Noras vykdyti studentų rotaciją dar pirmajame kurse bei neteisėtai pasipelnyti iš pirmakursių paskatino Vilniaus pedagoginį universitetą (VPU) pažeisti Mokslo ir studijų įstatymą (MSĮ). Precedentą pastebėjo ir užfiksavo Lietuvos studentų sąjungos atstovai.
„Lietuvos studentų sąjungą pasiekė Vilniaus pedagoginio universiteto studentų nusiskundimai, jog valstybės finansuojamų studijų vietų studentai, įstoję po MSĮ priėmimo bei turintys bent vieną skolą per semestrą, yra šalinami iš valstybės finansuojamų studijų.
Studentams, norintiems tęsti toliau studijas, leidžiama tai daryti tik savo lėšomis. Tuo tarpu iš savo lėšomis finansuojamų studijų studentai yra šalinami po trijų akademinių skolų. Toks dvigubų standartų taikymas, bandant apeiti įstatyme numatytus atvejus, manome, yra neteisėtas“, – situaciją komentuoja Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Dainius Dikšaitis.
Pasak sąjungos vadovo, remiantis Mokslo ir studijų įstatymu, studentų rotacija universitete gali būti vykdoma tik po dviejų studijų metų. Savavališkos išankstinės rotacijos aukštoji mokykla pati vykdyti negali. Kaip vieną iš paskatų laužyti įstatymą, studentų atstovai nurodo didesnę finansinę naudą aukštajai mokyklai.
„Valstybės finansavimą studijoms užtikrinančios studijų sutartys su savavališkai universiteto pašalintais studentais nebuvo nutrauktos ar pakeistos. Galiojant studijų sutartims buvo pagrįstas valstybės lėšų gavimas studijoms, nors realiai mokslus norintis tęsti studentas jau turėjo mokėti tą pačią studijų kainą iš savo kišenės. Tokiu būdu universiteto viena ir ta pati studijų vieta buvo dvigubai apmokestinama: valstybės ir studento“, – teigia D. Dikšaitis.
Kartu Studentų sąjungos prezidentas akcentuoja, jog paaiškėję faktai verčia susirūpinti universiteto vadovybės požiūriu į aukštojo mokslo pertvarką bei jos pagrindinius tikslus. Tai, anot D. Dikšaičio, turėtų paskatinti Seimą itin atsakingai vertinti pateiktą naująjį Vilniaus Pedagoginio universiteto Statuto projektą.
Vilniaus pedagoginio universiteto studentų atvejis pristatytas susipažinti ir pakomentuoti Švietimo ir mokslo ministerijai. Lietuvos studentų sąjunga ragina Švietimo ir mokslo ministeriją imtis veiksmų užkirsti kelią tokiai universiteto savivalei ir užtikrinti nukentėjusiems studentams žalos kompensavimą.
Studentų sąjunga dėl galimų panašių pažeidimų pradėjo tyrimą ir kitose šalies aukštosiose mokyklose.