Antradienį Europos Parlamento Kultūros ir švietimo komitetas patvirtino naują švietimo paramos programą „Erasmus+“ ir 2014–2020 metams jai skyrė 14,7 mlrd. eurų. Šis sprendimas, dėl kurio jau sutarta su ES Taryba, turėtų būti patvirtintas lapkričio 19–21 d. Europos Parlamento plenarinėje sesijoje.
„Erasmus+“ sujungs visas dabartines ES švietimo ir mokymo paramos programas („Erasmus“, „Erasmus Mundus“, „Comenius“, „Leonardo da Vinci“ „Grundtvig“ ir „Veiklus jaunimas“). Be to, naujojoje programoje pirmąkart atsiras eilutė sportui, iš kurios bus remiama kova su prievarta ir diskriminacija sporte bei dopingo vartojimu. Planuojama, kad parama pasinaudos daugiau nei 4 milijonai žmonių: studentai, mokytojai, stažuotojai, mokymų vadovai ir jaunimo darbuotojai.
Nuo kitų metų šioje programoje galės dalyvauti ne tik Europos Sąjungos, bet ir Rytų partnerystės šalių – Baltarusijos, Ukrainos, Moldovos, Gruzijos, Armėnijos ir Azerbaidžano – atstovai. Kita naujovė – „Erasmus+“ lėšomis bus teikiamos paskolų garantijos magistro studijoms (iki 12 tūkst. eurų per metus arba iki 18 tūkst. eurų per dvejus metus vienam studentui).
Naujoji programa daug paveldės iš savo pirmtakės, studijų mainų programos „Erasmus“. „Nuo „Erasmus“ veikimo pradžios Lietuvoje 1999-aisiais programa jau pasinaudojo beveik 30 tūkst. Lietuvos studentų ir 10 tūkst. dėstytojų, kurie patobulino užsienio kalbos ir profesinius įgūdžius, susirado naujų draugų, aplankė užsienio šalis, susipažino su naujomis kultūromis ir įgijo tarptautinės patirties. Lietuvos aukštojo mokslo institucijoms, priimančioms atvykstančiuosius, tai buvo galimybė peržiūrėti ir atnaujinti mokymo programas, stengiantis jas orientuoti ne tik į lietuvius, bet ir į užsienio studentus“, – pažymėjo Švietimo mainų paramos fondo „Erasmus“ programos koordinatorė Greta Nutautaitė.
Prieš 12 metų „Erasmus“ dėka į Lietuvą atvykęs italas Daniele Gulla teigia, kad Lietuva tapo jo antraisiais namais. „Programa paskatino keliauti, susipažinti su naujais žmonėmis, patobulinti anglų ir išmokti lietuvių kalbą. Lietuvoje man labai patiko žmonės ir kultūra, todėl likau čia gyventi ir sukūriau šeimą“, – pasakoja reklamos agentūros „Ogilvy“ grafikos dizaineris D. Gulla.
Lina Svirskytė, pagal „Erasmus“ programą studijavusi Bulgarijoje, teigia, kad studentų mainai – geriausias bendravimo įgūdžių mokytojas. Pasak jos, tarptautinė patirtis skatina ne tik pažinti kitas kultūras, atpažinti tautų skirtybes, išmokti ir patobulinti užsienio kalbas, bet ir gali tapti pirmuoju žingsniu jauno žmogaus karjeros, apsisprendimo link. Tuo tarpu Agnė Pociūtė, Turkijoje praleidusi vienerius studijų metus, įsitikinusi, jog mainų programos suteikia tai, ko niekada neišmokys joks mokytojas. „Griaunami stereotipai, pažįstama nauja kultūra, jaunuoliai išmoksta kitų kalbų, sutinka nuoširdžių, dosnių ir garbių žmonės, – tai geriausia gyvenimo mokykla. Be to, tai puiki galimybė lietuvių studentams skleisti žinią apie daugeliui vis dar mažai težinomą Lietuvos valstybę, jos papročius ir tradicijas“, – įsitikinusi A. Pociūtė.