Visoje Europoje pradedama kampanija, skirta asbesto darbe problemai. Dėl šios medžiagos poveikio per metus Europos šalyse apytiksliai užregistruojama apie 20 000 mirčių nuo plaučių vėžio. Asbestas vis dar išlieka pavojingiausia vėžį sukeliančia medžiaga daugelio šalių darbo vietose.
Asbesto kampaniją organizuoja Europos vyriausiųjų darbo inspektorių komitetas. Jos metu dėmesys bus skiriamas darbuotojų, atliekančių asbesto turinčių statinių, konstrukcijų ar gaminių remonto, griovimo, priežiūros, taip pat asbesto turinčių medžiagų šalinimo darbus, apsaugai.
Teisės aktais nuo 2005 m. sausio 1 d. Lietuvoje, kaip ir visose Europos Sąjungos šalyse, naudoti asbestą ir kitus jo turinčius gaminius yra uždrausta. Tačiau sąlytį su asbestu ar jo turinčiais gaminiais vis dar turi gana daug žmonių.
Ši medžiaga dėl savo techninių savybių (tvirtumo, lankstumo, atsparumo karščiui) bei nesudėtingos ir nebrangios gavybos plačiai naudota statyboje, pramonėje ir buityje, todėl asbesto galima rasti stoguose ir sienose, šilumos ir vamzdynų šilumos izoliacijoje (taip pat ir gyvenamųjų namų rūsiuose), vėdinimo įrenginiuose ir vamzdynuose, elektros skirstymo spintose, elektros įrenginiuose, įrankiuose, prietaisuose, ugniai atspariose sienose ir duryse, dažuose ir klijuose (pvz., koklių ir grindų plytelių), karščiui ir ugniai atspariuose tekstilės bei kituose gaminiuose. Asbesto yra beveik visų senesnių transporto priemonių, kranų, liftų ir kitų įrenginių stabdžių bei sankabų detalėse.
Kol asbesto turintys statiniai, konstrukcijos ar gaminiai neliečiami, ši medžiaga didesnio pavojaus nekelia. Jis atsiranda tuos statinius, konstrukcijas ir gaminius laužant, ardant ar apdorojant, kai aplinkoje pasklinda labai smulkios, akimi nematomos skaidulos. Žmogui įkvepiant asbesto skaidulas, jos lyg adatėlės susminga į kvėpavimo takų audinį, tapdamos įvairių nepagydomų vėžinių susirgimų priežastimi.
1976 m. asbestas įrašytas į Tarptautinio vėžio tyrimo centro kancerogeninių veiksnių sąrašą kaip kenksminga, vėžį sukelianti medžiaga. Pagal kenksmingumą asbestas buvo prilygintas arsenui ir gyvsidabriui. Tačiau didžiausias aukų skaičius, jau seniai uždraudusiose naudoti gaminius su asbestu, šalyse numatomas apie 2020 metus, nes kenksmingas asbesto poveikis pasireiškia po 20 – 30 metų.
Apie su asbestu susijusią veiklą darbdavys privalo pranešti Valstybinei darbo inspekcijai. Dirbantieji su asbestu ar jo turinčiais gaminiais turi būti maksimaliai saugomi nuo jo poveikio atitinkamai pasirengiant darbui, jį organizuojant ir vėliau sutvarkant darbo vietą, specialiai mokomi, aprūpinami asmeninėmis apsauginėmis priemonėmis, darbdavys juos turi būtinai informuoti apie galimą pavojų sveikatai, kurį sukelia darbas su asbestu.
Prasidėjusios asbesto kampanijos metu bus parengti bei platinami geros praktikos vadovai, lankstinukai, kita medžiaga, kurioje akcentuojami privalomi reikalavimai bei priemonės, skirtos darbuotojų nuo asbesto poveikio saugumui užtikrinti, darbo inspektoriai tikrins, kaip laikomasi teisės aktų reikalavimų, būtinų dirbant su asbestu ar jo turinčiais gaminiais.