Prieš daugiau nei metus Klaipėdos „Dvasinės pagalbos jaunimui centro“ įkurtas informacinių technologijų (IT) mokymo centras šiandien baigė pirmąjį savo veiklos sezoną. Per šį laikotarpį nemokamus kompiuterinio raštingumo kursus jame išklausė daugiau nei pusantro šimto žmonių, tarp kurių – ne tik vaikai bei jaunimas, bet ir suaugusieji iš nepasiturinčių šeimų.
DPJC yra nevyriausybinė organizacija, kuri teikia nematerialinę pagalbą Klaipėdos jaunimui. 2005 m. įkurtoje kompiuterių klasėje pradžioje taip pat planuota mokyti daugiausia jaunimą, tačiau paaiškėjo, kad dar labiau tokie kursai reikalingi brandaus amžiaus neturtingiems klaipėdiečiams.
„Nusprendėme kiek pakeisti pradinę kompiuterių centro veiklos kryptį, kai sulaukėme itin didelio kiekio anketų iš suaugusių nepasiturinčių klaipėdiečių. Paaiškėjo, kad iki tol uostamiestyje jie tiesiog neturėjo galimybės nemokamai įgyti kompiuterinių įgūdžių. Tad iš visų kursus lankiusių žmonių jaunimas galiausiai sudarė tik apie penktadalį“, - sako DPJC direktorius Vytautas Rašinskas.
Pasak jo, kompiuterių kursus žmonės lankė dėl įvairių priežasčių. Vaikai ir paaugliai tai vertino kaip įdomų ir naudingą laisvalaikio praleidimo būdą, tuo tarpu suaugusiems naudojimosi kompiuteriu žinių reikėjo darbe, be to, ne vienas pagyvenęs klaipėdietis norėjo išmokti naudotis kompiuteriu tam, kad galėtų paprasčiau ir pigiau bendrauti su užsienyje gyvenančiais vaikais.
DPJC kompiuterių centre taip pat mokėsi viena kurčiųjų grupė, IT pagrindus įgijo ir 20 „Vaikų dienos centrą“ lankančių vaikų iš socialiai remtinų šeimų. Be to, nuo rudens DPJC ketina pradėti bendradarbiavimą su „Danės vaikų globos namais“. Kompiuterių kursai bus rengiami 20-ties vaikų grupei iš šios įstaigos.
DPJC informacinių technologijų mokymo centras – tai pirmoji kompiuterių klasė Lietuvoje, kuri buvo įsteigta pagal „Neribotų galimybių“ (ang. – Unlimited Potential) programą, visame pasaulyje įgyvendinamą bendrovės „Microsoft“. Šiam projektui „Microsoft Lietuva“ suteikė 50 tūkst. litų paramą, už kurią buvo apmokyti centre dėstytojais dirbantys savanoriai, visomis reikiamomis programomis aprūpinti kompiuteriai.
„Kompiuterinis raštingumas šiandien tampa būtinybe. Kaip parodė Klaipėdos centro patirtis, jis reikalingas labai įvairaus amžiaus žmonėms, pradedant vaikais, baigiant seneliais. „Neribotų galimybių“ programa kaip tik ir siekiame suteikti galimybę išmokti naudotis kompiuteriu visiems, nepaisant jų socialinės padėties, pajamų, amžiaus ar fizinės negalios“, - teigia „Microsoft Lietuva“ generalinis direktorius Mindaugas Glodas.
DPJC centre per praėjusius metus neatlygintinai dirbo 6 savanoriai. Prieš pradėdami vesti kursus jie gavo specialų kompetenciją įrodantį ECDL (European Computer Driving Licence – Europos kompiuterių „vairavimo“ pažymėjimas) sertifikatą, pripažįstamą visoje Europos Sąjungoje.
Kai kuriems savanoriams kompiuterių kursų dėstymas ne tik suteikė patirties, bet ir padėjo susirasti darbą. Pavyzdžiui, 20-metė studentė Giedrė Jakštaitė, Klaipėdos universitete studijuojanti socialinį darbą, centre savanoriavo pusę metų. Netrukus mokyti kompiuterio pagrindų ją pasikvietė kurčiųjų mokykla. Šiuo metu mergina derina darbą ir savanorystę.
Vienos grupės ugdymas DPJC informacinių technologijų centre trunka apie 3-4 mėnesius. Kursų dalyviai mokomi darbo kompiuteriu pagrindų, supažindinami su bazinėmis programomis (tekstų redaktoriumi „Word“, „Excel“ lentelėmis ir kt.), internetu.
Ateityje DPJC taip pat norėtų įkurti kompiuterių klasę, kuri keliautų po mažus miestelius ir kaimus bei suteiktų galimybę išmokti naudotis kompiuteriu ten gyvenantiems žmonėms.
„Matome, kad tokios klasės poreikis yra itin didelis, nes provincijoje labai maža dalis gyventojų turi galimybių susipažinti su kompiuteriu. Kad įgyvendintume šią svajonę šiuo metu mums trūksta savanorių, tad kviečiame visus veiklius geros valios žmones prisidėti prie „Dvasinės pagalbos jaunimui centro“ komandos“, - ragina V.Rašinskas.
Šiemet „Microsoft Lietuva“ tęsia „Neribotų galimybių“ iniciatyvą. Su bendrovės pagalba pirmąją Lietuvoje mobilią kompiuterių klasę neįgaliesiems sukūrė „Lietuvos paraplegikų asociacija“, vienijanti judėjimo negalią turinčius žmones. Šiam projektui skirta 46 tūkst. litų. Per metus darbo kompiuteriu pagrindų klasėje planuojama apmokyti apie 100 neįgaliųjų.
Apie DPJC
DPJC yra ne pelno siekianti nevyriausybinė organizacija, kuri teikia įvairią nematerialinę pagalbą Klaipėdos jaunimui. 1994 m. įkurtas centras organizuoja savanorių, dirbančių su problemiškais vaikais, mokymus, vykdo jaunimo psichologinio bei socialinio ugdymo programas, kuriose tobulinami bendravimo įgūdžiai, ugdomi socialinės rizikos šeimų įvairūs gebėjimai, organizuojamos savaitgalinės svaiginančių medžiagų prevencijos stovyklos. Centre teikiama psichologinė pagalba telefonu. Nors iš pavadinimo tai lyg ir yra jaunimo organizacija, bet jame yra vykdomos programos suaugusiųjų bei šeimų švietimui. DPJC veikloje šiuo metu dalyvauja apie 140 savanorių.