Vakar Lietuvos studentų sąjungos (LSS) iniciatyva sudaryta speciali delegacija tikrino, kaip trijų sostinės aukštųjų mokyklų aplinka pritaikyta neįgaliems studentams. Šį kartą drauge aptarti neįgalių studentų situacijos, galimų problemų sprendimo būdų raginami ir aukštųjų mokyklų vadovai.
„Ankstesniuose susitikimuose pastebėjome, kad kalbėdami su asmenimis, kurie neturi galių veikti konkrečių šioje srityje priimamų sprendimų proceso, situacijos nepakeisime. Daugelis su neįgaliaisiais susiduriančių aukštosios mokyklos darbuotojų gerai supranta, kokios problemos egzistuoja, dažnas net turi idėjų kaip jas realiai spręsti, tačiau paprašius imtis konkrečių veiksmų prisipažįstama, kad tai priklauso ne nuo jų,“ – teigia LSS projektų studentams su negalia koordinatorė Rūta Ruolytė.
Vienas šios iniciatyvos tikslų – paskatinti partnerystę tarp neįgalių studentų, aukštųjų mokyklų vadovybės, atsakingų institucijų pareigūnų ir studentų atstovybių. „Šie vizitai - šviečiamoji akcija, siekiant teigiamų pokyčių neįgalių studentų srityje. Europos šalyse veikia ir yra kuriami specialūs konsultavimo centrai, kurie rūpinasi tokiais studentais, tenkina jų specialiuosius poreikius, teikia atitinkamas paslaugas. Deja, Lietuvoje apie tai tik pradedama kalbėti,“ – įsitikinusi Rūta Ruolytė.
Vizitų metų prie bendro stalo susėdo ir aukštųjų mokyklų studentų savivaldų atstovai. Anot R. Ruolytės, studentų savivalda turi didelę reikšmę tiek vykdydama šviečiamąją-skatinamąją neįgalių studentų integracijos į akademinę bendruomenę veiklą, tiek intensyviai bendradarbiaudama su universiteto administracija, teigdama tiesioginę pagalbą neįgaliems studentams.
Pirmadienį Vilniaus Gedimino technikos universitete, Vilniaus pedagoginiame universitete bei Vilniaus teisės ir verslo kolegijoje lankysis: Lietuvos studentų sąjungos viceprezidentas Liutauras Kazlavickas, LSS projektų studentams su negalia koordinatorė Rūta Ruolytė, LR Švietimo ir mokslo ministerijos specialiojo ugdymo skyriaus atstovė Teresa Aidukienė, neįgaliųjų reikalų departamento prie LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Rasa Kalinauskaitė bei neįgalus Vilniaus Universiteto studentas Robertas Šimonis.
Vizitus į Lietuvos aukštąsias mokyklas LSS pradėjo dar 2005 m. lapkritį, kuomet susisteminus atliktų tyrimų rezultatus paaiškėjo, kad nepritaikyta aplinka, dėstytojų bei studentų požiūris yra tos priežastys, dėl kurių neįgalūs vyresnių klasių moksleiviai baiminasi tęsti mokslą aukštosiose mokyklose. Nutarta nepaisant mažo studijuojančių neįgaliųjų skaičiaus siekti šios socialinės grupės integracijos ir sąlygų kokybiškoms studijoms.