Pasaulį apraizgius tarpusavyje sujungtoms greitaeigėms interneto linijoms, kurioms jau seniai nebegalioja valstybių sienos, o informacinėms technologijoms vis labiau skverbiantis į kasdienį mūsų gyvenimą, moksleiviai ketvirtą kartą kviečiami prakalbinti kompiuterį lietuviškai – dalyvauti nacionaliniame konkurse „Švari kalba – švari galva“. Jo pagrindinis tikslas – skatinti moksleivius elektroninėje terpėje vartoti lietuviškus rašmenis ir taisyklingą lietuvių kalbą.
Konkursą organizuoja Švietimo ir mokslo ministerija, Valstybinė lietuvių kalbos komisija, kalbinių technologijų plėtojimu užsiimanti bendrovė „Tilde IT“ ir ryšių su visuomene agentūra Strateginių komunikacijų centras.
„Esame maža tauta, tad turime labai branginti savo kalbą, nes ji – kiekvienos tautos išskirtinumo ženklas. Šiandien galime laisvai kalbėti ir rašyti gimtąja kalba, bet tam, kad mūsų kalba išliktų sparčiai modernėjančiame ir globalėjančiame pasaulyje, labai svarbu, kad jaunoji karta nuo mažų dienų įgytų tinkamus kalbinius įgūdžius ir požiūrį į lietuvių kalbą“, – įsitikinęs „Tilde IT“ direktorius Vaclovas Pranskūnas.
Informacines technologijas, be kurių neįsivaizduojamas šiuolaikinių jaunuolių gyvenimas, ir lietuviškumą jungiančiame konkurse pademonstruoti savo lietuvių kalbos žinias ir gebėjimą jas pritaikyti kviečiami tie, kurių kalbos vartojimo įgūdžiai dar tik formuojasi – Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklų 6–10 klasių moksleiviai. Norintys dalyvauti konkurse, turi iki vasario 16 dienos registruotis interneto svetainėje www.lituanika.lt.
Šiemet konkursas pirmą kartą vyks dviem etapais. I etapo konkursines lietuvių kalbos užduotis moksleiviai atliks vasario 21–25 dienomis. Tai jie darys visi kartu savo mokyklų kompiuterių klasėse, nuo 9 val. ryto iki 17 val. vakaro. Iš anksto neužsiregistravę moksleiviai konkurse dalyvauti negalės. Iš I etapo į II pateks po dvidešimt kiekvienos klasės geriausių konkursantų – šeštokų, septintokų, aštuntokų, devintokų ir dešimtokų. Planuojama II etapo varžybų, kurios vyks Vilniuje, data – kovo 16 d. Teisingiausiai visas užduotis atlikęs kiekvienos klasių grupės mokinys taps nugalėtoju. Jei tokių bus ne vienas, laimės tas, kuris visas užduotis be priekaištų atliks greičiausiai.
„Šiuo konkursu norime paneigti mitą, jog lietuvių kalba yra nepatogi kasdieniam darbui informacinėmis technologijomis. Jaunimas paprasčiausiai yra pripratęs naudotis angliškomis programomis, todėl žino, kurioje vietoje ir ką reikia paspausti. Dauguma moksleivių net nežino terminų reikšmių. Tačiau jei jaunoji karta pripras dirbti kompiuteriu gimtąja kalba, užaugusi net neįsivaizduos, kad galėtų būti kitaip“, – tvirtina Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė Irena Smetonienė.
Kaip teigia Švietimo ir mokslo ministerijos kancleris Dainius Numgaudis, vis daugiau moksleivių, užuot skaitę knygas, renkasi kompiuterį ir kitas naująsias technologijas. „Dauguma jų lietuviškas raides bei žodžius keičia įvairiais trumpiniais ir dariniais – taip formuojasi vadinamoji puskalbė, kuri sparčiai plinta ir kelia pavojų lietuvių kalbai. Tokiems moksleiviams rašyti taisyklinga lietuvių kalba būna sunku. Džiugu, kad privatus verslas ir valstybinės institucijos suvienijo jėgas ir šia iniciatyva siekia padėti moksleiviams tobulinti lietuvių kalbos žinias pasitelkdami informacines technologijas“, – teigia D. Numgaudis.
Konkurso informacinio partnerio – Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos generalinio direktoriaus Audriaus Siaurusevičiaus nuomone, moksleiviams konkursas „Švari kalba – švari galva“ bus puiki galimybė patikrinti savo gimtosios kalbos žinias.
Planuojama, jog ketvirtojo nacionalinio moksleivio konkurso „Švari kalba – švari galva“ nugalėtojai ir jų lietuvių kalbos mokytojai bus pagerbti ir apdovanoti kovo 16 dieną Lietuvos Respublikos Seimo rūmuose rengiamos specialios šventės metu. Konkurso globėja – Seimo pirmininkė Irena Degutienė.
Prieš trejus metus bendrovės „Tilde IT“ iniciatyva, subūrus verslo ir valstybinių institucijų pastangas, buvo surengtas pirmasis moksleivių konkursas „Švari kalba – švari galva“. Jame dalyvavo per 2,5 tūkstančio 7–9 klasių moksleivių iš visos Lietuvos. 2009-aisiais vykusiame konkurse savo jėgas išbandė jau per 3 tūkstančius 7–9 klasių moksleivių. Praėjusiais metais konkurse dalyvavo daugiau nei 8 tūkstančiai 6–10 klasių moksleivių iš visos Lietuvos. Planuojama, jog šiemet nacionaliniame konkurse lietuviškai prakalbinti kompiuterį bandys daugiau nei 10 tūkstančių moksleivių iš visos Lietuvos.