Vakar Švietimo ir mokslo ministerijoje įteiktos premijos Aukštojo mokslo vadovėlių autorių konkurso laimėtojams.
Vertinimo komisijos sprendimu pirmąja premija apdovanojami 8 vadovėliai: G. Daunoravičienės „Muzikos kalba“ I dalis. Vadovėlis išsiskyrė savo siekiu pateikti susistemintą istorinę informaciją, naudingą plačiam humanitarų ir kultūros žmonių ratui, pastanga sunorminti lietuviškus muzikologijos terminus.
Autorių kolektyvo (Jolanta Butrimaitė, Aleksandr Dementjev, Gintaras Dikčius, Roaldas Gadonas, Jadvyga Jasevičiūtė, Violeta Karenauskaitė, Valdas Sirutkaitis, Valerijus Smilgevičius) „Fizika: biomedicinos ir fizinių mokslų studentams“ I, II dalys. Tai itin profesionalius, originalus ir lietuviškoje rinkoje naujas bei labai reikalingas ir plačiai pritaikomas vadovėlis.
Vytauto Karpaus vadovėlių komplektas „Dvimačiai elektronai“ ir „Kietųjų kūnų fizika. Kristalinis būvis“. Vadovėliai parašyti remiantis naujausiais moksliniais atradimais ir yra originalūs tiek tematikos atrankos, tiek kompozicijos požiūriu ir prilygstantis geriausiems šio dalyko vadovėliams pasaulyje.
Rūtos Radišauskienės vadovėlių komplektas „Ginekologiija ir akušerija: 4 dalys“. Vadovėlis parengtas vadovaujantis Pasaulinės Sveikatos Organizacijos geros akušerinės praktikos tradicija bei pagrįstas moksliniais įrodymais, puikiai parengtas metodiškai, prisilaikant vieningos schemos, išryškinant ir akcentuojant svarbiausius dalykus.
Antano Juozo Bražiūno „Mašinų gamybos technologijos pagrindai“. Vadovėlis papildytas pastarųjų metų technologijos ir gamybos organizavimo naujovėmis. Tai pirmas vadovėlis lietuvių kalba, kuriame itin išsamiai, informatyviai ir šiuolaikiškai pristatomi mašinų gamybos technologijos procesai.
Mindaugo Vlado Navasaičio „Dendrologija“. Kai kuriais aspektais vadovėlis lenkia net užsienietiškus analogus.
Raimundo Kirvaičio ir Romano Martavičiaus „Analoginė elektronika“. Tai bene vienintelis šios srities vadovėlis lietuvių kalba, jis yra specialiai pritaikytas aukštosioms studijoms Lietuvoje. Jame įvertinta Lietuvos abiturientų pasiruošimas elektronikos inžinerijos studijoms, jų motyvacija, lietuviškų programų ypatumai bei studijų sudėtingumas ir intensyvumas.
Vyčio Svajūno Januševičiaus „Automatinis valdymas: teorija, uždaviniai, sprendimai : tiesinės tolydžiosios sistemos“. Vadovėlis specialiai pritaikytas aukštosioms studijoms, naujoviškai pateikia šiuolaikinės automatinio valdymo problemas. Vadovėlyje pateikiamų uždavinių bei pavyzdžių gausa leidžia jį naudoti ir savarankiškoms, ir nuotolinėms studijoms.
Vertinimo komisijos nuomone, šie vadovėliai prilygsta geriausiems savo srities vadovėliams ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.
„Džiugu, kad kasmet vadovėlių išleidžiama daugiau. Matome, kad premijų laureatų būrys ir gausus, ir labai įvairus. O juk parašyti vadovėlį, susistemintą, kuriame būtų patraukliai išdėstyta medžiaga, kurį gerai vertinų ir studentai, ir visuomenė, nelengva. Vadovėlio autorius privalo būti ne tik geras mokslininkas, bet ir puikus pedagogas,“ - sakė švietimo ir mokslo ministras Remigijus Motuzas, sveikindamas laureatus ir linkėdamas jiems kūrybinės sėkmės.
Antrąja premija apdovanoti 8 vadovėliai (1 socialinių, 3 fizinių, 3 biomedicinos ir 1 technologijos mokslų studijų srities), trečiąja - 8 vadovėliai (4 fizinių ir 4 technologijos mokslų studijų srities), 7 vadovėliams paskirta paskatinamoji premija (2 socialinių, 1 fizinių, 1 biomedicinos, 3 technologijos mokslų studijų srities).
Pirmosios premijos dydis – 12 tūkst. Lt, antrosios – 8 tūkst. Lt, trečiosios – 6 tūkst. Lt, paskatinamosios -2 tūkst.Lt.
Pagrindiniai vertinimo kriterijai - vadovėlių originalumas, dėstymo metodiškumas, naujų mokslo laimėjimų atspindėjimas, kalbos taisyklingumas, stiliaus sklandumas.
Ši konkursą Švietimo ir mokslo ministerija rengia ketvirtus metus. Premijuotinų vadovėlių atranką organizuoja Studijų kokybės vertinimo centro sudaryta Aukštojo mokslo vadovėlių atrankos komisija. Šio konkurso tikslas – gerinti studijų aukštosiose mokyklose kokybę, skatinti gerų mokymo priemonių rengimą.