Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė su Seimo, Vyriausybės, akademinės bendruomenės, Konstitucinės teisės ir studentų atstovais aptarė Seimo priimtas Mokslo ir studijų įstatymo pataisas ir jų pasekmes aukštojo mokslo kokybei bei studentų rotacijai.
Studijų ekspertų nuomone, Seimo priimtos įstatymo pataisos ir vėl neišsprendžia dešimtmečiais sprendžiamos problemos, kaip apibrėžti gerai besimokantį studentą.
Seimo priimtomis Mokslo ir studijų įstatymo pataisomis numatyta, kad aukštosios mokyklos savarankiškai spręstų, kurie studentai bus vertinami kaip gerai besimokantys.
Prezidentė atkreipė dėmesį, kad įstatymo pataisose nėra įtvirtinta jokių kriterijų, kuriuos atitinkantys asmenys būtų laikomi gerai besimokančiais. Aukštosioms mokykloms palikta teisė savo statutuose nustatyti šiuos kriterijus sudaro prielaidą, kad vienoje aukštojoje mokykloje „gerai“ gali atitikti 8 balus, o kitoje – 6.
Konstitucinės teisės ekspertai teigia, kad šios įstatymo pataisos prieštarauja Konstitucinio Teismo suformuluotai doktrinai. Kriterijai, kuriais atitinkami asmenys laikomi gerai besimokančiais, turi būti įtvirtinti ne statutuose, o įstatyme ir visiems studentams vienodi. Konstitucinio Teismo doktrina taip pat sako, kad valstybė nemokamą mokslą garantuoja gerai besimokantiems studentams, kurių studijos atitinka valstybės poreikius.
Konstitucinis Teismas jau ne kartą yra nagrinėjęs bylas, kuriose buvo keliami klausimai dėl gerai besimokančio asmens sampratos.
„Gero įvertinimo kartelė turėtų būti vienoda visiems studentams kiekvienoje aukštojoje mokykloje. Studijų vertinimo kriterijai turi būti įtvirtinti įstatyme, studentams iš anksto žinomi, aiškūs ir skaidrūs“, – sako Prezidentė.
Valstybės vadovė po susitikimo su švietimo ir teisės ekspertais grąžino Seimui pakartotinai svarstyti Mokslo ir studijų įstatymo pataisas, kaip neatitinkančias Konstitucijos nuostatų, rekomenduodama įstatyme aiškiai apibrėžti kriterijus, kas yra gerai besimokantis asmuo. Jie turi būti susieti su valstybės poreikiu, studento pasiekimų lygmeniu ir jų kompetencijų įvertinimu, būtinai atsižvelgiant į studijų krypties specifiką. Gerai besimokantis studentas taip pat turi būti įvykdęs visus studijų programos reikalavimus ir neturėti akademinių skolų.
Praėjusių metų pabaigoje Seimas pritarė Prezidentės inicijuotoms Mokslo ir studijų įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama didinti šalies konkurencingumą, užtikrinant, kad mokslo ir studijų kokybės kartelė būtų iškelta aukščiau ir atitiktų valstybės bei rinkos poreikius.