Vilniaus miesto ir apskrities verslininkų darbdavių konfederacija ir Lietuvos pramonininkų konfederacija pristatė 2006 m. vasario 8 – kovo 6 dienomis atliktą dviejų vis dažniau susiejamų tikslinių grupių – darbdavių ir besirenkančio studijas jaunimo – žvalgomąsias apklausas.
Daugiau nei 68% apklausoje dalyvavusių jaunuolių pasirinktų studijas Lietuvos universitetinėje aukštojoje mokykloje, o vėliau karjeros gimtinėje siektų 58.2%. 28.2% apklaustų jaunuolių teigia, kad juos labiausiai tenkintų studijų specialybę atitinkantis darbas Valstybiniame sektoriuje, 28.5% rinktųsi darbą pagal specialybę verslo sektoriuje, 21.5% dalyvavusių apklausoje teigia, kad ketina turėti nuosavą verslą.
Kalbėdami apie sritį, su kuria šiandieninis jaunimas būtų linkęs susieti savo karjerą, beveik trys iš dešimties įvardijo ekonomiką ir finansus, kitos labiausiai jaunimą dominančios sritys – poilsio, turizmas bei pramogų sektorius ir informacinės technologijos.
Darbdavių apklausa parodė, jog darbuotojo pasirinkimą lemia du pagrindiniai veiksniai – pasirodymas atrankos pokalbio metu (82.6%) ir profesinė patirtis (56.5%), tuos pačius du svarbiausius pasirinkimo veiksnius, tik suteikdami skirtingą pirmumo teisę, įvardijo ir jaunimo apklausos dalyviai.
Šiek tiek išsiskyrė darbdavių ir jaunimo nuomonės kaip lemiantį veiksnį vertinant aukštosios mokyklos diplomą: darbdavių vertinimu, tam tikros aukštosios mokyklos diplomas turi mažiausiai lemiančios įtakos (tik 9.6 proc.), o jaunimo manymu – tai trečiasis pagal svarbą darbdavio apsisprendimą renkantis darbuotoją lemiantis veiksnys (28.8%).
65.4 proc. apklaustų darbdavių teigia, jog jų įmonei daugiau nei kartą per metus tenka ieškoti naujų darbuotojų. Kalbėdami apie specialistų trūkumą per artimiausius tris metus, apklaustieji darbdaviai sako, kad labiausiai jų įmonėms trūks techninių darbuotojų (75.9 proc.), mažiausia tikimybė, kad prireiks aukščiausio lygio vadovų (65.5 procentai respondentų sako, kad netrūks), o galimą vidurinio lygio darbuotojų trūkumą įvardija 59.5 %.