Išklausę ekspertų išvadų ir slaptai balsavę vakar NPP komiteto nariai paskelbė nominantus į tris 70 000 litų vertės premijas: Mokslo pažangos, Partnerystės pažangos ir Kultūros pažangos. NACIONALINĖS PAŽANGOS PREMIJOS Laureatų paskelbimas ir apdovanojimas įvyks iškilmingoje apdovanojimų ceremonijoje, kurią 2006m. gegužės 28 d. 20 val. tiesiogiai transliuos LNK televizija.
Nominantus NPP komitetas atrinko iš 14 darbų, kuriuos pateikė įvairios šalies mokslo institucijos ir mokslininkų grupių, verslo, meno ir kultūros asociacijos bei visuomeninės organizacijos. Akivaizdu, kad sudėtinga konkurencinė kova Dėl NACIONALINĖS PAŽANGOS PREMIJOS vyks biotechnologijos, moderniosios chirurgijos ir medžiagų inžinerijos srityse.
Į Mokslo pažangos premiją, kuri skiriama už mokslo ir Lietuvos intelektualinio potencialo vystymą, pretenduoja trys nominantai: profesoriai A. Marcinkevičius, V. J. Sirvydis ir G. Uždavinys už kardiochirurgijos įdiegimą į medicinos praktiką 1964 – 2005 m., akademikas prof. habil. dr. J. Požėla už karštų elektronų ir plazmos puslaidininkiuose tyrimus bei prof. habil. dr. Z. Zinkevičius už lituanistikos darbus. Mokslo pažangos premija bus skirta labiausiai nusipelniusiems mokslininkams ar jų grupėms, kurių atradimai ir darbo rezultatai turi didelę įtaką Lietuvos pažangai.
Dėl Partnerystės pažangos premijos, kuri skirta už indėlį į gyvenimo kokybės gerinimą ir šalies konkurencingumo didinimą, varžysis reikšmingiausi šalies biotechnologijos lyderiai: prof. V. A. Bumelis už biotechnologijos mokslo rezultatų diegimą į gamybą ir gamybos plėtrą ir prof. A. Janulaitis už Lietuvos šiuolaikinės biotechnologijos pramonės pagrindų sukūrimą
Pastarąjį laiką greta informacinių technologijų ypatingai svarbūs žmonių gyvenimo kokybės gerinimui buvo biotechnologijos mokslo ir pramonės pasiekimai. „Modernioji biotechnologija ir toliau išlieka viena perspektyviausių technologinės plėtros krypčių ir didžiausių investicijų ekonomikos sektoriumi pasaulyje. Tai patvirtina ir apibendrinanti Europos Komisijos išvada, kad biotechnologija yra svarbiausias artimiausių dešimtmečių ekonomikos vystymosi veiksnys,“ – teigia NPP komiteto ekspertas prof. habil. dr. V. Razumas. Šios tendencijos atliepia Partnerystės pažangos premijos idėjai, kuri bus skirta mokslininkams ir verslininkams už sėkmingą bendradarbiavimą diegiant praktikoje pažangiausias technologijas ir inovacijas bei sėkmingą drąsiausių eksperimentų taikymą versle.
NPP komiteto laukė nelengvas uždavinys – išrinkti tris nominantus Kultūros pažangos premijai, nes šiai premijai buvo pateikta daugiausia paraiškų. Kultūros pažangos premija skiriama už pasaulinės patirties ir savo talento sklaidą, ugdant Lietuvos ateities kartas visose kultūros apraiškos formose.
Kultūros pažangos premijai šiemet nominuoti profesoriai A. Bumblauskas ir E. Gudavičius už istorinės sąmonės ir pilietinės visuomenės formavimą, doc. D. Dilytė – Staškevičienė už Antikos kultūros sklaidą šalyje bei skulptorius G. Karosas už muziejaus po atviru dangumi „EUROPOS PARKO“ sukūrimą.
„Kultūrinės pažangos labui neabejotinai tarnauja visi kūrybiniai ieškojimai, kurie padeda išsivaduoti iš uždaro (…) biurokratijos, senstelėjusių kanonų bei „specializuotų“, klaninių interesų ribojamo lauko. Kūrybinė energija, individualusis talentas ir išradingumas bei tam tikri (…) kriterijai, verčiantys kalbėti ne tik apie išskirtinius šedevrus, bet ir apie įtakas masiniam kultūros lygiui, yra ne mažiau svarbūs,“ – teigia NPP komiteto ekspertas prof. habil. dr. E. Aleksandravičius.
NACIONALINĖS PAŽANGOS PREMIJOS iniciatoriai: Vilniaus Universitetas, LNK ir Hansabankas. AB „TEO“ ir AB „VST“ – šių premijų mecenatai; advokatų kontora „Norcous ir partneriai“ - atstovai teisiniais klausimais.