Pastaruoju metu žalingo turinio sklaidos internete reguliavimas yra viena iš skaudesnių ir sudėtingesnių informacinės visuomenės plėtros problemų, kurios sprendimui vis daugiau dėmesio skiriama įvairiose Europos valstybėse. 2004 m. duomenimis 11 proc. Lietuvos gyventojų, naudojančių internetą, dažnai susiduria su, jų požiūriu, žmogišką orumą žeminančia informacija, tačiau vienus tai trikdo ir erzina (6,6 proc.), kitiems tai netrukdo (4,5 proc.).
Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau – Komitetas) užsakymu rinkos tyrimų bendrovės TNS-Gallup duomenimis 23 proc. besinaudojančiųjų internetu žmogišką orumą žeminanti informacija erzina. Šeši iš dešimties (61 proc.) respondentų su tokia informacija niekada nesusiduria arba susiduria labai retai.
Komitetas vykdydamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. kovo 5 d. nutarimą Nr. 290 „Dėl viešo naudojimo kompiuterių tinkluose neskelbtinos informacijos kontrolės ir ribojamos viešosios informacijos platinimo tvarkos patvirtinimo” 2004 metais viešo atviro konkurso būdu įsigijo ir pritaikė lietuviškai aplinkai 5 populiarias užsienio šalyse žalingo interneto turinio filtravimo programas: „DansGuardian LT 1.0“, „SquidGuard 1.2.0“, „Content Protect Professional 1.7“, „Privoxy 3.0.3“ ir „Parental Filter 0.2“.
Kaip teigia Komiteto direktorius Aurimas Matulis, augant interneto vartotojų skaičiui, taip pat plėtojantis viešųjų interneto prieigos taškų tinklui, žalingo interneto turinio filtravimui būtina skirti ypatingą dėmesį. „Žalingo turinio filtravimo programinės priemonės gali padėti apsaugoti nepilnamečius nuo jiems fiziniam, protiniam ir doroviniam vystymuisi kenkiančios informacijos. Tokios priemonės gali būti įdiegtos viešuosiuose interneto centruose, mokyklose ir namuose.“, teigė A. Matulis.
Didžiausią susirūpinimą kelia tai, kad internete intensyviai registruojamos vis naujos žalingą turinį platinančios interneto svetainės, kurios dar nebūna įtrauktos į filtravimo įrangos duomenų bazes. Todėl labai svarbu yra nuolat stebėti tokių tinklalapių atsiradimą, kadangi žalingo interneto turinio filtravimo priemones gali tinkamai veikti tik tuomet kai jų duomenų bazės yra reguliariai atnaujinamos. Komitetas šiuo metu jau baigia rengti specialų tinklalapį, skirtą saugaus interneto vartojimo problematikai, iš kurio jau artimiausiu metu bus galima nemokamai atsisiųsti interneto turinio filtravimo programas, rasti įdiegimo ir programinės įrangos filtravimo režimų nustatymo aprašymus.
Lietuvos gyventojams parengtos žalingo turinio filtravimo programos buvo bandomos keliais etapais, taip buvo siekiama išsiaiškinti ar šios priemonės pakankamai efektyviai gali apsaugoti interneto vartotojus nuo nepageidaujamo turinio. Buvo žinoma, kad ne visi tinklalapiai bus įtraukti į blokuojamų sąrašą, todėl bandymų kompiuterį buvo stengiamasi kiek įmanoma labiau apsaugoti. Šie bandymai užtruko apie penkias savaites ir buvo atliekami filtravimo priemones rengusioje bendrovėje.
Europos Sąjunga žalingo interneto turinio problemai spręsti taip pat skiria ypatingą dėmesį ir 2004 metų pabaigoje parengė EP ir ET programą „Dėl Bendrijos daugiametės programos dėl saugesnio naudojimosi internetu ir naujomis interneto technologijomis skatinimo 2005-2008 m.“, kuri orientuojama į keturias pagrindines kryptis:
a) kovą su neteisėtu turiniu (25-30%);
b) kovą su nepageidaujamu ir žalingu turiniu (10-17%);
c) saugesnės aplinkos skatinimą (8-12 %);
d) sąmoningumo didinimą (47-51 %).
2005 metais numatyti pirmieji kvietimai teikti paraiškas šios programos finansavimui gauti. Lietuvos, kaip ir kitų ES šalių narių įstaigos, įmonės ir organizacijos taip pat bus kviečiamos dalyvauti. Konkreti finansavimo dalis priklausys nuo kokybiškų paraiškų kiekio. Komitetas taip pat nesirengia likti nuošalyje ir stengsis padėti Lietuvos įmonėms kokybiškai parengti paraiškas ir skatins aktyvų jų dalyvavimą.