Šiandien, gegužės 23 d., vyksta konferencija „Akademinis sąžiningumas ir aukštojo mokslo vertė Lietuvoje“. Joje pristatomas Lietuvos studentų sąjungos atliktas aukštųjų mokyklų akademinio sąžiningumo tyrimas. Aptarti tyrimo rezultatų bei sukčiavimo prevencijos priemonių renkasi akademinės, politinės bendruomenės atstovai bei visuomenės, žiniasklaidos ekspertai.
Studentų sąjungos prezidento Dainiaus Dikšaičio vertinimu, akademinis nesąžiningumas yra įsisenėjusi problema, kurią spręsti turi visi aukštojo mokslo sistemos dalyviai. „Tik priėję bendrų sutarimų, kaip skatinsime akademinį sąžiningumą ir kokių ilgalaikių prevencijos priemonių imsimės, galime tikėtis rezultatų. Tikiuosi, kad šis susitikimas taps sistemiškos ir nuolatinės sąžiningumo skatinimo veiklos pradžia“, – sako jis.
Anot Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) mokslo prorektoriaus ir Lietuvos universitetų rektorių konferencijos (LURK) mokslo reikalų komiteto pirmininko prof. Juozo Augučio, išspręsti sukčiavimo problemą – sudėtinga: „Kaip ir visose ligose, taip ir šioje problemoje matome jos simptomus, skaitome spaudoje aprašytus konkrečius įvykius. Žymiai sunkiau nustatyti šių reiškinių priežastis ir dar sunkiau jas išgydyti“.
„Iš vienos pusės akademinės bendruomenės kovoja tobulindamos savo etikos kodeksus, naudodamos elekronines plagiato patikros priemones, kuria baigiamųjų darbų ir disertacijų elektronines bazes ir t. t. Tačiau iš kitos pusės aplinka plagiatui yra pakankamai palanki: iki šiol Lietuvoje nebuvo akademinės etikos procedūrų kontrolieriaus, o mokslo darbuotojų, dėstytojų ir institucijų mokslinės produkcijos vertinimo sistema vis dar pagrįsta straipsnių skaičiumi“, – sako prof. J. Augutis.
D. Dikšaitis akcentuoja, kad nepakanka prikurti prevencijos priemonių – būtina jas tinkamai taikyti ir stebeti pokyčius, juos komunikuoti. Nors daugelyje aukštųjų mokyklų numatyta kovojimo su nesąžiningumu būdų, tačiau ne visuomet jų imamasi.
„Akademinis nesąžiningumas mūsų bendruomenę paliks pamažu, kylant mūsų sąmoningumui, stiprėjant mokslo institucijų savivaldai ir pilietiškumui. Prie to turime prisidėti visi ir visomis išgalėmis. Teisybę kuria ne įstatymai, o įstatymų laikymasis“, – reziumuoja VDU prorektorius.
Konferencijos metu pristatomas pirmąkart Lietuvoje apskaičiuotas sąžiningumo indeksas. Kartojant tyrimą po tam tikro laiko, šio indekso pokytis padės įvertinti prevencijos priemonių efektyvumą. Taip pat planuojama, kad akademinio sąžiningumo tyrimą būtų vertinga plėsti, įtraukiant ne tik bakalauro bei vientisinių, bet ir magistro, doktorantūros studentų bei dėstytojų tyrimus.