80 proc. mokinių teigia, kad jų mokyklose vykdomi prevencinės veiklos projektai jiems yra naudingi.
Tai parodė Švietimo ir mokslo ministerijoje pristatytas tyrimas “Prevencinio darbo grupių mokyklose ir koordinavo grupių savivaldybėse veiklos vertinimas”. Tyrimą, Švietimo ir mokslo ministerijos užsakymu, atliko UAB ,,Factus dominus'' (tyrimo koordinatorius Kęstutis Tarnauskas).
Tyrimas atskleidė prevencinio darbo grupių mokyklose ir koordinavimo grupių savivaldybėse veiklos ypatumus.
Tyrime dalyvavo 1624 respondentai – 8-12 klasių mokiniai, tėvai, mokytojai, mokyklų vadovai, mokyklų prevencinio darbo grupių nariai ir savivaldybės koordinavimo grupių nariai.
Tyrimas parodė, kad svarbiausi prevencinės veiklos prioritetai – saugios mokyklos aplinkos kūrimas, žalingų įpročių (rūkymo, alkoholio vartojimo, narkomanijos) prevencijos, mokymosi motyvacijos bei užimtumo skatinimas, mokyklos bendruomenės švietimas ir įtraukimas į bendrą veiklą. Dauguma apklaustųjų nurodė, kad prevencinės veiklos sritį pasirenka atlikę tyrimą, kokios problemos aktualiausios mokyklos bendruomenei.
Mokinių ir jų tėvų vertinimu prevencinė veikla mokykloje vykdoma gerai. 88 proc. mokinių nurodė, kad prevencinių projektų metu įgyja naujų žinių bei informacijos, 56 proc. pažymėjo, jog įvairių seminarų bei diskusijų metu vyksta informacijos sklaida tarp bendraamžių.
Respondentų teigimu, vykdant prevencinę veiklą, mokyklose organizuojamos įvairios akcijos, renginiai, konkursai. Didesnė dalis šių renginių planuojami ir organizuojami atsižvelgiant į mokinių norus ir pageidavimus Be to, prevencinė veikla integruojama į mokomųjų dalykų: daugiausiai į biologijos ir gamtos, etikos, lietuvių kalbos dalykų turinį.
Daugiausiai laiko prevenciniam darbui mokyklose skiria socialiniai pedagogai, mokyklų administracijos. Geriausių rezultatų pasiekia taip suformuotos komandos, kuriose be socialinių pedagogų, administracijos, dirba mokytojai, auklėtojai.
Mokykloje vykdomos teisės pažeidimų, alkoholio, narkotikų ir psichotropinių medžiagų vartojimo, smurto, prekybos žmonėmis, nusikalstamumo, ŽIV/AIDS prevencijos veiklos programos. Pagrindinis dėmesys skiriamas pirminei prevencijai, priemonėms, kurios ugdo vaikų ir jaunimo atsparumą neigiamiems gyvenimo reiškiniams dar prieš susiduriant su jais.