Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyboje baigtas nagrinėti anoniminis skundas dėl galimos diskriminacijos religiniu pagrindu anglų kalbos valstybinio egzamino metu. Tyrimo metu nustatyta, kad abiturientai, kurie yra ne katalikai arba netikintys, patyrė netiesioginę diskriminaciją dėl religijos ir tuo buvo pažeistas Lygių galimybių įstatymas (8 straipsnio 1 dalies 1 punktas).
Anglų kalbos egzamino raštu užduotis susidėjo iš dviejų privalomų dalių: formalaus laiško (dėl įsidarbinimo užsienyje) ir neformalaus laiško (draugei užsienyje). Draugė užsienyje (Taivane) rašo gavusi kalendorių iš Lietuvos ir sužinojusi, kad Lietuvoje yra įdomių švenčių, kurių nėra Taivane – Visų Šventųjų diena ir Kūčios. Abiturientai turėjo parašyti 140-160 žodžių rašinį apie šias šventes bei jų reikšmę jiems.
Skunde teigiama, kad „dalis abiturientų susidūrė su problemomis, rašydami antrąją egzamino raštu dalį. Jeigu dar buvo galima kažką parašyti apie tai, kas tai per šventės, tai vargiai ką buvo galima parašyti apie tai, ką jos reiškia abiturientui asmeniškai. Juk neparašysi vienu sakiniu, kad jos man beveik nieko nereiškia (nes aš esu, pvz. stačiatikis, musulmonas arba išvis netikintis), dėl ko teko išradinėti kažkokias „reikšmes“ tam, kad parašytum rašinį. Tokių problemų išvengė tie, kuriems šios dienos iš tikrųjų kažką reiškia, jiems nereikėjo sukti galvos, ką parašyti“. Toliau pareiškėjas darė išvadą, kad „dalis abiturientų buvo diskriminuoti, jiems sunkiau sekėsi įvykdyti egzamino užduotį, negu kitiems“.
Remiantis Lygių galimybių įstatymo 4 straipsnio 1 dalies 3 ir 4 punktais, Švietimo įstaigų, mokslo ir studijų institucijos privalo užtikrinti vienodas sąlygas asmenims nepaisant jų amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, rasės ar etninės priklausomybės, religijos ar įsitikinimų, kai sudaromos, rengiamos, tvirtinamos mokymo programos bei jos parenkamos, taip pat vertinamos žinios.
Tyrimo metu nustatyta, kad egzamino užduotis, reikalaujanti papasakoti apie Visų šventųjų dieną ir Kūčias bei ką jos asmeniškai moksleiviui reiškia, pažeidžia Lygių galimybių įstatymą, nes asmenims, išpažįstantiems kitą religiją ar netikintiems, sudėtinga aprašyti katalikiškos šventės apeigas, papročius, tradicijas, net patiekalus, o tuo labiau išreikšti savo santykį su šiomis šventėmis. Rašinio apimtis (140-160 žodžių) yra akivaizdus privalumas katalikams, nes kitą religiją išpažįstantis žmogus vargu ar galėtų tiek parašyti. Toks teisinis reguliavimas, kai asmeniui dėl jo religijos taikomos prastesnės sąlygos, negu yra taikomos kitam asmeniui, pažeidžia ir konstitucinį lygiateisiškumo principą.
Kontrolierė Aušrinė Burneikienė nusprendė rekomenduoti Nacionaliniam egzaminų centrui, rengiant brandos egzaminų užduotis, užtikrinti vienodas sąlygas asmenims, nepaisant jų amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, rasės ar etninės priklausomybės, religijos ar įsitikinimų, vengti temų, kurios yra susietos su mokinių etnine (tautine) ar konfesine tapatybe bei gali būti jautrios atskiroms abiturientų grupėms ar sukelia skirtingas asmenines interpretacijas.
Per pirmą 2006 m. pusmetį gauti 3 skundai dėl religijos ir įsitikinimų. Per visus 2005 m. tokių buvo 2.