praktinių įgūdžių formavimo ir gilinimo priemonių.
Projekto metu bus parengta 18 praktinio mokymo modulių, kuriuos VU kaip pasirenkamus dalykus įtrauks į genetikos ir biochemijos magistro studijų programas. Naujuosius modulius pasirinkusių studentų žinias vertins daugiametę praktinio darbo patirtį turintys „Fermento“ mokslininkai. Be to, VU magistrantai bus kviečiami „Fermento“ ir Biotechnologijos instituto laboratorijose atlikti baigiamuosius magistro darbus, o doktorantai – „Fermento“ Mokslinių tyrimų centre vykdyti mokslinius tyrimus.
Numatyta, kad projektas tęsis iki 2008 metų gegužės mėnesio. Jam įgyvendinti iš ES struktūrinių fondų buvo skirta daugiau kaip 420 tūkst. litų. Bendra projekto vertė siekia beveik 650 tūkst. litų.
Ruošiant projektą planuota, kad VU genetikos ir biochemijos magistrantų, įgijusių gilesnius praktinio darbo įgūdžius „Fermente“ bei Biotechnologijos institute, skaičius išaugs 3 kartus. „Tikimės, kad ruošiamų specialistų kvalifikacijos augimas ateityje padidins Lietuvos biotechnologijos sektoriaus konkurencingumą bei dalyvavimą europinėse mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros programose“, - sakė dr. A. Lubys.
Pasak jo, tikimasi, kad vykdomas projektas padės spręsti ir „proto nutekėjimo“ į užsienį problemą. „Fermento“ pavyzdys įrodo, kad mokslas gali būti sėkmingai vystomas Lietuvoje ir yra sėkmingai pritaikomas aukštųjų technologijų srityje“, - sakė dr. A. Lubys. „Fermentas“ 99 proc. savo produkcijos eksportuoja į užsienį, bendrovės apyvarta 2005 m. pasiekė 37,5 mln. litų, o grynasis pelnas buvo 9,6 mln. litų. Didelė dalis lėšų 2005 metais buvo skirta moksliniams tyrimams finansuoti ir investicijoms į mokslinius tyrimus ir gamybinės įrangos modernizavimą (atitinkamai 2,2 mln. ir 4,4 mln. litų).
Biochemijos ir genetikos specialistams „Fermentas“ suteikia galimybę ne tik įgyti praktinius eksperimentinio darbo įgūdžius, bet ir realizuoti juos po studijų baigimo moksliniuose tyrimuose, vykdomuose bendrovės Mokslinių tyrimų centre. „Šiais metais čia atliktus baigiamuosius darbus apgynė ir puikius įvertinimus gavo 4 VU bakalaurai ir 4 magistrai. Be to, pastarieji po studijų pas mus pasiliko dirbti. Jų eksperimentinio darbo patirtis, sukaupta „Fermente“, yra pakankama tam, kad šie jauni specialistai galėtų iškart prisijungti prie bet kurio iš trijų projektų, kuriuos šiuo metu „Fermentas“ vykdo pagal ES FW6 programą“, - sakė dr. A. Lubys.
Prisidėdamas prie biotechnologijos specialistų ruošimo kokybės gerinimo, „Fermentas“ nuo 2003 metų bendradarbiauja ir su Vilniaus kolegija, rengiančia į praktinį darbą orientuotus biotechnologijos specialistus. „Buvo paruošta nauja specialybės „Cheminės analizės technologija“ specializacija – „Biocheminės analizės technologija“. Į ją studentai pradėti priimti nuo 2004 metų. Daugiau kaip 20 iš jų „Fermente“ jau atliko gamybos ar ikidiplominę praktikas, 6 – jau pradėjo savo karjerą bendrovėje“, - sakė dr. A. Lubys.
Iš viso „Fermente“ dirba per 200 specialistų. Šiuo metu Lietuvos bendrovės kuriamus produktus, skirtus genų inžinerijos ir genominiams tyrimams, parduoda platintojai iš viso pasaulio ir 5 holdingo „Fermentas International Inc.“ bendrovės, įsikūrusios Lietuvoje, Vokietijoje, Kanadoje, Didžiojoje Britanijoje ir JAV. Daugiau nei 500 bendrovės produktų yra eksportuojami į 70 pasaulio šalių.