Nors LR Mokslo ir studijų įstatymo 76 straipsnyje nurodoma, jog studentai, besimokantys valstybės finansuojamose neturėtų mokėti jokių papildomų įmokų, susijusių su studijų programos įgyvendinimu, vis dėlto ne visos aukštosios mokyklos šią įstatymo nuostatą vykdo. Kelios aukštosios mokyklos reikalauja iš studentų papildomos įmokos už diplomo ar jo priedėlio parengimą.
Gegužės 19–20 dienomis Lietuvos studentų sąjunga (LSS) trečią kartą atliko tyrimą dėl diplomo bei jo priedėlio mokesčio. Šių metų tyrimas parodė, kad situacija taisosi – didžioji dalis aukštųjų mokyklų jau panaikino įmokas. Tačiau kai kuriose aukštosiose mokyklose studentams vis dar tenka mokėti už diplomą ir jo priedėlius. Nuo 40 iki 65 litų – tokią kainą absolventams reikia susimokėti Šiaurės Lietuvos kolegijoje ir Balstogės universiteto filiale Ekonomikos-informatikos fakultete.
Tiesa, Balstogės universiteto studentai šį kartą moka jau dešimčia litų mažesnį mokestį – pernai norint gauti diplomą reikėjo susimokėti 50 litų už diplomo išdavimą. Anot aukštosios mokyklos administracijos šis mokestis taikomas kituose universiteto padaliniuose, tad Lietuvoje esantis filialas laikosi tos pačios tradicijos. Šiaurės Lietuvos kolegijos atstovai teigė, kad šis mokestis nurodytas studijų sutartyje.
2012 metais atliktas tyrimas atskleidė, kad, už diplomus mokėjo net keturių mokslo įstaigų studentai. Lietuvos edukologijos universitetas, LCC Tarptautinis universitetas, Europos Humanitarinis universitetas bei Kauno kolegija prašė susimokėti už priedėlį ir kietą viršelį. Diplomų kainos svyravo nuo 19 iki 125 litų.
Klaipėdos verslo aukštosios mokyklos studentai už diplomą dar pernai mokėjo po 100 litų, Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos absolventai – 30 litų. Šį kartą šiose įstaigose prieš atsiimant diplomą, studentams papildomai mokėti nereikės.
„Galiu tik pasidžiaugti, kad LSS jau trečius metus vykdomas tyrimas davė vaisių – didžioji dalis aukštųjų mokyklų nusprendė panaikinti diplomo ir jo priedėlio mokestį, vis dėlto liko kelios aukštosios mokyklos, kurios šį mokestį vis dar taiko, nors tai ir prieštarauja įstatymui. Diplomų įteikimas turėtų būti šventė absolventui, o ne užkrauti papildomą finansinę naštą. Diplomų ir jų priedėlių gaminimas yra tiesiogiai su studijų procesu susijusios išlaidos, kurių valstybės finansuojami studentai neturi mokėti“, – sakė LSS viceprezidentas Andrius Zalitis.
LSS apie šiuos pažeidimus informuos LR Švietimo ir mokslo ministeriją dėl Mokslo ir studijų įstatymui prieštaraujančios rinkliavos. Aukštosios mokyklos, kuriose vis dar renkamas mokestis už diplomo ir jo priedėlį, yra informuotos apie tokios veiklos neteisėtumą ir raginamos panaikinti mokestį.