Dėl nekokybiškos gaminio dangos ar apsaugos vien tik dėl metalų korozijos kas minutę netenkame po 2 tonas plieno, o Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) dėl to kasmet patiria nuostolių už 15 mlrd. dolerių. Visi rinkoje esantys produktai, neatitinkantys kokybės reikalavimų, tampa pavojingi vartotojams: dėl korozijos gali pradėti griūti elektros stulpai, dėl laiku neatliktos techninės priežiūros pavojinga keltis liftu, neatitinkančios kokybės reikalavimų eismo priemonės – lėktuvai, laivai, automobiliai – grasina šimtams gyvybių.
Tam, kad prekybos vietų nepasiektų brokuotos prekės, o vartotojai būtų saugūs ir patenkinti, visur turi dirbti kokybės inžinieriai, galintys užtikrinti kokybės kontrolę kiekviename gamybos etape. VGTU šiemet pradedami rengti kokybės specialistai galės atlikti gaminį sudarančių medžiagų cheminę analizę, įvertinti galutinę jo kokybę ir išbandyti jį ultragarso, rentgeno spindulių, magnetinių miltelių ir kitais tyrimais. Šie tyrimai leidžia stebėti gaminį sudarančių komponentų kokybę visų gamybos stadijų metu ir padeda įvertinti galutinį produktą – prietaisą, daiktą, statinį ar kitą objektą.
„Užsienio šalių patirtis rodo, kad pramonės, statybų sektoriuose kokybės kontrolė ir jos užtikrinimas garantuoja saugumą ir vartotojo pasitenkinimą produktu. Jei gamybos kokybę prižiūri kvalifikuoti profesionalai, galima išvengti daugelio nelaimių: visi prisimename į Palangą atkeliavusius nesaugius atrakcionus iš užsienio arba greitkelio Kaunas–Vilnius viaduko griūtį, o Latvijos gyventojai būtų išvengę daug gyvybių nusinešusios prekybos centro nelaimės“, – sakė VGTU Mechanikos fakulteto Medžiagotyros ir suvirinimo katedros vedėjas doc. dr. Irmantas Gedzevičius.
VGTU mokslininkai ir studentai yra prisijungę prie pasaulinių tyrimų bangos ir, remdamiesi kokybės inžinerijos principais, atlieka 3D gamybos ir spausdinimo technologijų tyrimus, t. y. kokybės inžinerijoje naudojami tyrimų metodai leidžia tobulinti ir atrasti vis naujas 3D spausdinimo technologijas – spausdinimą iš spalvotųjų metalų ar retųjų žemės elementų. Šiuos tyrimus atlieka ir NASA mokslininkai, kurie stengiasi atspausdinti raketų variklių dalis iš karščiui atsparių metalinių lydinių.
Pirmąkart Lietuvoje rengiami kokybės inžinerijos specialistai gilinsis į tai, kaip kurti, keisti ar tirti medžiagų savybes, projektuoti gaminius ir įvertinti jų kokybę, susipažins su kokybės vadybos sistemomis. Jie dirbs su moderniausia Baltijos šalyse tyrimų bei programine įranga, o pabaigę studijų programą taps techninės priežiūros bandymų laboratorijų, sertifikavimo ir akreditavimo, pažangių gamybos įmonių darbuotojais.