Magistrantai, pasirinkę studijas Klaipėdos universitete, skirtingai nei kitose Lietuvos aukštosiose mokyklose, palikti nežinioje dėl teisių į nemokamas studijas. Pripažinta, jog iki šiol kas pusmetį universitete organizuoti konkursai II pakopos studentams nemokamoms studijų vietoms užimti – ydinga Mokslo ir studijų įstatymo (MSĮ) taikymo praktika. Tai Lietuvos studentų sąjungai raštu patvirtino Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM).
„Švietimo ir mokslo ministerija pritarė, jog iki šiol taikytas Klaipėdos universiteto būdas kas pusmetį perskirstyti valstybės finansuojamas studijų vietas („rotuoti“) neabejotinai tik blogina studentų padėtį. Tokiu būdu studentai netenka savo teisių į nemokamą aukštąjį mokslą. Toks universiteto elgesys stokoja paaiškinimo ir pagarbos studijas reglamentuojantiems teisės aktams, studijų kokybės užtikrinimui bei akademinei etikai“, – teigia Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Dainius Dikšaitis.
ŠMM rašte atskleidžiama, jog Klaipėdos universitetas jau ne kartą savaip interpretavo Mokslo ir studijų įstatymą ir iki šiol ignoravo visus valstybės institucijų įspėjimus. Ministerija taip pat akcentuoja, jog standartinės studijų sutarties sąlygose yra numatyta, kokiais atvejais studijų kainą mokantis studentas gali užimti valstybės finansuojamą studijų vietą – tai baigtinis atvejų sąrašas, nurodytas ir įstatyme.
„Konkursus valstybės finansuojamoms magistrantų studijų vietoms skirstyti universitete prieš tris metus nuspręsta Senato nutarimu, – situaciją komentuoja Klaipėdos universiteto Studentų sąjungos prezidentė Aurima Švėdaitė. – Tada dar buvo neaišku, kaip ilgai tokia tvarka veiks ir kiek tai bus naudinga studijuojantiems. Tik po laiko išaiškėjo, jog Senato sprendimas buvo priimtas pažeidžiant įgaliojimų ribas. Todėl jau po pirmųjų surengtų „konkursų“ liko nemažai pasipiktinusių ir nusivylusių studentų universiteto vykdoma tvarka, tačiau aukštoji mokykla į tai nereagavo.“
Lietuvos studentų sąjungos duomenimis, Klaipėdos universitetas priėmimo metu valstybės finansavimą studijoms gavusių II pakopos studentų po įvykdytų „konkursų“ ne tik galimai neteisėtai reikalavo susimokėti už mokslą, bet ir nenutraukė su jais prieš tai pasirašytų studijų sutarčių. Pagal jas už mokslą nėra mokama. Naujos sutartys sudarytos nebuvo.
Dėl Klaipėdos universiteto situacijos Seimo švietimo, mokslo ir kultūros komitetas rugpjūčio mėnesį rengia atskirą susitikimą su šios aukštosios mokyklos administracijos ir Lietuvos studentų sąjungos atstovais. Taip pat Švietimo ir mokslo ministerija pavedė dar šiais metais Studijų kokybės vertinimo centrui atlikti Klaipėdos universiteto išorinį vertinimą. Tokiu būdu bus nustatomas universitete vykdomas valstybės biudžeto lėšų panaudojimo veiksmingumas ir atitiktis teisės aktų nustatytiems reikalavimams.
Pasak Lietuvos studentų sąjungos atstovų, bus siekiama, jog šiais ir praėjusiais metais įstoję II pakopos Klaipėdos universiteto studentai, turėtų teisę į nemokamas studijas. Taip pat studentų atstovų siekis – pripažintos pažeistos universiteto magistrantų teisės į nemokamą mokslą ir atlyginta visa patirta žala. Jeigu aukštoji mokykla ir toliau ignoruos visus įspėjimus bei pažeidinės studentų teises, Lietuvos studentų sąjunga bus priversta imtis išaiškinimo teisminiu keliu.
Primename, jog priėmus aukštojo mokslo pertvarką II pakopos studentams įstatymu buvo užtikrinta teisė studijuoti nemokamai visą studijų laiką. Tam nustatytos dvi sąlygos: įstoti į valstybės finansuojamą vietą ir studijuoti taip, kad nebūtum šalinamas. Mokslo ir studijų įstatyme, kitaip nei iki tol galiojusiame Aukštojo mokslo įstatyme, teisė spręsti dėl valstybės finansavimo perskirstymo II pakopos studijų eigoje aukštosioms mokykloms nesuteikta. Analogišką situaciją 2011m. birželio mėn. studentų atstovai aptiko Lietuvos edukologijos universitete (buvusiame Vilniaus pedagoginiame universitete – VPU). Kitaip nei Klaipėdos universitete, VPU bendraujant su aukštosios mokyklos administracija buvo pasiektas susitarimas, jog studentams, kurie nukentėjo nuo universiteto vykdomos finansavimo perskirstymo tvarkos, bus kompensuoti patirti nuostoliai, aukštoji mokykla imsis priemonių, kad panašūs atvejai ateityje nepasikartotų.